Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2022-08-03| Geodezja, Firma

Zależni od euro. Analiza rynku przetargów geodezyjnych

Dzieje się właśnie to, czego należało się spodziewać: opóźniony start nowego unijnego budżetu spowodował znaczący spadek liczby ogłaszanych przetargów geodezyjnych, a także ich wartości. Niemiłym zaskoczeniem jest natomiast skala tego zjawiska. Piszemy o tym w sierpniowym wydaniu GEODETY.


Zależni od euro. Analiza rynku przetargów geodezyjnych

Zamówieniom publicznym z branży geodezyjnej i kartograficznej po raz pierwszy przyjrzeliśmy się w GEODECIE 9/2021. Postawiliśmy wówczas tezę, że wartość zawieranych kontraktów jest ściśle skorelowana z uruchamianiem kolejnych unijnych perspektyw budżetowych. Jeśli byłaby ona prawdziwa, to teraz czekałby nas spadek dopływu pieniędzy z przetargów. Postanowiliśmy zweryfikować ten pogląd, aktualizując wyniki naszego poprzedniego raportu. Metodyka badania pozostaje bez zmian. Pod lupę wzięliśmy rozstrzygnięcia przetargów „powyżej unijnych progów” opub­likowane w okresie od 2014 do połowy 2022 roku. Uwzględnialiśmy wszelkie zamówienia na prace geodezyjne (a więc np. modernizacje EGiB, zakładanie baz BDOT500 i GESUT czy skanowanie materiałów PZGiK), kartograficzne (w tym aktualizacje BDOT10k) oraz fotogrametryczne (głównie wykonywanie orto­fotomapy i lotniczy skaning laserowy). Pomijaliśmy natomiast przetargi informatyczne (np. na budowę SIP-ów czy wdrażanie geodezyjnych e-usług), a także dostawy sprzętu pomiarowego.

• Czy to już dno?

Syntezą wyników badania jest wykres wartości przetargów. Wyraźnie widać na nim, że trzy ostatnie półrocza to „szuranie po dnie”. W ostatnim półroczu sumaryczna wartość rozstrzygnięć wyniosła raptem nieco ponad 40 mln zł, czyli aż blisko pięć razy mniej niż podczas „geodezyjnej górki” w I półroczu 2019 r. Wątpliwym pocieszeniem może być to, że poprzedni „dołek” był nieco głębszy – w II półroczu 2015 r. podpisano bowiem umowy na sumę zaledwie 26 mln zł. Ale czy można wykluczyć, że w bieżącym półroczu zejdziemy jeszcze niżej?

Nieco lepiej prezentują się dane o liczbie rozstrzygnięć. Wprawdzie również tu widać wyraźny dołek, ale akurat w I półroczu br. odnotowano lekki wzrost (o 19%) względem poprzedniego okresu. Tylko czy II półrocze br. potwierdzi, że to trend, a nie losowe wahnięcie? Warto też odnotować, że najnowsze wartości są i tak wyższe od poprzedniego dołka. W kryzysowym I półroczu 2016 r. rozstrzygnięto bowiem raptem 15 przetargów, czyli aż o ponad połowę mniej niż w najnowszym badanym okresie...

Pełna treść artykułu w sierpniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

Redakcja


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje zabytkowe młyny
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama