wiadomościprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-05-19| Teledetekcja, Sprzęt, Instytucje

Laboratorium Ośrodka Badań Lotniczych i Kosmicznych PW już otwarte

14 maja Politechnika Warszawska otworzyła laboratorium Ośrodka Badań Lotniczych i Kosmicznych (OBLot) na lotnisku w Przasnyszu. To unikalne w skali kraju i Europy miejsce, gdzie prowadzone są badania nad bezzałogowymi statkami powietrznymi oraz technologiami radarowymi. Z laboratorium będą korzystać m.in. pracownicy i studenci Wydziału Geodezji i Kartografii PW.


Laboratorium Ośrodka Badań Lotniczych i Kosmicznych PW już otwarte
Laboratorium Ośrodka Badań Lotniczych i Kosmicznych PW już otwarte

Nowe laboratorium to pracownie i warsztaty pozwalające na wytwarzanie, testowanie i serwisowanie dronów. Powstało również centrum obliczeniowe i system monitorowania przestrzeni powietrznej w oparciu o radary pasywne. Dzięki temu Przasnysz jest pierwszym na świecie miastem, którego przestrzeń powietrzna jest monitorowania za pomocą tej technologii.

– Otwarcie ośrodka jest olbrzymim sukcesem, wpisującym się w realizację aktualnej strategii Politechniki Warszawskiej – powiedział w swoim wystąpieniu w trakcie uroczystości otwarcia prof. Krzysztof Zaremba, rektor PW. – Dzięki współpracy z władzami samorządowymi, administracją rządową oraz wykorzystaniu środków Unii Europejskiej mamy możliwość prowadzenia unikalnych i bardzo potrzebnych badań. Drony to dziś stały element naszej rzeczywistości, a ich rola – także ze względu na sytuację międzynarodową – będzie wzrastać. Cieszę się, że Politechnika Warszawska jest liderem w tej dziedzinie i gratuluję sukcesu wszystkim zaangażowanym w powstanie laboratorium – mówił rektor.

W trakcie uroczystości przedstawione zostały szczegóły projektu, plany rozwojowe oraz zakres prowadzonych prac.
– Ośrodek Badań Lotniczych i Kosmicznych jest administrowany przez Wydział Mechaniczny Energetyczny i Lotnictwa, ale udział w nim ma również Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych oraz Wydział Geodezji i Kartografii. Jestem przekonany, że również inne wydziały znajdą tu dobre miejsce dla realizacji swoich prac badawczych – podkreślił prof. Janusz Frączek, dziekan Wydziału MEiL. – Planowane są dalsze inwestycje w infrastrukturę ośrodka w ramach projektu „Mazowiecka platforma technologii materiałowych i sensorycznych oraz zastosowań w konwersji i magazynowaniu energii, elektromobilności, lotnictwie oraz systemach autonomicznych”. Mamy również plany związane z rozwojem szkolenia lotniczego oraz instalacji do badań kosmicznych – zaznaczył dziekan.

– W działaniach ośrodka szczególny nacisk chcemy położyć na powstanie krajowego centrum kompetencji w obszarze wykorzystania dronów na potrzeby rolnictwa i leśnictwa – powiedział prof. Robert Głębocki, kierownik projektu OBLot. – Pozwoli to na rozwój technologii bezzałogowych statków powietrznych w naszym kraju i budowę systemów w pełni autonomicznych, mogących samodzielnie realizować zadania. Liczymy tu na współpracę i wsparcie ze strony Ministerstwa Infrastruktury, Urzędu Lotnictwa Cywilnego, Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej oraz całego środowiska „droniarzy” w Polsce. Ośrodek jest otwarty na współpracę ze wszystkimi instytucjami badawczymi oraz firmami z Polski i UE – dodał.

W uroczystości otwarcia, obok władz i przedstawicieli Uczelni, udział wziął marszałek województwa mazowieckiego, Adam Struzik, przedstawiciele: Ministerstwa Infrastruktury, władz samorządowych, Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych, Polskiej Agencja Żeglugi Powietrznej oraz przyszłych użytkowników technologii (m.in. wojsko, policja, straż pożarna czy służby leśne).

Budowa laboratorium jest jednym z elementów projektu „Terenowy Poligon Badawczo-Wdrożeniowy w powiecie przasnyskim” realizowanego przez Politechnikę Warszawską na terenie lotniska w Przasnyszu. Projekt jest współfinansowany ze źródeł Unii Europejskiej, a jego celem jest wzmocnienie aktywności badawczo-rozwojowej Uczelni oraz wzrost komercjalizacji wyników badań. Całość inwestycji to 33 mln zł, w tym 24 mln zł to aparatura badawcza. Łącznie utworzonych zostało 9 laboratoriów i warsztatów, głównie skupionych na platformach bezzałogowych i lekkim lotnictwie.

Źródło: PW


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Podnoszenie mostu na budowie Świątyni Opatrzności Bożej
czy wiesz, że...
© 2005-2023 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Anna Wardziak
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa


Reklama
reklama@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS