wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-05-11| Teledetekcja, Firma

W Legnicy powstanie fabryka satelitów obserwacyjnych SatRev

Nawet 2 satelity dziennie będzie w stanie produkować fabryka wrocławskiej firmy SatRev, która powstanie w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.


W Legnicy powstanie fabryka satelitów obserwacyjnych SatRev <br />
Wizualizacja konstelacji REC (materiały SatRev)
Wizualizacja konstelacji REC (materiały SatRev)
W Legnicy powstanie fabryka satelitów obserwacyjnych SatRev <br />
Podpisanie umowy o współpracy SatRev i LSSE
Podpisanie umowy o współpracy SatRev i LSSE
W Legnicy powstanie fabryka satelitów obserwacyjnych SatRev <br />
Plan rozbudowy konstelacji Stork i REC (materiały SatRev)
Plan rozbudowy konstelacji Stork i REC (materiały SatRev)

SatRev wystrzelił jak dotąd na orbitę okołoziemską 11 satelitów, w tym 6 ze średniorozdzielczej konstelacji teledetekcyjnej Stork. Ale plany tej wrocławskiej spółki są znacznie bardziej ambitne. Jak podkreśla prezes SatRev Grzegorz Zwoliński, docelowo firma chce umieścić w kosmosie 60 aparatów serii Stork oraz aż ponad tysiąc wysokorozdzielczych satelitów ScopeSat. Ta druga seria będzie tworzyć konstelację REC (Real-time Earth observation Constellation), która ma dostarczać zobrazowania z pikselem 50 cm przy czasie rewizyty na poziomie raptem 30 minut.

– Ale do realizacji tak ambitnych planów potrzebne są własne zakłady produkcyjne. Obecnie tylko około 5-10 firm na świecie potrafi produkować satelity wielkoskalowo – podkreśla Zwoliński. Teraz do tego grona chce dołączyć SatRev, budując własną fabrykę w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Pierwszym krokiem w tym kierunku jest zawarte dziś (11 maja) porozumienie o współpracy, które podpisali prezes SatRev Grzegorz Zwoliński oraz prezes i wiceprezes LSSE Przemysław Bożek i Ryszard Wawryniewicz.

Jak wyjaśnia Ryszard Wawryniewicz, szykowana fabryka ma być ściśle dostosowana do potrzeb SatRev, w tym składać się ze specjalistycznych laboratoriów i cleanroomów. Do tego będzie całkowicie zasilana energią odnawialną pochodzącą z zainstalowanych na dachu panelów słonecznych.

Grzegorz Zwoliński zapowiada z kolei, że pełna moc produkcyjna fabryki ma zostać osiągnięta w roku 2025. Zakłady będą wówczas w stanie wytwarzać nawet 2 aparaty dziennie. Początkowo będą w nich powstawać nanosatelity, ale docelowo firma chce produkować także satelity średnie i duże. Zakłady mają się koncentrować na wytwarzaniu urządzeń bezpośrednio dla SatRev, choć spółka chce również budować je na zlecenie podmiotów zewnętrznych, w szczególności rządów.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Satelitarne dane meteo na wyciągnięcie ręki
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS