Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2022-09-16 | Geodezja, Firma

Okno na Bałtyk. Geodeci z firmy Geo-Bor na przekopie Mierzei Wiślanej

17 września – po blisko trzech latach budowy – otwarty zostanie Kanał Żeglugowy na Mierzei Wiślanej. Data inauguracji przeprawy – w 83. rocznicę napaści Związku Radzieckiego na Polskę – jest symboliczna i nieprzypadkowa. O geodezyjnej obsłudze przekopu Mierzei Wiślanej piszemy we wrześniowym wydaniu GEODETY.


Ilustracja: Okno na Bałtyk. Geodeci z firmy Geo-Bor na przekopie Mierzei Wiślanej <br />
Fot. NDI
Fot. NDI

• Okres przygotowań

(...) Projekt „Budowa drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską”, którego inwestorem jest Urząd Morski w Gdyni, ostatecznie został podzielony na trzy części. Wykonawcą pierwszej, właśnie zakończonej, obejmującej m.in. budowę kanału, było konsorcjum złożone z sopockiej firmy NDI i belgijskiej Besix. Zawarty 4 października 2019 r. kontrakt opiewał na 992 mln zł.

• Specjaliści od projektów hydrotechnicznych

Polsko-belgijskie konsorcjum przystąpiło do realizacji inwestycji już 18 października. Przed nim była budowa:
• kanału żeglugowego ze śluzą i konstrukcją zamknięć,
• portu osłonowego od strony Zatoki Gdańskiej z dwoma falochronami,
• stanowisk oczekiwania od strony Zatoki Gdańskiej i Zalewu Wiślanego,
• układu drogowego z ruchomymi stalowymi mostami o pionowej osi obrotu umożliwiającymi przejazd nad kanałem,
• obiektów kubaturowych (w tym kapitanatu),
• sztucznej wyspy na Zalewie Wiślanym.

Oczywiście realizacja wszystkich tych zadań nie byłaby możliwa bez udziału geodetów. (...) – Zdobycie kontraktu na obsługę przekopu to przede wszystkim zasługa założyciela naszej firmy i wieloletniego prezesa Romana Boruckiego – tłumaczy Marcin Adamus, kierownik prac geodezyjnych w Geo-Bor. – Zaprocentowały referencje i dobra opinia o firmie budowana przez lata. Nie bez znaczenia było również to, że już wcześniej współpracowaliśmy z firmą NDI, stając się dla nich godnym zaufania partnerem. Niestety, prezes Borucki nie doczekał otwarcia przeprawy, zmarł w lutym tego roku – mówi Marcin Adamus. (...)

• Pewna osnowa

Marcin Adamus i bezpośredni koordynator prac geodezyjnych na przekopie Grzegorz Grządziela zgodnie przyznają, że najważniejsza w przypadku tej inwestycji była osnowa. – Niestabilny grunt piaskowy, bliskość wody, której ciężar na ten grunt oddziałuje, trudne warunki pogodowe i kłopoty z zasięgiem ograniczające wykorzystanie technik satelitarnych – wszystkie te czynniki wymusiły na nas założenie osnowy, której moglibyśmy zawsze ufać, pozwalającej na szybkie nawiązanie i pomiar z dowolnej lokalizacji – podkreśla Grzegorz Grządziela...

Pełna treść artykułu we wrześniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

Redakcja


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Termat zboczył z głównego nurtu Pomijając tramwajarzy i schodki i inne tematy czyli bzdury to moim zdaniem nie cena powinna decydować w przetargu i to wszystko.
  
odp: Termat zboczył z głównego nurtu Te `inne tematy czyli bzdury` powinny wynikać z umiejętności i doświadczenia zawodowego podejmującego się realizacji tych bzdur. Od tego zależy, kiedy dostrzeże on potencjalne nieścisłości w projekcie i odpowiednio zareaguje. Tu kłania się zaledwie etyka zawodowa owegóż rzemieślnika. Kierownicy budów to wiedzą i z reguły chcą najlepszych w tej specjalności geodetów. W takich realiach ustawowe czynienie z geodety nadkierownika budowy pozycjonuje go jedynie do karykatury inżyniera Maliniaka. W takim też świetle widzą nas Inwestorzy STĄD TAKIE WARUNKI przetargu jakie są, bo jakiś przetarg być musi. Jednak poważne Firmy budowlane od dawna mają swoich `sprawdzonych` geodetów. Dlatego reklamowanie się wiedzą o podbiciu na niwelecie jest trochę śmieszne. Nie ja zaczynałem jakby co. Nadto, te warunki cenowe przetargów a specyfikacja zamówienia to jakby inne tematy i nie dla maluczkich raczej.
  
odp: odp: Termat zboczył z głównego nurtu niestety ja jestem malutki, ale decyzje większych na mnie się odbijają...
  
pytanie do nie maluczkich Korekta co do słownictwa: podbijamy tor. Pytanie1: czy projektant rozróżnia Am07 i Kr86 gdy ma budowę na przecięciu szlaków drogowych np w Kr86 i kolejowych np w Am2007? Pytanie2: rozebrany rozjazd np w 2022 jest podbijany do założonej, projektowej niwelety z 1976 ale w Mdcp z 2021 zostaje rzędna ta nieaktualna, do tego dochodzi zmiana na większym odcinku bo nie podbija się 20m, do tego często są naprawy wichrowatości i cos z tych robót pozostaje czy nie?
  
Jak zostaniesz "nie maluczkim" uczestnikiem procesu budowlanego, to sobie bedziesz decydował o takich sprawach.
  
 1 
Uprawnieni? Ciekawe, że żaden z panów, którzy udzielają wywiadów nie ma uprawnień zawodowych. W żadnym zakresie. A jeden z nich tytułuje się koordynatorem prac geodezyjnych na przekopie, czyli zasadniczo głównym geodetą budowy. Kolejny przykład na to, że uprawnienia to totalna fikcja.
    2 
 8 
odp: Uprawnieni? chyba słabo sprawdzałeś ;)
  
 2 
odp: Uprawnieni? Nalezy sie cieszyc ze do prac nie zawolano studentow polonistyki lub geogafii (ci na teamleaderow), a podbijal uprawniony, przeciez kazdy moze uruchamiac i obslugiwac urzadzenie po 10min szkoleniu....
  
 2 
odp: Uprawnieni? Koordynator prac geodezyjnych to może ten od dzielenia piniendzy? To dla mnie, dla Ciebie; To dla mnie, dla Ciebie; La, lalala.
  
 1 
odp: Uprawnieni? Sugerujesz, że wykonawca prac nie dość, że nie miał 4, to nie miał nawet 1? W sumie powinien mieć też 2, czyli w komplecie nic nie miał? Ojojojoj! A świadectwa rektyfikacji sprzętu chociaż były? A skończony chociaż 1 semestr był? ...po fakcie będzie, że nie jeden bez lepszy od 10 z...
    1 
 1 
Od kiedy to geodeta sprawdza projekt przed tyczemniem? Sam z siebie bez specjalnej prosby. Projektant zaniim wysle dane ma obowiazek je sprawdzic!!!
    6 
 5 
odp: Od kiedy to geodeta tyczenie zwykłego kabla - chyba nigdy nie sprawdzałem... tyczenie hali czy innego dużego i kosztownego obiektu - zawsze rozliczałem w całości przed pierwszym wyjściem w teren, z prostego powodu: każdy jest tylko czlowiekiem, a to za duży i skomplikowany obiekt, żeby tak bezkrytycznie przyjmować za pewne wszystkie dane z projektu. to co z tego, że odpowiada projektant, skoro na szczęśliwym zakończeniu budowy zależy wszystkim. a jak się gość pomylił albo jego pracownik? .. przynajmniej tak było te 10-15 lat temu kiedy jeszcze jezdziłem na budowy
    2 
 8 
odp: Od kiedy to geodeta A mnie minusuja za rzetelną pracę, nasz zawód w dużej mierze to sprawdzania, weryfikacja, kontrola od miar, powierzchni działek, czołówek, opisów punktów granicznych, danych osobowych na protokołach itd, itd. Widzę że wielu to najchętniej kopiuj wklej, lub generowanie punktów albo od razu bezpośrednio dxf i wio w teren bez zastanowienia, naprawdę nasz zawód tak upada?
    2 
 5 
odp: odp: Od kiedy to geodeta spokojnie kolego, mnie "zminusowali", że chcialem więcej kasy za sprawdzenie projektu jako usługa xtra...
  
 4 
odp: odp: Od kiedy to ; naprawdę nasz zawód tak upada? Co takiego mówisz. W życiu nie upadnie. Za takie herezje to masz minusa skoro dla łapek tu piszesz! A za uzasadnione uwagi do błędnego projektu należy sie gratyfikacja. Za komuny mogliście sobie czynami społecznymi, tak jak teraz chcecie wolontariatem.
  
 3 
odp: odp: Od kiedy to geodeta Wynosząc jakikolwiek obiekt inżynierski lecisz z miarami od prawej do lewej, w górę oraz w dół, musi się zgadzać więc i tak mimowolnie sprawdzasz projekt, nie ma w tym nic extra, chyba że lecisz z dxf na żywca z ryzykiem i wiarą, że wszystko pasuje. Już widziałem ręcznie poprawione wartości cadowych wymiarów, suma wymiarów się zgadzała ale linie w CAD nie, widać szkoda było czasu praktykantowi projektanta na przesuwanie lini.
  
 1 
Pieknie Najważniejsze że nie cena decydowała, bo niestety w większości inwestycji tak jest...
    1 
 4 
odp: Pieknie Powoli dociera do wykonawców inwestycji, że branie najtańszych geodetów to ryzyko niewykonania inwestycji i przepis na katastrofę budowlaną. Znam takich co przepisują dane z projektu bez sprawdzenia czy przeliczenia, tak jest to tak tyczą, on nie jest od sprawdzania projektu.
    7 
 11 
odp: odp: Pieknie mam projekt sprawdzać ? to chyba stawka x 4 ?!
    5 
 12 
odp: odp: Pieknie Pierwszy kwiatek. https://www.onet.pl/informacje/onetlodz/nowy-wiadukt-w-lodzi-jest-za-niski-by-pojechaly-nim-pociagi/x8px6dh,79cfc278 Gdyby tego nie sprawdzili, nie pomierzyli istniejecych torów i nie przeliczyli światła to w ile milionów idą straty, koszty i poprawki?
    1 
 7 
odp: odp: Pieknie Geodeta nie jest od sprawdzania poprawności założeń PROJEKTANTA
    2 
 15 
Nie posiadasz do tego odpowiednich uprawnień.
    2 
 3 
odp: odp: Pieknie Cały projekt nie, choć w rysunkach często są zapisy o sprawdzeniu światła przed realizacją, co jak co ale światło na wiaduktach, tunelach itp. jest święte i żaden poważny wykonawca nie oleje tej sprawy i nie będzie budować na hura, geodeci co siedzą w realizacjach wiedzą, że nie uciekną od tego i mają to wkalkulowane, wykonawca będzie od nich oczekiwał pomiarów i przeliczenia czy światło będzie zachowane.
    5 
 7 
odp: odp: Pieknie Odpowiedzialność za projekt bierze projektant nie geodeta.
  
 3 
odp: odp: Pieknie To geodeta jest najważniejszy na budowie (albo mu się tak wydaje).
  
 1 
odp: odp: Pieknie Naprawdę przy granicach też tak robicie? Jedna miara mówi co innego niż druga miara i olać to? Tyczycie budynek, ktory ma mieć 14m a z sumy miar pomiędzy osiami wychodzi co innego i też macie to gdzieś bo dostaliście dxf od projektanta, który uznajecie za święty i bezbłędny i koniec waszego myślenia?
    2 
 5 
odp: odp: Pieknie A niech się nawet zawali, to projektanta brocha. Nie będę robił za wszystkich.
    1 
 1 
odp: odp: Pieknie Panie~Geodeta technolog; Po konwersji współrzędnych LPISu do nowego układu niewadomo jakimi parametrami, następnie ponowne ich przeliczenie do odnawianych osnów (to obecnie) i tych wszystkich cudów, które zdarzyły się podłodze; powstały Święte współrzędne określające GRANICE PRAWNE, bo tak wymyślił sobie inny technolog. Więc najpierw trzeba określić o jakie miary się rozchodzi. (Np. miara z terenu pomiędzy punktami osnowy II klasy a miara wyliczona wg. nowoczesnych współrzędnych, chciało się to komuś sprawdzić? To są tylko dwa wyniki.). Możesz Pan wypisywać swoje mądrości przy inwestycjach, bo tam aby cokolwiek wykonać trzeba sobie założyć osnowę lokalną dla potrzeb inwestycji a potem kolanami to upychać dla potrzeb PAŃSTWOWEGO ZASOBU (cokolwiek on znaczy). Więc nie pisz Pan o miarach dotyczących granic bo mają się one nijak do tego co prezentują Wasze 01-kowe bazy.
  
 2 
odp: odp: Pieknie Panie nogi od statywu, jednak użył Pan umysłu, wiedzy i doświadczenia aby nazwać coś granicą prawną. Pokazał Pan całą historię jak to matematycznie granice się rozjeżdżają choć w terenie kamienie stoją nieruszone od 50 lat. Przekładając na granicowe, wyobraża sobie Pan robić podział bez analizy wiarygodności granic dzielonej działki? Sprawdzenia odszukanych kamieni z materiałami archiwalnymi? Czołówki, miary, domiary itp? No nie a widzę, że niektórzy by tak chcieli - LISP, zdjęcie z geoportalu i koniec myślenia. Każda specjalizacja w geodezji rządzi się własnymi zasadami które są istotne dla niej. Pan będzie szukał wiarygodnych materiałów granic o różnej wartości prawnej, ja będę szukał mm na pomiarach przemieszczeń i żaden z nas nie oleje istotnych elementów dla swojego zadania.
  
 1 
odp: odp: Pieknie Chyba doszliśmy do sedna. Pan nie musi tych swoich [mm] uzyskanych na przemieszczeniu suwnicy, komina, czy osiadania pali upychać do PZGiK. Zrealizowany obiekt wraz z infrastrukturą zinwentaryzuje się powykonawczo do zmodernizowanej osnowy i też można zamykać zlecenie. Robiąc granice zmuszony jest Pan szukać materiałów o różnej przydatności do granic, bo np. całkiem przyzwoitą mapę wektoryzowano automatycznie i JEDYNIE wiarygodne są te właśnie XY, potwierdzone (a jakże) modernizacją. Po pomiarze w terenie, przy braku sporu właścicieli POWODUJE PAN SPÓR pomiędzy danymi z terenu a danymi z PZGiK. Zyskuje Pan więc nową specjalność sztukmistrza jeżeli uda się Panu upchać te nowe dane do zasobu. W innym razie strony muszą sobie na WŁASNY KOSZT robić np. podziały i u notariusza regulować swoje areały do zgodności z bazami, lub nie robić nic. Do czasu kiedy ich następcy nie zechcą np. coś budować. Wtedy i tak zapłacą. SEDNO to wiarygodność tego co nam PZGiK sprzedaje! Czyli kota w worku!
  
odp: Pieknie jeśli chodzi o tory to niestety i w czasie budowy potrafi podbijarka przelecieć np po rozebranym przejeździe... Inny temat to Kr86 vs Am07 vs Am50 itd...
    1 
 1 
odp: odp: Pieknie "Inny temat to Kr86 vs Am07 vs Am50 itd..." HPmasz 100% rację. Nie jestem w tanie pojąć jak w dzisiejszych czasach władza dopuściła do tego ze jedne ośrodki mają Kron86 a inne EVRF2007. I teraz robisz inwestycje typu budowa drogi pomiędzy dwoma ośrodkami i pewności nie masz czy "magik" który robił do tego MDCP pamiętał ze są dwa układy wysokościowe i pomierzone H są zgodne z ośrodkowym stanem rzeczy a może tylko wpisał ze pamiętał lub pamiętał żeby wpisać. Bo znam przypadek gdzie niestety nowe krawężniki wylądowały 0 0,17 m nie tam gdzie trzeba. Nie wiem tylko czy mapa była walnięta czy geodeta który tyczył nieświadomy układu. Miłego
    1 
 2 
odp: odp: Pieknie Z koleją nie jest tak źle bo różnica około 60cm da się od razu zauważyć. Gorzej Kr86 i EVRF2007. czy nawet Kr60.
  
 1 
odp: odp: Pieknie Przecież wszyscy wią, że na torach można rozebrany przelecieć. Zwłaszcza na przejeździe!
    1 
 1 
odp: odp: Pieknie Rozbrany przelecieć tak, ale niwelete podnosić pod budowanym obiektem nie. A każde podbicie to zawsze w górę i nie zawsze jest idealnie.
    1 
 1 
odp: odp: Pieknie Czsami podniesiona niweleta daje lepszą synchronizację do podbicia obiektu. Oczywiście w górę podniesiona.
    1 
 1 
odp: odp: Pieknie Z koleją nie jest tak źle, bo da się od razu zauważyć. Kolejarze rzucą podkład i będzie schodek. Tylko temu `HP` będzie się zdawało, że tramwajem jedzie jak dostanie podbicie do góry. Jak pójdzie w dół, to pomyśli tylko, że po rynku chodzi i mu noga podjechała na śliskim.
  
 1 



zobacz też:

W ruchu lepiej? Czyli sprawdzamy, co potrafi mobilny skaner laserowy Zeb Horizon

Zwolennicy mobilnych skanerów SLAM powiedzą, że są wszechstronne...

Debata o geoinformacji. Ma być wygodnie dla użytkownika

O wyzwaniach stojących przed krajową geoinformacją w związku z wojną w Ukrainie, rozwojem...

W geodezji warto się uczyć na cudzych błędach

Czy wiedza, w jaki sposób były wykonywane pomiary i obliczenia geodezyjne w przeszłości, powinna...

Jak technologie teledetekcyjne pomagają monitorować skażenie Odry

Od kilku tygodni obserwujemy w krajowych mediach obrazy zanieczyszczonej Odry i...


wiadomości

EU-MAXNET Sp. z o.o.
WARSZAWA

Przedstawiciel firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE GNSS. Firma MAXNET Lech Wereszczyński oferuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń/systemów pozycjonowania GNSS firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Kolorowe wideo z orbity
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
kanadyjską firmę FARO Technologies założyli w 1981 r. Simon Raab i Greg Fraser? Nazywała się wtedy Res-Tech.
następny
strzałka w dółGeoludzie
Andrzej Nowosielski (1933-2007)

Andrzej  Nowosielski  (1933-2007)
Urodził się 11 maja 1933 roku w Chotomowie koło Nowego Dworu. Był synem Emila Nowosielskiego i Heleny Czarnockiej. Studia na Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej ukończył w roku 1959, a stopień doktora nauk technicznych uzyskał...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1674
Włoski matematyk i astronom Geminiano Montanari (1633-87) publikuje pracę "La Livella Diotrica", w której opisuje wykorzystanie do niwelacji libeli umieszczonej na lunecie.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2