Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2022-09-09 | Geodezja, GIS, Instytucje

Debata o geoinformacji. Ma być wygodnie dla użytkownika

O wyzwaniach stojących przed krajową geoinformacją w związku z wojną w Ukrainie, rozwojem technologicznym czy nową unijną perspektywą rozmawiają we wrześniowym GEODECIE p.o. GGK Alicja Kulka, Szef Rozpoznania Geoprzestrzennego płk Leszek Paszkowski, prof. Elżbieta Bielecka, dr hab. Adam Iwaniak oraz dr inż. Anna Bober.


Ilustracja: Debata o geoinformacji. Ma być wygodnie dla użytkownika <br />
Alicja Kulka, płk Leszek Paszkowski, prof. Elżbieta Bielecka, dr hab. Adam Iwaniak, dr Anna Bober
Alicja Kulka, płk Leszek Paszkowski, prof. Elżbieta Bielecka, dr hab. Adam Iwaniak, dr Anna Bober

• Otwartość czy bezpieczeństwo?

ALICJA KULKA, p.o. głównego geodety kraju: Obecna sytuacja geopolityczna, szczególnie wojna w Ukrainie, diametralnie zmieniła spojrzenie na dane przestrzenne. Z jednej strony wzrosło ich znaczenie oraz konieczność tworzenia i aktualizacji, a z drugiej – rozpoczęła się szeroka dyskusja na temat zakresu ich udostępniania. Oczywiście, nikt nie ma wątpliwości, że otwieranie danych przestrzennych było i jest bardzo potrzebne, ponieważ przyczynia się do wzrostu gospodarczego i wyzwala wiele inicjatyw. Ale pojawiają się też głosy, by ze względów bezpieczeństwa ograniczyć udostępnianie geodanych dla terenów istotnych z punktu widzenia obronnoś­ci czy funkcjonowania państwa. Podejś­cie krajów Unii Europejskiej do tego zagadnienia jest niejednolite. Na przykład Holandia, Szwajcaria czy Hiszpania nie udostępniają podziemnej sieci uzbrojenia terenu, ale Austria, Belgia czy Esto­nia – podobnie jak Polska – już tak. GUGiK na bieżąco monitoruje sytuację geopolityczną, współdziałając z instytucjami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo i obronność państwa, a także ze służbą geodezyjną i kartograficzną państw UE. Ścisłą współpracę w tym zakresie podjęliśmy m.in. z Ministerstwem Obrony Narodowej reprezentowanym przez Szefa Rozpoznania Geoprzestrzennego płk Leszka Paszkowskiego i wspólnie wypracowujemy optymalne rozwiązania.

Płk LESZEK PASZKOWSKI, Szef Rozpoznania Geoprzestrzennego: Informacja przestrzenna jest niezwykle istotna i szeroko wykorzystywana także w obszarze militarnym. Rozumienie i właś­ciwa interpretacja terenu są niezbędną umiejętnością każdego żołnierza, a dane i produkty przestrzenne, zarówno cyfrowe, jak i analogowe, są podstawowym materiałem do planowania i prowadzenia ćwiczeń wojskowych oraz realnych działań bojowych. Dobra znajomość terenu operacji i wykorzystanie jego właściwości pozwalają na uzyskanie przewagi nad przeciwnikiem i mogą być kluczowe dla odniesienia zwycięstwa. (...) Pozyskiwane i opracowywane obecnie dane geoprzestrzenne cechują się coraz lepszą jakością i szczegółowością. Dlatego niezwykle ważne staje się znalezienie kompromisu między możliwie szerokim ich udostępnianiem a ochroną informacji wrażliwych....

Pełna treść artykułu we wrześniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

Redakcja


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

czy dyskusja ekspertów przybliżyła nas do Europy? Na razie Polska, trendseter narodów, udostępnia w otwartym portalu mapy całego kraju. Jesteśmy przodownikami w odkrywaniu nowego rozumienia bezpieczeństwa geoinformacyjnego. Powinniśmy już lobbować w UE za tym, aby obligatoryjna stała się w całym nowoczesnym świecie służba geodezyjna wraz z niezastąpionymi podgikami i mapą zasadniczą. Jedyna szansa na zachowanie tajemnicy, to ujawnienie wszystkiego.
    3 
 3 
Słabe i nudne Bez Izdebskiego to nie dyskusja :) Ktoś napisał o jakiejś integracji. A jaka tu integracja? Kulka GUGIK, Bober jej pracownik, Iwaniak zawsze koło GUGIK się kręci.
    4 
 4 
odp: Słabe i nudne No tak, nikt nie krzyczał awanturował się i nie trzaskał drzwiami. Fakt tamte dyskusje były bardziej widowiskowe. Warto pamiętać że obecna GGK była przez długi czas zastępcą Izdebskiego więc ta zbiorowa amnezja pokazująca że nie miała z nim nic wspólnego nieco dziwi.
  
 2 
odp: odp: Słabe i nudne ale nie trzeba o tym mówić, to nieodbra jest.
  
 4 
o ile doc. Waldemar znał się na temacie, o tyle Ala nadaje się najlepiej do przebywania na L4. A tu taka zmiana: Ala ekspertem od geoinformacji.
    1 
 2 
odp: o Izdebski zna się na tym z czego robił habilitację. Odszukaj tytuł to zrozumiesz.
  
 1 
odp: Słabe i nudne Taki Iwaniak, to polskie nazwisko? Bo do wyglądu nawet dobrane gustownie acz przewrotnie.
    1 
 1 
Bardzo ciekawa debata. Gratulacje za integrację środowiska i podjęcie dyskusji merytorycznej.
    3 
 4 
o, pojawia się mityczne środowisko. przypomnę tylko, że takowe nie istnieje. jest środowisko wykonawców prac, jest środowisko naukowe, no i jest krem dela krem - środowisko urzędasów. środowisko urzędasów utrudnia życie środowisku wykonawców prac, ale przy tym łaskawie dając się korumpować. środowisko naukowe od dawna na to wszystko leje.
    2 
 13 
odp: o, jedynym ratunkiem jest włączenie telewizji i wyłączenie myślenia. Zapraszamy na kawę z mierniczym.
  
 4 
Ala, już się boi, że znów ją wykryją na safari - w trakcie L4. A tak na marginesie, to wojna jest na Ukrainie, a nie "w".
    11 
 8 
w czy na A to jest ostatnio szeroko dyskutowane na forum językoznawców i teraz już chyba przeważa pogląd, iż w tym przypadku "na" jest zaszłością historyczną, która obecnie nie powinna mieć zastosowania. "na" odnosi się do krain będących częścią jakiegoś państwa np. "na Śląsku" czy "na Podlasiu", ale już Ukraina jako państwo ma prawo uważać się za twór odrębny od Polski, zatem "w Niemczech", "w Czechach", a skoro uznajemy (i podkreślamy ją na każdym kroku) odrębność Ukrainy od innych państw ościennych to również "w Ukrainie". Nie wiem tylko czy przez to przyjmie się też, że "Balaton jest w Węgrzech"
    5 
 5 
odp: Ala, a nie na urlopie? Bo raczej na urlopie.
    1 
 4 
odp: Ala, może jednak ` W URLOPIE` - wg. sugestii jw. SZKOLENIE SŁUŻB NASZYCH - to nie tylko w GUGiK, jak czuć. Czuwaj i bądź czujny.
  
 1 
RP Niestety mleko się rozlało. Poprzednik Pani Alicji i jego świta z dyrektorami departamentów zrobili wielką szkodę dla bezpieczeństwa narodowego. Oni zdecydowali wbrew opinia ekspertów o ujawnieniu baz danych gesut. Takie działanie to wielkie zagrożenie dla nas wszystkich. Nie tylko podano wrogim Państwa dane dotyczące infrastruktury krytycznej ale także dane dotyczą ujęć wody, przebieg gazociągów itd. Otwarte pozostaje pytanie w czyim interesie działało to towarzystwo? Dlaczego mimo tak wielu głosów sprzeciwu byli oni tacy zdeterminowani o wykonania działa na szkodę RP. Kto był ich mocodawca? Należy mieć nadzieję że za działania na szkodę Państwa, poniosa odpowiednie konsekwencje. Tocząca się wojna w Ukrainie pokazuje że nie ma przyzwolenia na jakąkolwiek formę kolaboracji.
    10 
 10 
odp: RP z tą kolaboracją to "lekki" przegin. Można mieć różne opinie na temat uwalniania danych przestrzennych, ale tu padają zarzuty zdrady stanu. Prosiłbym Redakcję o chwilę refleksji - czy na pewno warto publikować opinie BARDZO dalekie od trzeźwości spojrzenia?
    2 
 5 
odp: odp: RP A dlaczego dalekie od trzeźwości spojrzenia? Boicie się wątków które ujawnią fakty. A fakty są takie, że koncepcje systemu informacji który jest obecnie realizowany przez GUGIK stworzył były pracownik służby bezpieczeństwa PRL-u, która nie da się ukryć działała w ścisłym powiązaniu ze służbami bratniego ZSRR. Grzebanie się w tym bagnie jest dalekie od przyjemności ale fakty są twarde. Obecna geodezja została stworzona według oczekiwań funkcjonariuszy tych służb i nadal działa na rzecz ich spadkobierców. Tak... ta koncepcja nosi w sobie znamiona zdrady stanu, i tylko bierność, i indolencja kolejnych ekip rządzących Polską po 1989 powodują, że nikt nic z tym nie robi. A proponowana refleksja, czytaj cenzura, ma na celu zmniejszenie zainteresowania tym wątkiem. A może... Redakcja się nie przestraszy, a wręcz przeciwnie... podrąży temat. Chętnych do wypowiedzenia się, i to pod własnym nazwiskiem, będzie dosyć.
    8 
 9 
odp: odp: RP Może pora na diagnostykę w Tworkach ?
    2 
 2 
odp: odp: RP A może jednak ujawnienie nazwisk i działań ludzi o których pisałem, i faktów które które stoją za tym co napisałem? Czy nie jest zastanawiające, że nie ma żadnego, dosłownie, żadnego dokumentu który zdradzałby nam genezę i twórców koncepcji która z takim uporem jest realizowana, chociaż jest koncepcją utopijną. Wiedział to już były wicem. Piotr Piętak, wcześniej informatyk pracujący przy poważnych projektach na Zachodzie, który próbował skończyć z tą ekipą ale w końcu został załatwiony przy pomocy sfabrykowanej teczki, wiadomo jakiej, wiadomo przez kogo przygotowanej.
    5 
 5 
odp: odp: RP Co pan widzi i czy to jest kura ?
    3 
 3 
odp: odp: RP Czy nie jest zastanawiające, że nie ma żadnego, dosłownie, żadnego dokumentu który zdradzałby nam że Wojciech Piąstka jest kobietą. Skoro nie ma, to musi być prawda i spisek. :):):)
    4 
 3 
odp: odp: RP Czyli merytorycznie, o faktach, to nie da się wypowiedzieć? Co najwyżej taki banalny hejt, spam czy coś w tym rodzaju. No cóż, jak nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Pytanie tylko czy tylko o te, pochodzące z budżetu naszego państwa, czy może też dodatkowo, z budżetu innego. Biorąc pod uwagę to co powiedział gen. Piotr Pytel, a mogliśmy to dzisiaj przeczytać, całość zaczyna układać się w logiczny ciąg faktów i powiązań. A sytuacja w geodezji doskonale ilustruje to o czym ten Pan mówił. Ale ok, rozumiem, że jego też chętnie wysłalibyście do Tworek.
    4 
 2 
odp: RP Najbliższa placówka, która może ci pomóc to jak się okazuje Zabobrze.
    1 
 1 



zobacz też:

W geodezji warto się uczyć na cudzych błędach

Czy wiedza, w jaki sposób były wykonywane pomiary i obliczenia geodezyjne w przeszłości, powinna...

Jak technologie teledetekcyjne pomagają monitorować skażenie Odry

Od kilku tygodni obserwujemy w krajowych mediach obrazy zanieczyszczonej Odry i...

Wrześniowe wydanie GEODETY cyfrowego już do pobrania

W serwisie egeodeta24.pl udostępniającym GEODETĘ cyfrowego jest już opublikowane wydanie...


wiadomości

EU-MAXNET Sp. z o.o.
WARSZAWA

Przedstawiciel firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE GNSS. Firma MAXNET Lech Wereszczyński oferuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń/systemów pozycjonowania GNSS firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Raczki Elbląskie w chmurze punktów
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
"kipregel" to po prostu kierownica z lunetą?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Krzysztof Biernat

Krzysztof Biernat
Był geodetą z krwi i kości, przodownikiem pracy i człowiekiem mocnych zasad. Na stałe związał się z geodezją po tym, jak został absolwentem Akademii Rolniczej im. Hugona Kołłątaja w Krakowie (w 1990 r. zdobył tytuł mgr. inż. na Wydziale Melioracji i...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1845
Na podstawie szkiców Pawła Edmunda Strzeleckiego (1797-1873) geologa, podróżnika i odkrywcy, powstała mapa południowo-wschodniej Australii i Tasmanii, która ukazała się w jego dziele "Physical description of South Wales and Van...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2