wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-05-10| Geodezja, GIS, Teledetekcja, Sprzęt

Leica Pegasus TRK: łatwe i dokładne mobilne skanowanie

Intuicyjna obsługa, wykorzystanie sztucznej inteligencji, wysoka wydajność pomiaru – m.in. te cechy mają wyróżniać Pegasus TRK, nowy mobilny system skanowania w ofercie szwajcarskiej firmy Leica Geosystems.


Leica Pegasus TRK: łatwe i dokładne mobilne skanowanie
Leica Pegasus TRK: łatwe i dokładne mobilne skanowanie

Jedną z ważniejszych cech zestawu jest z pewnością dokładność pomiaru. W postprocessingu wynosi ona nawet 11 mm, z kolei w przypadku 60-sekundowej utraty łączności z sygnałami GNSS spada do 14 mm sytuacyjnie i 16 mm wysokościowo – wynika ze specyfikacji systemu.

W zależności od wersji system wyposażono w jeden (TRK500 Neo) lub dwa skanery laserowe (TRK700 Neo). Mierzą one otoczenie w zakresie 360° na dystansie od 1,5 do 490 metrów (dotyczy obiektów o odbiciowości 50%).

W standardzie Pegasus TRK posiada panoramiczną kamerę z matrycą 24 Mpx, ale opcjonalnie zestaw można rozbudować również o kamery skierowane do przodu, w bok lub do dołu. System wyposażono też w 555-kanałowy odbiornik GNSS-RTK oraz technologię SLAM pozwalającą na zachowanie precyzji pomiaru mimo braku sygnałów nawigacji satelitarnej.

Wśród zalet zestawu Leica wymienia np. intuicyjność obsługi. Do montażu i obsługi systemu wystarczy jedna osoba, co powinno pozytywnie wpływać na koszty jego wykorzystania. Rozwiązanie oferuje także algorytmy sztucznej inteligencji, które są w stanie samodzielnie zamazywać fragmenty zdjęć mogące zawierać dane osobowe – np. twarze czy tablice rejestracyjne.

System sprzedawany jest wraz z nowym oprogramowaniem Leica Pegasus FIELD, które w intuicyjny sposób pozwala na planowanie przejazdu oraz nadzorowanie pozyskiwania danych. Z kolei program Leica Cyclone Pegasus OFFICE przeznaczony jest do postprocessingu i publikacji danych.

– Pegasus TRK to najbardziej wydajny produkt do mobilnego mapowania, jaki do tej pory wypróbowaliśmy – mówi Raymon Somford, dyrektor generalny i właściciel firmy Rise3D. – Jest lekki i łatwy w użyciu, prowadząc nasz zespół przez proces zbierania danych. Jego czujniki, które uruchamiają się automatycznie, pozwalają pomierzyć wszystkie istotne elementy. Możemy uzyskać wysokiej jakości obrazy niezależnie od warunków, dzięki czemu mobilne mapowanie jest niemal bezproblemowe – podkreśla.

W ocenie producenta Pegasus TRK sprawdzi się np. w: kartowaniu ulic na potrzeby pojazdów autonomicznych, inwentaryzacjach dróg, kolei czy infrastruktury przesyłowej bądź w celach geodezyjnych.

– Pegasus TRK oferuje elastyczność, realistyczną klarowność obrazu i najlepszą w swojej klasie dokładność, jednocześnie czyniąc mobilne mapowanie bardziej dostępnym i łatwiejszym niż kiedykolwiek wcześniej – mówi Christian Schäfer, dyrektor ds. mapowania mobilnego w Leica Geosystems. – Obserwujemy rosnące zapotrzebowanie na większą autonomię pomiaru. To rozwiązanie podnosi poprzeczkę w gromadzeniu danych dzięki zautomatyzowanemu planowaniu tras, procesom nawigacji i gromadzenia danych, które zwiększają wydajność, poprawiają jakość danych i obniżają koszty projektu – wyjaśnia.


Aktualne zestawienie skanerów laserowych w ofercie krajowych dystrybutorów, a także oprogramowania do obróbki chmur punktów publikujemy w bezpłatnym niezbędniku SKANOWANIE LASEROWE

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Polska aplikacja zwycięża w konkursie Hexagonu
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS