Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-06-01| Teledetekcja, Sprzęt

Leica Chiroptera-5: nowa jakość lotniczego skaningu batymetrycznego

Wyższa gęstość chmury punktów i lepsza penetracja wody – to główne wyróżniki najnowszego modelu lotniczego skanera laserowego szwajcarskiej firmy Leica Geosystem przeznaczonego do pomiarów topograficznych i batymetrycznych.


Leica Chiroptera-5: nowa jakość lotniczego skaningu batymetrycznego

Chiroptera-5 – jak wskazuje nazwa – to już piąta odsłona lidaru, który dzięki zielonemu laserowi jest w stanie mierzyć nie tylko lądy, ale i płytsze zbiorniki wodne. Sensor zintegrowany jest ponadto z 4-kanałową średnioformatową kamerą.

Dzięki podniesionej częstotliwości lasera (200 KHz dla pomiarów batymetrycznych i 500 KHz dla topograficznych) nowy skaner wyróżnia o 40% wyższa gęstość pozyskiwanej chmur punktów względem instrumentów starszej generacji. Druga istotna nowość to skuteczniejsza penetracja wody, co udało się osiągnąć dzięki lepszej elektronice i optyce. Producent chwali się, że Chiroptera-5 jest w stanie skutecznie mierzyć zbiorniki głębsze nawet o 20% (względem starszej generacji). Nie podaje tu jednak konkretnych wartości głębokości, gdyż jest to ściśle zależne od mętności wody.

Do listy zalet sensora Leica dopisuje ponadto możliwość przetwarzania danych w czasie prawie rzeczywistym, co pozwala przeanalizować wyniki misji tuż po lądowaniu, jeszcze przed zdemontowaniem skanera.

Zdaniem producenta Chiroptera-5 świetnie sprawdzi się w takich zastosowaniach jak: monitorowanie erozji wybrzeży, prowadzenie analiz powodziowych czy klasyfikacja podwodnych siedlisk. – Pierwsza generacja sensora Chiroptera została oblatana w 2012 roku. W ciągu dziesięciu lat eksploatacji system był systematycznie rozwijany, co stale poprawiało produktywność i wydajność całej branży pomiarów batymetrycznych – mówi Anders Ekelund, wiceprezes ds. batymetrii lotniczej w grupie Hexagon (do której należy Leica). – Zbierając szczegółowe dane dotyczące obszarów przybrzeżnych i wód śródlądowych, Chiroptera-5 stanowi nieocenione źródło informacji, które wspiera lepsze podejmowanie decyzji, zwłaszcza w zakresie monitorowania i zarządzania środowiskiem, zgodnie z zaangażowaniem firmy Hexagon w bardziej zrównoważoną przyszłość – podkreśla.


Aktualne zestawienie skanerów laserowych w ofercie krajowych dystrybutorów, a także oprogramowania do obróbki chmur punktów publikujemy w bezpłatnym niezbędniku SKANOWANIE LASEROWE

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanowanie szlaku kolejowego
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS