Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2022-04-21| GIS, Teledetekcja

Wrocław zadowolony z satelitarnego monitoringu podatku od nieruchomości

Wdrożony we wrocławskim magistracie projekt uszczelnienia lokalnego systemu podatkowego z wykorzystaniem zobrazowań satelitarnych zwrócił się z nawiązką. Dlatego miasto chce jeszcze szerzej wykorzystywać dane z obserwacji Ziemi.


Wrocław zadowolony z satelitarnego monitoringu podatku od nieruchomości <br />
fot. SatRevolution/Powerd by Planet
fot. SatRevolution/Powerd by Planet

Pod koniec 2020 roku Urząd Miejski Wrocławia podpisał z miejscową firmą SatRevolution umowę na dostarczanie zobrazowań satelitarnych tej aglomeracji. Miały one posłużyć do przygotowywania raportów pozwalających weryfikować poprawność płaconych przez mieszkańców stawek podatku od nieruchomości.

Projekt detekcji satelitarnej kosztował miasto 128 tys. zł netto i te pieniądze już zwróciły się z nawiązką. Ratusz z powodzeniem odzyskuje należne podatki od nieruchomości, w sumie może to być nawet 3-4 miliony złotych – czytamy na portalu informacyjnym miasta.

– Dzięki projektowi zrealizowanemu przez SatRevolution nasz Wydział Podatków i Opłat otrzymał precyzyjne informacje wskazujące miejsca wymagające działań kontrolnych. Dostarczone raporty pozwoliły w krótkim czasie zweryfikować setki nieruchomości, uszczelnić system podatkowy i istotnie zwiększyć wpływy do budżetu miasta – mówi Marcin Urban, skarbnik Wrocławia.

Wyniki projektu są na tyle korzystne dla miasta, że SatRevolution będzie nadal współpracował z Wydziałem Podatków i Opłat. Do końca 2022 r. powinno być sprawdzone w ten sposób całe miasto. – Już przeanalizowaliśmy około 65% powierzchni miasta i teraz będziemy robić dalszą część. Gmina otrzymała od nas ponad 1600 raportów. Ponad 30% z nich było potwierdzanych jako niezgodności podatkowe, a kolejne 30% wymagało dalszych wyjaśnień, na przykład z uwagi na utrudniony kontakt lub niewiarygodne wyjaśnienia właścicieli – mówi Michał Hermanowski, dyrektor sprzedaży danych w SatRevolution.

Skarbnik Wrocławia dodaje, że nieprawidłowości w płaceniu podatku od nieruchomości mogą wynikać m.in. z niewiedzy, pomyłki czy nieznajomości przepisów. – W takich sytuacjach wzywamy do korekty deklaracji podatkowej lub wysyłana jest kontrola podatkowa na konkretną posesję – komentuje Marcin Urban.

Zdjęcia satelitarne do kontroli podatku od nieruchomości. Jak to działa?

SatRevolution zamawia zdjęcia Wrocławia u swojego amerykańskiego partnera, który posiada konstelację satelitów obrazujących Ziemię o parametrach wymaganych dla skuteczności analizy. – Co miesiąc dostarczane są dane dotyczące detekcji budynków oraz zdjęcia satelitarne w rozdzielczości 3-4 metry. Dodatkowo w ramach projektu już czterokrotnie wykonano zdjęcia satelitarne w rozdzielczości przestrzennej od 0,5 do 1 metra – wylicza Michał Hermanowski.

Następnie pracownicy SatRevolution analizują pozyskane dane oraz informacje z rejestrów publicznych udostępniane przez miasto i przygotowują raporty dla Wydziału Podatków i Opłat UM Wrocławia. – Dotychczas podatki od nieruchomości były kontrolowane okresowo, poprzez sprawdzanie dokumentów i wizje lokalne, a to przypominało szukanie igły w stogu siana. Teraz można to zrobić szybciej, bo algorytm SatRevolution typuje nieruchomości do sprawdzenia – podkreśla Marcin Urban.

Komputerowe algorytmy, które zbudował SatRevolution, porównują zdjęcia satelitarne z budynkami w miejskich rejestrach, m.in. mapą własności oraz bazą wydanych pozwoleń na budowę. Zdjęcia pozwalają m.in. sprawdzić otoczenie wybudowanego niedawno domu, lokalu użytkowego czy zakładu. Czy znajduje się tam parking z samochodami bądź czy przy domu jest np. trampolina dla dziecka, basen bądź zagospodarowany ogród. To wszystko wskazuje, że budynek jest użytkowany, a co za tym idzie, właściciel powinien płacić podatek od nieruchomości.

– Nasze narzędzie umożliwia również porównanie szacowanej powierzchni konkretnych obiektów z powierzchnią zadeklarowaną przez właścicieli i wykrycie rozbieżności, które trudno dostrzec z ziemi – dodaje Michał Hermanowski.

Świat interesuje się tym, co robią Wrocław i SatRevolution

To, co robi Wrocław i SatRevolution, robi wrażenie na świecie – deklaruje wrocławski magistrat. Projekt był prezentowany przez skarbnika Wrocławia i przedstawiciela SatRevolution w USA na międzynarodowej konferencji EXPLORE. Spotkał się tam z dużym zainteresowaniem zarówno wśród dostawców technologii satelitarnych, jak i przedstawicieli administracji publicznej. O szczegóły dopytywali m.in. przedstawiciele Hongkongu.

– Od wielu lat konsekwentnie inwestujemy zarówno w rozwój naszych satelitów, jak i budowę oferty usług i rozwiązań bazujących na danych satelitarnych. Projekt realizowany dla Urzędu Miejskiego we Wrocławiu jest jednym z przykładów, że nasza strategia przynosi bardzo dobre efekty – twierdzi Grzegorz Zwoliński, prezes SatRevolution.

Wykorzystanie zdjęć satelitarnych na potrzeby zrównoważonego rozwoju, smart city i transportu zakłada podpisany w 2019 r. list intencyjny w sprawie współpracy pomiędzy wrocławską spółką SatRevolution i miastem Wrocław. W planach jest rozszerzenie zastosowania danych satelitarnych o regulowanie należności z tytułu planowanego podatku deszczowego, a także wykrywanie nielegalnych wysypisk śmieci czy prognozowanie suszy.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

A mnie się podoba.. Bo znam wiele przypadków nieruchomości użytkowanych od miesięcy czy lat a jeszcze nie oddanych, bo się nie opłaca. Albo nieruchomości gruntowe które nie zostały odrolnione. Weryfikują dotacje w ARiMR, weryfikują lasy, czemu by nie podatki? Parę lat temu znajomi zaczęli remont poddasza, docieplenie, okna dachowe. Poborcy zobaczyli na ortofoto że dach się zmienił i że okna są, wniosek?? : Kondygnacja jest już użytkowa a nie strych, i podatek do góry. A prawda taka, że jak strych był, tak jest, tylko docieplony i doświetlony ale poborcy widzą z góry lepiej.
  
 1 
Już raz musiałem robić pomiar budynków po "wywiadzie terenowym z google maps". Zlecono weryfikację dachu ochraniającego koryto dla zwierząt. Oczywiście wszystko drewniane. Oczywiście budynkiem to nie było, ale statystyka się zgadzała. Znaleziono nieprawidłowość podatkową!
  
Satelita No to cofamy się.. Zdjecia satelitarne w podatkach. Masakra..jaka dokladnosc pomiaru mozna tutaj zapewnic? Piksel 4m, 2m, 0,5m? Nie wiem czy jest sie czym chwalic, skoro nieporownywalnie lepsze technologie sa dostwpne na rynku. Sama analiza prosta, latwa i zasadna lecz nie na takim materiale!
  
 2 
odp: stojąc nad przepaścią zrobili krok do przodu, taki postęp.
  
Marketing na siłę. Bzdura to jest i wdrożenie trochę na siłę. Miasta od co najmniej 15 lat korzystają z podobnych narzędzi tylko lepszej rozdzielczości (dokładności) ortofotomap. W tym pozyskiwanych w ramach projektów GUGiK. Dane zasilają zasób i gwarantują odpowiednią jakość, wiarygodność. Poza tym zdjęcia 5 cm mogą służyć do pomiarów na stacjach stereo. Można osiągnąć b.dobre dokładności i mieć nawet dowód w sprawie bez wchodzenia na posesję. Satelitarne rozwiązanie to kopia kopii pomysłów, które się nie sprawdziły X lat temu. To rozwiązanie jest na siłę, technologicznie sprzed 20 lat pamięta czasy zobrazowań satelitarnych Ikonos czy QuickBird. Sztuka na sztukę. Bez sensu choć jak widać trafia gdzieniegdzie na podatny grunt. Nie wierzę, że Wrocław dotychczas nie zauważał takich możliwości na zdjęciach lotniczych... i tracił wpływy z podatków od nieruchomości. Ten post ośmiesza miasto Wrocław. Jedyne co rozumiem, to że miasto wspiera swoich czyli firmę z siedzibą właśnie w tym miejscu.
    2 
 18 
odp: Marketing na siłę. Może by ktoś w końcu policzył i podał jakie są wydatki a jakie wpływy z powodu zaistnienia tego monitoringu-szpiegowania.
  
 2 



zobacz też:

|2022-03-18| POLSA będzie analizowała możliwość startów rakiet z terytorium Polski

Polska Agencja Kosmiczna (POLSA) podpisała list intencyjny z Virgin Orbit ...

|2022-02-17| Gdańsk: satelity pomogą obliczyć podatek od nieruchomości

W Gdańsku, podobnie jak we Wrocławiu, raporty przygotowane przy pomocy zobrazowań ...

|2022-01-14| Rideshare-3: jeden start, wiele różnorodnych satelitów obserwacyjnych

W czwartek (13 stycznia) rakieta Falcon 9 w ramach misji Rideshare-3 wyniosła ...

|2021-12-15| 30 mln dolarów dla polskiej spółki satelitarnej

Amerykańska firma Virgin Orbit zainwestuje nawet 30 mln dolarów w polskiego producenta satelitów ...


wiadomości

    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
12
3456789
10111213141516
17181920212223
2425262728
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-02-20 | WROCŁAW | Seminarium naukowe IGiG
IGiG zaprasza na seminarium naukowe, które odbędzie się dnia 20.02.2025 r. (czwartek) o godzinie ...
więcej
2025-03-06 | WARSZAWA | Aktualne wyzwania i zasady realizacji scaleń gruntów z uwzględnieniem zarządzania zasobami wodnymi
Zgłoszenia należy nadsyłać do 4 marca 2025 r. przez formularz na stronie wydarzenia.
więcej
2025-03-21 | KRAKÓW | Konferencja Naukowo-Techniczna: Historyczne znaki graniczne i geodezyjne - zabytki techniki?
Konferencja odbędzie się w dniach 21-22 marca 2025 r. w Centrum Wystawowo-Konferencyjnym Zamku ...
więcej
2025-04-03 | OSTRÓW WIELKOPOLSKI | 25 KALISKA KONFERENCJA NAUKOWO-TECHNICZNA
Tegoroczna konferencja „25 Kaliska Konferencja Katastralna – od analogu przez ...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ | Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz ...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW | XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie ...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Wapno - krajobraz po katastrofie
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
polskie nazwy miesięcy pojawiły się dopiero pod koniec XIV wieku?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Tadeusz Zieleniewski "Kalina" (1887-1971)
Urodził się 27 lipca 1887 roku w Ostrówku w powiecie lubartowskim w rodzinie ziemiańskiej. W 1905 roku za udział w strajku szkolnym został wydalony z gimnazjum. Maturę uzyskał dwa lata później, po czym wyjechał do Belgii, gdzie studiował na Wydziale ...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1798
Henry Cavendish (1731-1810), angielski chemik i fizyk, zmierzył wielkość stałej grawitacji i na jej podstawie obliczył masę Ziemi.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama