Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-07-08| Teledetekcja

Copernicus: wiosną i wczesnym latem monitorowaliśmy intensywne pożary na półkuli północnej

Usługa monitorowania atmosfery Copernicus śledzi pożary lasów na półkuli północnej na początku sezonu pożarów lasów borealnych. Europa była świadkiem kilku takich zjawisk w Hiszpanii, Francji i Niemczech na początku tego lata. Oprócz Alaski i południowo-zachodnich Stanów Zjednoczonych CAMS śledził też pożary lasów w Nowym Meksyku. Rozpoczęły się one w połowie kwietnia i trwały aż do przełomu maja i czerwca.


Copernicus: wiosną i wczesnym latem monitorowaliśmy intensywne pożary na półkuli północnej
Copernicus: wiosną i wczesnym latem monitorowaliśmy intensywne pożary na półkuli północnej <br />
GFASv1.2: dzienna całkowita moc radiacyjna pożaru w okresie od 1 do 30 czerwca 2022 r. dla Hiszpanii (po lewej) i szacunkowa całkowita emisja dwutlenku węgla w czerwcu (po prawej) dla Hiszpanii od 2003 do 2022 r.
GFASv1.2: dzienna całkowita moc radiacyjna pożaru w okresie od 1 do 30 czerwca 2022 r. dla Hiszpanii (po lewej) i szacunkowa całkowita emisja dwutlenku węgla w czerwcu (po prawej) dla Hiszpanii od 2003 do 2022 r.

Naukowcy z Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS) nieustannie śledzą początek i czas trwania sezonu pożarów lasów borealnych w 2022 r. na półkuli północnej, w tym początek i rozwój sezonów pożarów w regionach Syberii i Ameryki Północnej. CAMS, wdrożony przez Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych (ECMWF) na zlecenie Komisji Europejskiej, stale monitoruje intensywność i emisje pożarów na całym świecie.

W Europie CAMS monitorował rozwój dużego pożaru w Andaluzji, w pobliżu Costa del Sol w Hiszpanii, który rozpoczął się 8 czerwca 2022 r. Spowodował on ewakuację 2000 osób z pobliskiego miasta na Benahavis. Dane GFAS dla Andaluzji pokazują ekstremalne względne dzienne całkowite wartości mocy pożarów (daily total FRP) w porównaniu ze średnią z lat 2003-2021 r. CAMS śledził również wiele innych pożarów w całej Hiszpanii, w tym wysoką aktywność pożarów w regionie Kastylii i León. Rozpoczęła się ona w połowie czerwca, gdzie niezwykle wysokie temperatury i silne wiatry dodatkowo przyczyniły się do intensywności niszczycielskich pożarów. Co ważne, monitoring Copernicusa analizuje zarówno intensywność pożarów, jak i skutki pożarów i emisji dymu na szerszą skalę. System monitorujący pozwala również na ocenę wpływu na jakość powietrza, która może powodować problemy z oddychaniem i inne uszczerbki na zdrowiu.

W Ameryce Północnej wielkie pożary wystąpiły w południowo-zachodnich Stanach Zjednoczonych. Znaczący pożar utrzymywał się od połowy kwietnia do początku czerwca 2022 roku w Nowym Meksyku. Niedawno, w czerwcu 2022 roku, CAMS zaobserwowała rosnącą liczbę pożarów na Alasce.

Każdego lata naukowcy CAMS zwracają szczególną uwagę na pożary w lasach borealnych i na wysokich szerokościach północnych. W pierwszych tygodniach czerwca na Alasce, w tym w obrębie koła podbiegunowego, zaczęła pojawiać się coraz większa liczba pożarów, powyżej średniej z lat 2003-2021 r. Doprowadziło to do transportu dymu przez Morze Beauforta w kierunku Oceanu Arktycznego.

Z danych CAMS wynika, że w okresie od 1 kwietnia do 30 czerwca łączna szacunkowa emisja dwutlenku węgla z wiosennych pożarów (w tym pożarów lasów i otwartego wypalania w rolnictwie) dla Okręgów Federalnych Uralu i Syberii, pomimo stosunkowo intensywnego początku sezonu, była bliska do średniej z poprzednich lat w zbiorze danych (2003-2020 r.) dla tej pory roku. Dalekowschodni Okręg Federalny zwykle doświadcza pożarów latem, a nie wiosną i obecnie wykazuje typowe dla tej pory roku wartości.

Sezon pożarów borealnych zwykle trwa od maja do października, a szczyt aktywności przypada na okres od lipca do sierpnia. Dane CAMS ujawniły specyficzny wzrost aktywności ogniowej pod względem obserwowanej mocy radiacyjnej ognia (FRP) na kole podbiegunowym. Dane z monitoringu pożarowego CAMS pokazują, że całkowita emisja dwutlenku węgla dla tego regionu jest na podobnym poziomie jak w 2021 r. w tym samym okresie oraz w innych latach w zbiorze danych sprzed 2019 r., przy znacznie niższych wartościach niż w rekordowych latach 2020 i 2019.

Mark Parrington, senior scientist i ekspert ds. pożarów w CAMS, komentuje: „Przez ostatnie lata, w miesiącach letnich obserwowaliśmy trwające na dużą skalę pożary na półkuli północnej. Już teraz ściśle monitorujemy pożary, które rozwinęły się wiosną i wczesnym latem. Od początku tego lata obserwujemy dość typowe trendy, inne niż w Nowym Meksyku i na Alasce. Chociaż aktywność pożarów na północnej półkuli nie była szczególnie niezwykła, wiemy, że zwiększona palność roślinności wpłynęła na wyższe ryzyko dużych pożarów, których faktyczne występowanie i skala są trudne do przewidzenia. Z tego powodu, a także w celu dostarczania aktualnych informacji, CAMS nadal monitoruje aktywność pożarową w tych regionach i na całym świecie na wszystkich etapach, a także intensywność pożaru oraz wynikający z niego dym.”

CAMS monitoruje globalne pożary i szacuje ich emisje, za pomocą Globalnego Systemu Asymilacji Ognia (GFAS), w oparciu o przyrządy na satelitach i dane in-situ. Szacowane emisje są połączone z systemem prognozy pogody ECMWF. System modeluje transport i chemię zanieczyszczeń atmosferycznych, aby z pięciodniowym wyprzedzeniem przewidzieć, jaki będą miały wpływ na globalną jakość powietrza.

Konsorcjum europejskich i międzynarodowych instytucji badawczych, w skład których wchodzą: Uniwersytet w Barcelonie, CREAF, Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC), Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych (ECMWF), Instytut Badań nad Środowiskiem i Zrównoważonego Rozwoju z Narodowego Obserwatorium Ateńskiego (Grecja), Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESRIN), Uniwersytetu Salento (Włochy) oraz Uniwersytetu Patras (Grecja) przygotowało międzynarodowe badanie. Wykryło ono bezprecedensowe zmiany w europejskim reżimie przeciwpożarowym powiązane ze zmianami klimatu. W badaniu uczestniczą czołowi klimatolodzy, eksperci od zagrożenia pożarami lasów i ekologii lasów (Jofre Carnicer, Andrés Alegria, Christos Giannakopoulos, Francesca Di Giuseppe, Anna Karali, Nikos Koutsias, Piero Lionello, Mark Parrington i Claudia Vitolo). W ramach tego badania obserwuje się i wykrywa pojawianie się nieliniowych i szybko zmieniających się relacji między warunkami pogodowymi o wyższym ryzyku pożaru, związanymi ze zmianą klimatu i wpływem pożaru na społeczeństwo.

Źródło: Copernicus


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mazurska perełka architektury w chmurze punktów
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS