Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-05-11| Teledetekcja, Firma

W Legnicy powstanie fabryka satelitów obserwacyjnych SatRev

Nawet 2 satelity dziennie będzie w stanie produkować fabryka wrocławskiej firmy SatRev, która powstanie w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej.


W Legnicy powstanie fabryka satelitów obserwacyjnych SatRev <br />
Wizualizacja konstelacji REC (materiały SatRev)
Wizualizacja konstelacji REC (materiały SatRev)
W Legnicy powstanie fabryka satelitów obserwacyjnych SatRev <br />
Podpisanie umowy o współpracy SatRev i LSSE
Podpisanie umowy o współpracy SatRev i LSSE
W Legnicy powstanie fabryka satelitów obserwacyjnych SatRev <br />
Plan rozbudowy konstelacji Stork i REC (materiały SatRev)
Plan rozbudowy konstelacji Stork i REC (materiały SatRev)

SatRev wystrzelił jak dotąd na orbitę okołoziemską 11 satelitów, w tym 6 ze średniorozdzielczej konstelacji teledetekcyjnej Stork. Ale plany tej wrocławskiej spółki są znacznie bardziej ambitne. Jak podkreśla prezes SatRev Grzegorz Zwoliński, docelowo firma chce umieścić w kosmosie 60 aparatów serii Stork oraz aż ponad tysiąc wysokorozdzielczych satelitów ScopeSat. Ta druga seria będzie tworzyć konstelację REC (Real-time Earth observation Constellation), która ma dostarczać zobrazowania z pikselem 50 cm przy czasie rewizyty na poziomie raptem 30 minut.

– Ale do realizacji tak ambitnych planów potrzebne są własne zakłady produkcyjne. Obecnie tylko około 5-10 firm na świecie potrafi produkować satelity wielkoskalowo – podkreśla Zwoliński. Teraz do tego grona chce dołączyć SatRev, budując własną fabrykę w Legnickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Pierwszym krokiem w tym kierunku jest zawarte dziś (11 maja) porozumienie o współpracy, które podpisali prezes SatRev Grzegorz Zwoliński oraz prezes i wiceprezes LSSE Przemysław Bożek i Ryszard Wawryniewicz.

Jak wyjaśnia Ryszard Wawryniewicz, szykowana fabryka ma być ściśle dostosowana do potrzeb SatRev, w tym składać się ze specjalistycznych laboratoriów i cleanroomów. Do tego będzie całkowicie zasilana energią odnawialną pochodzącą z zainstalowanych na dachu panelów słonecznych.

Grzegorz Zwoliński zapowiada z kolei, że pełna moc produkcyjna fabryki ma zostać osiągnięta w roku 2025. Zakłady będą wówczas w stanie wytwarzać nawet 2 aparaty dziennie. Początkowo będą w nich powstawać nanosatelity, ale docelowo firma chce produkować także satelity średnie i duże. Zakłady mają się koncentrować na wytwarzaniu urządzeń bezpośrednio dla SatRev, choć spółka chce również budować je na zlecenie podmiotów zewnętrznych, w szczególności rządów.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Satelitarne dane meteo na wyciągnięcie ręki
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS