Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2022-08-05 | Geodezja, Prawo, Kataster

Od katastru 3D uciec się nie da

O jakości gromadzonych w Polsce danych przestrzennych i drodze do katastru wielowymiarowego w sierpniowym GEODECIE mówi dr inż. Szczepan Budkowski, współautor książki zajmującej się tym nowym sposobem opisu przestrzeni.


Ilustracja: Od katastru 3D uciec się nie da

DAMIAN CZEKAJ: Czy w sytuacji, kiedy jakość danych EGiB pozostawia wiele do życzenia, podejmowanie tematu katastru wielowymiarowego w ogóle ma sens?

SZCZEPAN BUDKOWSKI, asystent w Katedrze Geodezji Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie: Gdybyśmy swoją uwagę skupiali tylko i wyłącznie na niedoskonałościach ewidencji gruntów i budynków, moglibyśmy dojść do wniosku, że również prowadzenie tego rejestru jest niezasadne, co oczywiście byłoby absurdem. Kataster wielowymiarowy w mojej ocenie powinien wykorzystywać istniejące w bazach danych obiekty wraz z ich atrybutami. Odnosząc się stricte do niedoskonałości, jakie występują w rejestrze EGiB, trzeba wspomnieć, że w dużej mierze wynikają one z częstych zmian legislacyjnych. Dostosowanie baz powiatowych do nowych rozwiązań odbywa się na etapie weryfikacji składanych operatów, a także w toku prowadzonych przez starostów prac modernizacyjnych, co jest czasochłonne, ale wpisane w cykl „życia” rejestru. Temat jakości danych ewidencyjnych przeanalizowałem dość dokładnie w rozprawie doktorskiej i oczywiście źródeł błędów jest znacznie więcej. Mimo to, jak zaznaczyłem na wstępie, nikt nie rozważa zaniechania prowadzenia EGiB, bo skupiamy się nie na wadach, ale na korzyściach z tego rejestru. Sytuacja wygląda analogicznie w przypadku katastru wielowymiarowego. Prędzej czy później znajdzie on swoje zastosowanie ze względu na wymierne korzyści.
(...)

Od czego należałoby zacząć wdrażanie katastru wielowymiarowego w Polsce?

Na pewno od dobrze opracowanej koncepcji oraz zdefiniowania celów, jakim ten kataster miałby służyć. Czy ewentualne wprowadzone zmiany będą przekładać się głównie na możliwość inwestowania? Czy mają także uregulować kwestię braku możliwości przedstawienia zasięgu praw, które do tej pory nie miały reprezentacji graficznej, bądź ta reprezentacja bez ujęcia wertykalnego nie mogła zostać właściwie przedstawiona? Tych pytań oczywiście jest znacznie więcej, dlatego też niezmiernie istotna jest kwestia założeń koncepcyjnych, a w drugiej kolejności zmiana prawa. Wydaje się, że w celu uregulowania kwestii własnoś­ci przestrzennej należałoby zmodyfikować prawo, dodając obiektową działkę przestrzenną posiadającą: topologię, geometrię oraz objętość. Dodatkowo z działką powinna zostać związana jednostka rejestrowa: gruntowa, budynkowa, lokalowa oraz obiektu przestrzennego. Należałoby także umożliwić wykonanie wypisu z rejestru obiektów działki przestrzennej. Oczywiście to dopiero początek zmian...

Pełna treść artykułu w sierpniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

Redakcja


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Ostatnio.... nie ma sensu komentować tylko cytat wystarczy "Temat jakości danych ewidencyjnych przeanalizowałem dość dokładnie w rozprawie doktorskiej i oczywiście źródeł błędów jest znacznie więcej." Ale żeby doktorat o tym machnąć ? !
  
 2 
Straszą tym katastrem od wielu lat.. kolejne modernizacje EGiB na papierze, niespójności z żalami po owych, herezje dublujących się stabilizacji w terenie bo jak ma być szybko to po co myśleć. Bez solidnej podstawy cały ten konstrukt nie ma szans trzymać się kupy. Później można myśleć o #$%!!erelach.
  
 2 
odp: Straszą ale te problemy, o których piszesz, dotyczą głównie terenów rolnych, gdzie wpływy z podatku rolnego od nieruchomości są minimalne. Może mniejsze od kosztów modernizacji, gdyby miała być robiona na wzór np. pomiarów katastru pruskiego (stabilizacja wszystkiego, pomiar bezpośredni itd). Niekoniecznie po ustaleniu granic przybędzie terenów do opodatkowania, może nawet zmaleje (bo największy bajzel jest z drogami publicznymi). Co innego wykazanie sposobu użytkowania zgodnie z prawdą, np. budynków rekreacyjnych na działkach rolnych (wynajmowanych komercyjnie), udających obiekty tymczasowe, nieujawnione w EGB. To by może przyniosło przychód, ale akurat tego się nie "modernizauje". Wręcz przeciwnie, w moich stronach po modernizacji budynki-niebudynki poznikały z map, nawet te, które były budynkami na kredyt budowanymi, bo gdzies sie dokumentacja zawieruszyła. A kataster 3d nie dotyczy wzgórz i dolin w polach zdaje się?
  
 1 
odp: Straszą tak to się kończy jak expert od covidu i pandemii, wojen proxy war, naczelny geostrateg III RP i specjalista w dziedzinie transferu Lewego do Barcy bierze na tapete kataster 3D, siwy dym, siwy dym, malowane sanki bu ha ha :D
  
Nie ucieka się przed czymś co nie istnieje panie asystencie. Niedługo geoforum będzie doktorantów cytować z jakiś kolejnych egzotycznych uczelni.
  
 4 
odp: Nie oho, kolejny "książe" geodezji przemówił
  
 2 
pisząc językiem naukowym, a zarazem streszczając temat: jeszcze nie mamy kosmodromu, ale dzięki badaczom z ur w krakowie będziemy mieli chociaż opis rakiety kosmicznej.
  
 7 
zdefiniowania celów, jakim ten kataster miałby służyć już byli tacy mistrzowie co próbowali zbudować kataster 2,5D. Budynki miały po 30 różnych atrybutów ale ni huhu nie podniosło to jakości rejestru...
  
 4 
wielki naukowiec z uniwersytetu sadzenia kartofli i hodowli baranów totalnie oderwany od rzeczywistości, w Polsce katastru 2D sensownego nie ma, a chce 3D wprowadzać xD
    7 
 5 
odp: wielki naukowiec polecam ;) https://allegro.pl/oferta/masc-na-bol-#$%!!y-cudowny-lek-na-problemy-ludzi-7078876933
  
 2 
odp: wielki naukowiec polecam ;) https://allegro.pl/oferta/masc-na-bol-#$%!!y-cudowny-lek-na-problemy-ludzi-7078876933
  
 1 
Od katastru 3D uciec się nie da ciekaw jestem ile P.SZCZEPAN BUDKOWSKI przepracował w terenie i ile prac geodezyjnych spowodował. Naukowcy są potrzebni ale powinni mieć praktykę przyziemną. Poznałem jednego jako magistra, teraz jest bodajże profesorem Politechniki Koszalińskiej,Katedra Geotechniki. Miał stypendium fundowane z OPGiK Koszalin, ale jak rozpoczął pracę w tymże OPGiK to po bodajże pół roku podziękowano mu za pracę i nawet nie chciano zwrotu kosztów stypendium. Więc został naukowcem.
    6 
 5 
odp: Od katastru 3D uciec się nie da podoba mi się, że zaraz wyzywamy wszystkich od godzin w terenie:) W końcu do prawidłowego skonstruowania rejestru i prowadzenia go najważniejsze są dni przebiegane w gumowcach:D Dlatego w fabrykach samochodów pracują głównie kierowcy dojeżdżający do pracy. Najlepiej się znają na samochodach wiadomo.
    2 
 13 
odp: Od katastru 3D uciec się nie da Dowód anegdotyczny. Nie ma mocniejszego.
  
 2 
odp: Od katastru 3D uciec się nie da Znam Szczepana osobiście, trochę w terenie popracował i na geodezję praktyczną zna, lubi kataster, więc niech tworzy koncepcje i je promuje, w końcu taka rola naukowca. Osobiście idea katarstu 3D, to tak BIM dobre do akademickich debat, ale w praktyce przez najbliższe lata nie do zrealizowania. Jednak GPS też badali od lat 70, a zrewolucjonizował branże
    1 
 6 
kataster, opowiadali nam na studiach 25 lat temu, na akademii rolniczej we wrocławiu, że wspomniany puka już do drzwi kowalskiego. miała być też powszechna taksacja, aby uzupełnić "kataster" o dane dotyczące wartości nieruchomości. no i... jak poniżej można przeczytać - mamy wielkie D, a nie 3D. ale w polsce, jak i w unii, kultywuje się niekompetencję. nasi urzędnicy, na wszystkich szczeblach, nie potrafią sobie poradzić z prostą sprawą, jaką jest prowadzenie katastru. jakoś na zachodzie udało się go wprowadzić. ale u nas się nie da, bo nie ma kompetencji w urzędach i jest chaos legislacyjny i biegunka.
    2 
 13 
wiadomo - naukowiec musi się czymś zająć. marzy mu się habilitacja. ale o katastrze 3D można zacząć mówić, kiedy ma się dobry kataster 2D. tymczasem można oczywiście bajać o katastrze 3D.
    1 
 9 
Reasumując... z obecną ewidencją gruntów i budynków mamy problem o charakterze dwuwymiarowym. Jak widać, zamiast rozwiązać ten problem naukowcy pełną parą ruszają do stworzenia problemu o charakterze trójwymiarowym. A bardziej poważnie. Kataster 3D, gdyby reforma prawa własności do nieruchomości rzeczywiście doszła do skutku, byłby czymś wtórnym, służebnym wobec tej reformy. Czy nie warto, zanim zacznie się bezrefleksyjnie powielać schematy z obecnej ewidencji gruntów, zastanowić się co jest z nią nie tak, w kontekście obecnego prawa? Z pewnością nie chodzi o częste zmiany legislacyjne, te są tylko objawem patologii a nie przyczyną.
    1 
 15 
odp: Reasumując... Nie tak jest to, że ewidencja gruntów postała, bo geodezja nie może się dogadać z księgami wieczystymi. Geodezja powinna zajmować się geometrią działek, a SWK kwestiami własności. I mamy kataster. Ale to zbyt proste. Lepiej dowalić bezgeometryczne zmiany lokalowe do egib, dzięki temu wielkie miasta dawne wojewódzkie mogą dalej utrzymywać rzesze ludziów, którzy nie są w stanie i tak tych zmian w terminie wprowadzać. Dalej te powiaty muszą wysłać do organów podatkowych te wszystkie zmiany, więc znowu mamy kolejną robotę. A w tle jeszcze krąży korespondencja księgi egib. To nie wina jednego czy drugiego GGK, to nie wina geodety powiatowego. Takie coś powinno być na najwyższym szczeblu zadecydowane. No ale skoro każda partia rządząca po 1990 mówi "podatek katastralny po moim tupie to cóż ..."
  
 2 
odp: odp: Reasumując... Kataster nieruchomości a podatek katastralne to dwie różne sprawy. Kataster może istnieć bez podatku katastralnego. Problem jednak w tym, że nie udało się zrobić poprawnego rejestru publicznego - katastru/egib, a tu życie już przynosi nową rzeczywistość w postaci takich pojawienia się takich praw do nieruchomości, które wymagają rejestru 3D. Tyle tylko, że do rządzących to jeszcze nie dociera.
  
 2 
a ewidencja sie nie poprawi, do momentu, gdy jest tylko po to, aby być. Służy sama sobie. Czy dopłaty są wydawanego zgodnie z danymi z EGiB? Czy da się zbudować drogę mimo braku własności gruntu, lub gdy droga idzie w połowie po prywatnym gruncie? Czy można płacić podatki za grunt, którego nie jest się właścicielem (gdyż ten nie żyje od 40 lat)? Geodezja nie jest kołem zamachowym rozwoju kraju, chodź mogła by być cichym wspomagaczem. Jest przysłowiowym 5 kołem u wozu, hamulcowym inwestycji. Może o tym ktoś doktorat napisze?
    3 
 3 
Panie ...nie mamy katastru 2d, bliżej jesteśmy jednego wielkiego 'D'. Ale naukowcy mają tworzyć, więc tworzą, w praktyce jednak operaty scaleniowe nadal są w użyciu, powierzchnie działek zmieniają się przy każdej możliwej okazji.. eeech
  
 9 



zobacz też:

Zależni od euro. Analiza rynku przetargów geodezyjnych

Dzieje się właśnie to, czego należało się spodziewać: opóźniony start nowego unijnego budżetu...

Sierpniowe wydanie GEODETY cyfrowego już do pobrania

W serwisie egeodeta24.pl udostępniającym GEODETĘ cyfrowego jest już opublikowane wydanie...


wiadomości

NaviGate Sp. z o.o.
Kraków

NaviGate – Oddział Warszawa ul. Gościnna 7, 05-082 Blizne Łaszczyńskiego k. Warszawy, tel. 22 270-15-54 ODBIORNIKI GNSS RTK, TACHIMETRY ELEKTRONICZNE I ZROBOTYZOWANE, BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE (DRONY), SENSORY Sklep Serwis...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-02 | WARSZAWA
Wyższy wymiar bezpieczeństwa - GIS w ochronie ludności
Celem konferencji jest stworzenie przestrzeni do merytorycznych dyskusji, wymiany doświadczeń oraz...
więcej
2025-04-03 | OSTRÓW WIELKOPOLSKI
25 KALISKA KONFERENCJA NAUKOWO-TECHNICZNA
Tegoroczna konferencja „25 Kaliska Konferencja Katastralna – od analogu przez...
więcej
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Korzystanie z Portalu BDOT10k
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
pierwszy stały most na Wiśle w Warszawie zbudował (1573 r.) Erazm z Zakroczymia?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Wacław Jan Laska (1862-1943)

Wacław Jan  Laska (1862-1943)
Wacław Laska urodził się 24 sierpnia 1862 roku w Pradze. Studiował matematykę i fizykę na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Karola Ferdynanda w Pradze. Studia ukończył rozprawą na temat teorii liniowych równań różniczkowych. Po uzyskaniu w 1890...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1952
W średnim szkolnictwie zawodowym funkcjonuje 11 techników geodezyjnych (Białystok, Bydgoszcz, Katowice, Kraków, Lublin, Łódź, Opole, Poznań, Jarosław, Wrocław, Warszawa).
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama