Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2022-08-30 | Geodezja, GIS

Które powiaty mają usługę pobierania EGiB zgodną z przepisami?

Tylko kilkanaście samorządów w całym kraju wystawiło sieciową usługę pobierania danych ewidencji gruntów i budynków w pełni zgodną z obowiązującymi wymogami prawnymi – wynika z analizy wykonanej przez byłego głównego geodetę kraju Waldemara Izdebskiego.


Ilustracja: Które powiaty mają usługę pobierania EGiB zgodną z przepisami? <br />
Dane EGiB pobrane do aplikacji QGIS
Dane EGiB pobrane do aplikacji QGIS
Ilustracja: Które powiaty mają usługę pobierania EGiB zgodną z przepisami? <br />
Opracowanie redakcji na podstawie danych W. Izdebskiego
Opracowanie redakcji na podstawie danych W. Izdebskiego

Przypomnijmy, że obowiązek publikacji części danych EGiB przez ogólnodostępną i bezpłatną usługę pobierania w standardzie WFS (Web Feature Service) wprowadziło rozporządzenie ws. EGiB, które obowiązuje od 31 lipca 2021 roku. Zgodnie z tym aktem oraz Prawem geodezyjnym i kartograficznym usługa taka powinna oferować dane o geometrii działek i budynków. Od maja br. serwis taki teoretycznie oferują już wszystkie powiaty w kraju. Tylko ile z nich wystawiło usługę, która jest w pełni zgodna z rozporządzeniem? To sprawdził właśnie były GGK Waldemar Izdebski, a wyniki tej analizy opublikował na swoim blogu.

Do badania wykorzystał walidator opracowany przez firmę Geo-System, którym przetestował wszystkie powiatowe WFS-y. Jak wyjaśnia, za zgodność warstwy „Działki” (w tym danych atrybutowych) można było otrzymać do 7 pkt, a warstwy „Budynki” – kolejne 3 pkt. Usługi, które nie działały lub z różnych innych względów były niedostępne, otrzymały zero punktów.

Wynik? Komplet 10 pkt uzyskało tylko 14 samorządów, tj. powiaty: włodawski, garwoliński, miński, piaseczyński, pruszkowski, węgrowski, wołomiński, żyrardowski, augustowski, wejherowski, giżycki, węgorzewski, międzychodzki oraz miasto Chełm. Zero punktów otrzymały 24 samorządy. Średnia punktacja ze wszystkich jednostek wyniosła zaś 4,5 pkt. Szczegółowe rezultaty prezentuje mapa obok.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Szanowny panie Waldemarze Izdebski były Główny Geodeto Kraju, w nawiązaniu do cyklu pańskich wpisów na blogu odnośnie powstania i działania czegoś co pan nazywa walidatorem uprzejmie informuję że nie może istnieć walidator dla schematu XSD opublikowanego w rozporządzeniu na stronie 49 z tego względu iż ww. schemat się nie parsuje wskutek braku spacji w elemencie ISC i SPD. Tym samym błędnie zdefiniowany przez pana jako odpowiedzialnego za ww. rozporządzenie element schematu uniemożliwia jego użycie a tym samym użycie go jako wzoru dla WFS. Oczekuję, że jako osoba z tytułem naukowym która popełniła rażące i proste błędy informatyczne w rozporządzeniu przeprosi pan publicznie wszystkich którzy muszą się tymi błędami kłopotać. Nie może pan wymagać tworzenia walidatora państwowego skoro nie zadbał pan żeby były podstawy formalne czyli schematy bez błędów. Rażące błędy w rozporządzeniu powodują że każda usługa nie będzie się z nim walidowała więc musi pan napisać list do samego siebie.
  
 2 
niestety już na zawsze pozostanie w naszej pamięci jako człowiek uparty, nawet gdy nie ma racji, który nie umie przegrywać, a i często się zachować. A nachalne reklamowanie swojej firmy, jest po prostu męczące. A fakt, że wypomina takie nieprawidłowości, świadczy tylko poziomie znajomości geodezji w praktyce. Nie przeszkadza mu to jednak w podnoszeniu głowy najwyżej jak to tylko możliwe. Chyba trochę się jeszcze z nim pomęczymy, może zostanie tiktokerem?
    1 
 13 
odp: niestety pozostanie także jako ten, który bardzo dużo zrobił dla informatyzacji geodezji, to dzięki niemu mamy usługi, cyfryzację wielu procesów i e-opert. Uparty był jest, ale pozytywna cecha, bo co obiecał to zrobił.
    9 
 4 
odp: odp: niestety można było to zrobić z klasą. Zmieniał to w czym jest mocny, ale nie przyjmuje do siebie, że nie jest mocny we wszystkim i czasem trzeba słuchać innych. A operat w którego nie można poprawić to jakieś kuriozum. Decyzję można zmienić, gdy jest omyłka pisarska, ale operatu już nie. I co robią ośrodki? Przymykają oczy o jakiś te poprawy przyjmują, bo prawo nieżyciowe. A gdyby tak słuchać praktyków.. Tylko trzeba by umieć słuchać... Ale przyznaje, dużo zrobił, ale można było lepiej, tylko trzeba to było robić wspólnie.
  
 7 
odp: odp: niestety Zmiany wprowadzone przez WI w części już się obroniły (przy covidzie), natomiast podstawowy błąd jest taki, że WI założył wyłącznie sytuację idealną tzn. po 1. nikt nigdy się nie myli (wykonawcy i urzędnicy) oraz po 2. cała Polska ma jednolitą mapę numeryczną, jednolity system i ogólnie wszystko jednolite, a najlepiej jeszcze z jednolitym krajobrazem.. niestety dla założeń WI mamy w kraju różnorodność, bo mieliśmy chociażby historycznie 3 zaborców i przez 6 pokoleń żyliśmy w 3 różnych krajach, w przełożeniu dla obecnej bazy EGiB i w ogóle "stanu posiadania" PODGIKów to 3 różne światy. Pan WI zdawał się tego nie dostrzegać, a na zwracane "z terenu" uwagi na różnych spotkaniach reagował bardzo emocjonalnie, wszystko traktując jako prawie osobistą zniewagę. Tak się nie da pracować. Stąd się bierze właśnie "prawo powiatowe", czyli przepis przepisem, a życie swoje
    2 
 8 
odp: odp: niestety Willis to co mówisz to nieco dziwne tłumaczenie. Co ma zabór do operatu? W pruskim zaborze geodeci częściej popełniają błędy? A może nie lubią formatu PDF, woleliby DOC? A co z DOCX? Wygląda trochę na to, że dobierasz niewłaściwą argumentację do tezy. Nie twierdzę, że teza nieprawdziwa, ale pachnie argumentacją o biciu murzynów.
    4 
 1 
odp: jeep inne zabory to inny stan PODGIKów, w pruskim była ewidencja prowadzona od połowy XIX w., w austriackim nie, w rosyjskim nic w ogóle nie było, dopiero ewidencja założona w latach '60, dlatego geodeci z Małopolski nie znają innej procedury jak ustalenie w trybie egib (czasem rozgraniczenie), a w byłym pruskim robi się wznowienia albo wyznaczenia, rzadko kiedy ustalenie, bo materiałów na działki są setki tysięcy. z tym są ściśle powiązane atrybuty punktów granicznych, jak również szerzej patrząc kompleksowa modernizacja ewidencji w poszczególnych zasobach.. z czego myślisz biorą się te wszystkie różnice w zaawansowaniu informatyzacji zasobów, pomijając oczywiście fakt "lenistwa" geodetów powiatowych albo wiecznego "w tym roku piniendzy nie bedzie". dużo łatwiej i szybciej jest zrobić kompleks modernizacji w pustym zasobie, gdzie za stan obowiązujący przyjmujesz to co jest np. na mapie i w sądzie (były rosyjski). w byłym zaborze pruskim jest zabawa. tego WI nie rozumie, widzę nie tylko on
    2 
 6 
odp: cd ja uważam, że podstawą wszystkiego jest dobra ewidencja gruntów i dobrze przeprowadzona modernizacja.. na takim Śląsku dochodzą szkody górnicze i przesunięcia terenu po kilkadziesiąt metrów w pionie i kilka-kilkanaście metrów w poziomie na niektórych obszarach.. jak to się ma do układu współrzędnych? upraszczając : ruszać te współrzędne granic co pomiar czy nie? bo raz wychodzą dobrze, a za miesiąc już np. 0,30 m przesunięte, a według starych zarysów nic się nie zmieniło.. tego Pan WI też nie wiedział, a jeśli wiedział to nie zważał, poczytaj standardy.. przykładów z samej tylko ewidencji jest jeszcze kilka, pracujący na danych obszarach w kraju wiedzą to najlepiej.
    1 
 8 
W Poddębicach jak to zwykle bywa ktoś wyciągnął wtyczkę z gniazdka;)
  
 3 
odp: W Poddębicach Mamy stan Alfa CRP. To jest bardzo skuteczne przeciwdziałanie potencjalnym atakom ;)
  
 3 
GGK A gdzie urzędowy walidator?
  
odp: GGK To się grzeczniej pytaj, tu nie stodoła.
    1 
 1 
odp: odp: GGK Dziwne a niektóre odpowiedzi jak w oborze
    1 
 2 
odp: odp: GGK sie kurturalny słoik znalazł!? - Może stópki ucałować?
    3 
 1 
odp: odp: GGK Czuję kolegę z Mińska albo innej dziury z poczuciem wyższości Warszawiaka z dziada pradziada. Czuję można traktować dosłownie.
  
GGK a może były GGK pójdzie w teren, trochę porządnej geodezyjnej roboty się nauczy, uprawnienia zda a nie tylko miesza w tabelkach. Nie umie gość przegrywać. Trzeba umieć odejść z klasą.....
    6 
 14 
A co na to prawo - Pgik Art. 40a. 1. Organy prowadzące państwowy zasób geodezyjny i kartograficzny udostępniają materiały zasobu odpłatnie. Nie pobiera się opłaty za m.in. dane dotyczące działek ewidencyjnych w zakresie ich identyfikatorów i geometrii oraz dotyczące budynków w zakresie ich identyfikatorów, geometrii i rodzaju według Klasyfikacji Środków Trwałych . I KROPKA. Jeżeli Pan Waldemar chce udostępniać nieodpłatnie w formie WFS dane dotyczące działek takie jak ; numer działki, numer obrębu, numer jednostki ewidencyjnej , nazwa obrębu, nazwa gminy, pole pow. ewidencyjnej, wykaz klasoużytków, numer księgi wieczystej, numer grupy rejestrowej oraz dane dotyczące budynków takie jak ; liczba kondygnacji podziemnych i podziemnych, to oznacza, że coś chyba nie tak z czytaniem przepisów prawa. Z księgami wieczystymi to się już nie jeden raz przejechał. POLECAM ZACHOWANIE ROZWAGI I BRAK REAKCJI NA TO CO NAPISAŁ NA BLOGU.
  
 14 
odp: A co na to prawo - Pgik Panie Krzysztofie, klucze...
  
odp: A co na to prawo - Pgik Zgodność z prawem: to może zacznijmy od podstaw. Super, gdyby usługa dura lexa zwracała w GetFeature prawidłowe nazwy atrybutów, bo obecnie zamiast ID_DZIALKI jest jakieś dziwne "idDzialki" i trzeba gimnastykę robić. A pół Polski jest duralexowe.
    2 
 1 
odp: odp: A co na to prawo - Pgik W GetFeature nic się nie zwraca bo to żądanie, zwraca odpowiedź na to żądanie, proponuję obejrzeć sobie nagłówek tej odpowiedzi a będzie jasne co to jest. Jeśli już mówimy o strukturze to jest takie inne żądanie które je pokazuje i jest do znalezienia w specyfikacji WFS. Można za to stwierdzić z całą pewnością że 100% usług będzie niezgodne z rozporządzeniem, dzieje się tak wtedy gdy rozporządzenie jest niezgodne ze specyfikacją WFS. A teraz Quiz za rozporządzenie odpowiadał pod względem technicznym: a) Miś GoGo b) Myszka Miki c) dr hab. inż. Waldemar Izdebski autor powyższego dzieła
  
 12 
odp: odp: A co na to prawo - Pgik Pudło. Nie trafiłeś. Jest ID_DZIALKI, a nie jak piszesz "jakieś dziwne "idDzialki"". Próbuj dalej. Może zacznijmy od podstaw, jak piszesz, a wiec od dogłębnej lektury Pgik. Czytaj ze zrozumieniem.
  
 2 
odp: odp: A co na to prawo - Pgik Jasne, luzik. Raczej się nie znam tak jak wy, WFS na pewno nie odpowiada na Request GetFeature:) A zwykłym przypadkiem w odpowiedzi dostajesz cuś takiego: 5724747.840 5578092.1705724781.170 5578117.440 020301_1.0014.111/1 5724781.170 5578107.380 5724780.880 5578102.670 5724769.850 5578096.030 5724767.260 5578100.370 5724753.230 5578092.170 5724747.840 5578100.890 5724775.560 5578117.440 5724781.170 5578107.380
    1 
odp: odp: A co na to prawo - Pgik oj geoforum cenzuruje znaczniki, ale to nic, atrybuty rzeczywiście sa dwa: < ewns:idDzialki > 020301_1.0014.111/1 < /ewns:idDzialki > i < ewns:geometria > .... natomiast ni cholery nie ma ID_DZIALKI, naucz mnie o czołgu z jeziora swej mądrości.
  
odp: odp: A co na to prawo - Pgik Idziesz do rozporządzenia i szukasz ewns: jak nie znajdziesz to nie jest zgodne z rozporządzeniem, dla ułatwienia powiem, że to powinno być w nagłówku schematu jako definicja przestrzeni nazw. Po drugie jeśli już zajrzysz do rozporządzenia to nie znajdziesz getFeature, czytając literalnie powinieneś zastosować getFeatureinfo bo masz zastosować strukturę adekwatnie do WMS, czego nie da się zrobić w ramach specyfikacji WFS. Zdefiniowanie pojęcia atrybutu obiektu było już poza siłami autora rozporządzenia. Nie ma też czytając literalnie rozporządzenie czego takiego jak odpowiedzi GetFeatureInfo - przesłanie do serwera GetFeatureInfo to ŻĄDANIE, zaś to co dostajesz to ODPOWIEDŹ NA ŻĄDANIE. Niby niewiele ale mówimy o dokumencie prawnym a nie jakimś artykuliku dla punktów naukowych. Wiem, że autor tego wiekopomnego dzieła uczy namiętnie więc pomagam w zrozumieniu PODSTAW. Może następnym razem zanim siądzie do technologii o której ma blade pojęcie trochę poczyta.
  
 3 
odp: A co na to prawo - Pgik niestety usługi Geobidu muszą być poprawione i tu Waldemar Izdebski ma absolutną rajcę. W takiej postaci jak obecnie są trudne do wykorzystania np. w GQIS, bo wymagają rozbicia identyfikatora działki na odpowiednie części, a dodatkowo identyfikator działki jest źle oznaczony: https://mapa.aleksandrow.pl/map/geoportal/wfs.php?SERVICE=WFS
  
 1 
odp: odp: A co na to prawo - Pgik https://mapa.aleksandrow.pl/map/geoportal/wfs.php?SERVICE=WFS!REQUEST=DescribeFeatureType!typename=dzialki, w linku zamiast wykrzyknika trzeba wpisać bałwanka ASCII=38
  
odp: odp: A co na to prawo - Pgik Tzw userze tak nazwę tego programu piszesz tylko ty i Izdebski. Ciekawa koincydencja a co na to twój kolega z Geobidu ?
  
 1 
odp: odp: A co na to prawo - Pgik komentarz - eee? Czy to nie czas ju zapisać się na wizytę? Fobie są szkodliwe dla zdrowia.
    1 
@ Żałosne. Jak ten człowiek ma czelność robić walidatory. Od lat powiaty które pracują w systemie geomap nie spełniają żadnych standardów. Za to uważały że mają szeroki rozłożony parasol ochronny. Teraz ten blogi czas dla nich się skończył. Walidator stworzony przez geodetów, który miał zweryfikować prawidłowość funkcjonowania PZGiK w powiat z tzw geosystemem wskazał 0 w skali 0-10. Średnia punktacja z wszystkich samorządów 1,5. Postulujemy całkowity zakaz korupcji.
    1 
 15 
odp: @ Dokładnie. Oprogramowanie Szanownego Pana nie było przez lata dostosowane w najmniejszym stopniu do rozporządzeń z 2013 czy 2015 roku. Nie było mowy o danych w GML. Ni jak nie przystawało pod tym względem do Geobidu, Systherm czy Geomatyki. Robić w tym jakiekolwiek modernizacje czy importy danych to był dramat dla wykonawców. Szkoda że w tedy w piersi się nie bił. No ale wtedy były listy otwarte i inne priorytety (np. EMUiA). Szkoda słów...
  
 12 
Były GUGiK Już mam przesyt Pana na geoforum, proszę o jakieś konstruktywne artykuły. Podobno prawdziwego mężczyznę poznaje się po tym jak kończy... ;)
    2 
 19 
Po pierwsze ten tak zwany walidator zwany przez niektórych waldematorem nie testuje usług tylko czyta ich metadane, po drugie te które dostały 10 są z firmy która robi ten waldemator, po trzecie w tych 10 i nie tylko są dziury, nieprawidłowe przestrzenie nazw, kilka innych problemów informatycznych i wiele innych problemów z danymi. Tak więc ten tak zwany raport z waldematora można między bajki włożyć.
  
 32 



zobacz też:

Mobilna aplikacja Geoportal 2 z istotną nowością

Rozwijana przez firmę Geobid aplikacja Geoportal 2 dla Androidów dostępna jest już w wersji 2.0...

Softline udostępnia wtyczkę dla QGIS do wizualizacji plików GML

Wrocławska firma Softline Plus, znana z produkcji oprogramowania geodezyjnego...

Ile działek w Polsce ma niepoprawne identyfikatory?

Odpowiedzi na tytułowe pytanie poszukiwał były główny geodeta kraju Waldemar Izdebski.


wiadomości

Laser-3D Jacek Krawiec
Kraków

SKANERY LASEROWE i OPROGRAMOWANIE

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
2025-05-19 | POZNAŃ
Człowiek w przestrzeni: działalność, efekty i perspektywy
Konferencja ma na celu rozpowszechnienie i popularyzację studenckich osiągnięć z zakresu geografii...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Ewolucja OSM od 2006 do 2018 roku
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
w 1937 r. Państwowa Szkoła Miernicza w Warszawie została przekształcona w Państwowe Liceum Miernicze?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Cesar Francoise Cassini de Thury (1714-1784)
Francuski astronom, geodeta i kartograf, syn Jacques'a. Urodził się 17 czerwca 1714 roku w Thury. W latach 1733-34 uczestniczył w pomiarach długości stopnia (Saint Malo-Strasbourg) prowadzonych przez jego ojca. W 1735 roku został członkiem...
więcej

strzałka w dółGeodaty
2003
Rząd rosyjski zaaprobował wydanie 47 mln dolarów na odbudowę systemu nawigacji satelitarnej GLONASS.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2