Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2022-08-08 | Teledetekcja

Koniec misji satelity Sentinel-1B

Europejska Agencja Kosmiczna i Komisja Europejska ogłosiły zakończenie misji satelity radarowego Sentinel-1B, który na skutek awarii zasilania radaru nie pozyskuje danych od 23 grudnia zeszłego roku. Niestety, mimo kilku miesięcy starań, nie udało się usunąć problemu.


Ilustracja: Koniec misji satelity Sentinel-1B <br />
fot. ESA
fot. ESA
Sentinel-1B miał szerokie grono użytkowników, głównie dlatego, że jego dane dostępne były całkowicie za darmo. Oczywiście do dyspozycji użytkowników wciąż pozostaje bliźniaczy aparat 1A, ale w pojedynkę zapewnia on znacznie dłuższy czas rewizyty, co w niektórych zastosowaniach jest istotnym ograniczeniem.

Warto wspomnieć, że misja satelitów Sentinel-1 stanowi podstawę wielu usług wspólnotowego systemu obserwacji środowiska Copernicus, dostarczając dane związane z monitorowaniem lodu morskiego w Arktyce, śledzeniem gór lodowych, rutynowym mapowaniem lodu morskiego, monitorowaniem prędkości lodowców, nadzorowaniem środowiska morskiego, w tym monitorowaniem wycieków ropy i wykrywaniem statków na potrzeby transportu morskiego, bezpieczeństwa, a także monitorowania nielegalnych połowów. Służy również do monitorowania deformacji gruntu wynikających z osiadań, trzęsień ziemi i wybuchów wulkanów, tworzenia map pod kątem gospodarki leśnej, wodnej i glebowej oraz mapowania w celu wsparcia pomocy humanitarnej i sytuacji kryzysowych.

– Ciągła niedostępność satelity Sentinel-1B stanowi istotną stratę dla programu kosmicznego Unii Europejskiej, a Komisja Europejska jest zaangażowana w złagodzenie jej wpływu – stwierdził p.o. dyrektora Komisji Europejskiej ds. przestrzeni kosmicznej (Dyrekcja Generalna ds. Przemysłu Obronnego i Przestrzeni Kosmicznej) Paraskevi Papantoniou. – W szczególności udało nam się przyspieszyć wystrzelenie satelity Sentinel-1C – wyjaśnił. W międzyczasie podpisano bowiem umowę z firmą Arianespace na wystrzelenie bliźniaczego satelity Sentinel-1C. ESA informuje obecnie, że rakieta Vega-C ma go umieścić na orbicie w II kwartale przyszłego roku.

– Wspólnie z Komisją Europejską upewniamy się, że wypełnimy niektóre luki w danych, dostosowując plan obserwacji Sentinel-1A i wykorzystując dane radarowe z innych misji satelitarnych, które przyczyniają się do rozwoju programu Copernicus – powiedział z kolei kierownik misji Sentinel-1 w ESA, Pierre Potin. – Na przykład jesteśmy w stanie wykorzystać dane z kanadyjskiej misji Radarsat-2 i Radarsat Constellation Mission, niemieckiego TerraSAR-X, włoskiego COSMO-SkyMed i hiszpańskiego PAZ do wsparcia operacyjnego monitoringu lodu morskiego na potrzeby usługi monitorowania środowiska morskiego Copernicus. Chociaż nadal staramy się minimalizować niedogodności dla użytkowników i staramy się jak najszybciej przenieść Sentinel-1C na orbitę, przygotowujemy się również do odpowiedzialnej utylizacji Sentinel-1B – wyjaśnił. Deorbitacja Sentinela-1B ma nastąpić, gdy Sentinel-1C znajdzie się bezpiecznie na orbicie.

Satelita Sentinel-1B został zbudowany dla Europejskiej Agencji Kosmicznej przez firmy Thales Alenia Space oraz Airbus Defence and Space w ramach programu Copernicus jako drugi satelita serii Sentinel-1. Jako instrument obserwacyjny wykorzystywał radar z syntetyczną aperturą operujący na częstotliwości 5,045 GHz. Został wyniesiony na orbitę za pomocą rakiety Sojuz 2 z kosmodromu w Gujanie Francuskiej 25 kwietnia 2016 r. Pierwszy obraz z satelity przedstawiający lodowiec Austfonna w pobliżu Svalbardu został odebrany 28 kwietnia 2016 r.

AW


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

Kiedy Sentinel-1B wznowi pozyskiwanie danych?

Europejski satelita radarowy Sentinel-1B jest źródłem zobrazowań radarowych w wielu istotnych...

Ekspresowa aktywacja Sentinela-1B

Już dwa dni po starcie satelity i dwie godziny po uruchomieniu radaru Sentinel-1B dostarczył na Ziemię pierwsze...

Pierwszy satelita Copernicusa wystartował

3 kwietnia o godzinie 23:02 z centrum kosmicznego w Gujanie Francuskiej wystrzelono aparat Sentinel-1A. To...


wiadomości

NaviGate Sp. z o.o.
Kraków

NaviGate – Oddział Warszawa ul. Gościnna 7, 05-082 Blizne Łaszczyńskiego k. Warszawy, tel. 22 270-15-54 ODBIORNIKI GNSS RTK, TACHIMETRY ELEKTRONICZNE I ZROBOTYZOWANE, BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE (DRONY), SENSORY Sklep Serwis...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Raczki Elbląskie w chmurze punktów
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Wyobraź sobie, że...
Żółwiniec w woj. warmińsko-mazurskim leży 1,3 m poniżej poziomu morza!
następny
strzałka w dółGeoludzie
Karol Brzozowski (1821-1904)
Inżynier i uczestnik powstań narodowych, który założył sieć linii telegraficznych w Turcji i opracował mapy gór Kurdystanu. Urodził się w Warszawie 29 września 1821 r. jako syn oficera napoleońskiego i leśnika, herbu Korab. Poszedł w...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1955

1955
Pierwszy lot amerykańskiego samolotu szpiegowskiego U2. Samolot wyposażony był m.in. w: kamerę HR-329 z obiektywem 165 cm, kamerę panoramiczną i radar bocznego wybierania.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2