wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-07-12| Prawo, Kataster

Ocena możliwości stworzenia katastru wielowymiarowego

Nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie ukazała się książka pt. „Kataster wielowymiarowy – nowoczesny sposób opisu przestrzeni”.


Ocena możliwości stworzenia katastru wielowymiarowego

W obecnie prowadzonej w Polsce ewidencji gruntów i budynków zawarte są informacje dotyczące: działek, budynków oraz lokali. Należy zwrócić szczególną uwagę na to, iż informacje te nie są przeważnie kompletne, a ich możliwości wykorzystania w takim stanie, w jakim obecnie się znajdują, pozostają bardzo mocno ograniczone. Taki stan rzeczy implikuje konieczność dokonania modernizacji ewidencji gruntów i budynków, co jednak nie zawsze rozwiązuje wszystkie problemy. Zdarzają się bowiem takie sytuacje, w których poprawne ewidencjonowanie obiektów jest przy obecnym modelu po prostu niemożliwe. Takimi obiektami i urządzeniami są chociażby mosty, tunele, parkingi, inne elementy infrastruktury technicznej, których obecność w bazie ewidencji gruntów i budynków jest niezbędna do prawidłowego i sprawnego zarządzania przestrzenią.

Przedstawiona w niniejszej publikacji tematyka ściśle wiąże się z pracą zawodową autorów, w ramach której dokonują oni analizy i weryfikacji przepisów związanych z ewidencją gruntów i budynków. Jako wykonawcy lub podwykonawcy mają możliwość prowadzenia, oprócz badań analitycznych, w oparciu o akty prawne obserwacji terenowych wraz ze sporządzeniem dokumentacji fotograficznej. Ich współpraca z różnymi instytucjami w zakresie geodezji oraz konfrontacja z udostępnianą (często zróżnicowaną pod względem jakości) dokumentacją na etapie realizacji poszczególnych zadań stały się inspiracja do sformułowania i rozwiązania problemu naukowego zmierzającego do utworzenia jednolitego systemu oceny zasobu wraz z oceną możliwości stworzenia katastru wielowymiarowego.

Autorami publikacji są: prof. Urszula Litwin, dr Jacek Gniadek oraz dr Szczepan Budkowski z Wydziału Inżynierii Środowiska i Geodezji UR w Krakowie. Książka liczy 172 strony i w księgarni internetowej WURK można ją nabyć w cenie 70 zł.

Źródło: WURK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzywiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
KNG Dahlta w Tatrach
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS