Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2022-02-25 | GIS, Mapy, Teledetekcja, Firma

HERE oraz NavVis łączą siły w kartowaniu wnętrz budynków

Czołowy dostawca danych przestrzennych, firma HERE (dawniej kartograficzny dział Nokii), chce położyć większy nacisk na tworzenie wysokorozdzielczych map wnętrz budynków. W tym celu łączy siły ze spółką NavVis – twórcą mobilnych systemów pomiarowych.


Ilustracja: HERE oraz NavVis łączą siły w kartowaniu wnętrz budynków <br />
System pomiarowy NavVis VLX
System pomiarowy NavVis VLX

Firma HERE Technologies jest jednym z najważniejszych dostawców danych kartograficznych dla całego świata, a także związanych z nimi usług. Jak wynika z ostatniego raportu firmy analitycznej Counterpoint, w ostatnich latach udało jej się stworzyć najlepszą na rynku platformę lokalizacyjną, przewyższającą nawet Mapy Google. Z kolei niemiecka firma NavVis rozwija mobilne systemy pomiarowe bazujące na skanerach laserowych, kamerach oraz algorytmach SLAM. Jak zapewnia ich producent, pozwalają one na łatwe, szybkie, a przy tym dokładne kartowanie wnętrz różnego rodzaju budynków.

Co ma przynieść współpraca obu firm? Jak czytamy w komunikacie prasowym, HERE będzie wykorzystywać systemy NavVis do tworzenia szczegółowych planów wnętrz budynków. Dotyczy to chociażby wielopoziomowych garaży, dla których takie dane pomogą we wdrażaniu np. usług automatycznego parkowania pojazdu.

HERE chce także wykorzystywać rozwijaną przez NavVis technologię wizualnego pozycjonowania bazującego na sygnałach wi-fi, beaconach Bluetooth, kodach QR, a także na obrazie z kamery smartfona użytkownika. Ma to wprowadzić nową jakość w usługach wyznaczania trasy dojścia do określonego miejsca w budynku. Pierwsze efekty współpracy obu firm są już dostępne dla dworca kolejowego w Zurychu oraz sieci parkingów APCOA.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni, że możemy pracować z NavVis nad przesuwaniem granic w zakresie kartowania wnętrz budynków. Łącząc ich chmury punktów w wysokiej rozdzielczości oraz technologię wizualnego pozycjonowania z naszymi możliwościami kartowania, możemy teraz zaoferować klientom mapy wnętrz HD z kompleksowymi wskazówkami nawigacyjnymi oraz funkcjami rozszerzonej rzeczywistości (AR) bez konieczności kupowania dodatkowego sprzętu – powiedział Victor van Dinten, szef działu wewnętrznego, parkowania i ładowania w HERE Technologies.

– Z niecierpliwością czekamy na możliwość wprowadzenia funkcji nowej generacji dla kolejnych obiektów, takich jak parkingi i węzły komunikacyjne, oraz zapewnienia podstawy dla rozwiązań AR na dużą skalę – dodaje z kolei Ignacio Pérez Hallerbach z firmy NavVis.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Wreszcie jakaś inicjatywa (informacja), która mnie nie wkurza... Dowiadujemy się z niej, że jakieś dwie prywatne firmy, za swoją (czyli niepubliczną) kasę, chcą realizować jakieś swoje pomysły. Jak im wyjdzie, to zapewne zarobią, a jak nie - to (być może) pójdą z torbami... I to jest OK.
  



zobacz też:

Nowa generacja plecakowego systemu pomiarowego NavVis VLX

Niemiecka firma NavVis zaprezentowała drugą generację swojego mobilnego systemu skanowania...

NavVis M6: nowa jakość kartowania wnętrz

Nawet 30 tys. metrów kwadratowych w ciągu dnia może pomierzyć M6 – nowy mobilny system kartowania...

Zwiedzaj i mierz wnętrza KUL dzięki mobilnemu skanowaniu

Jak w praktyce prezentują się wyniki mobilnego skanowania przy użyciu technologii NavVis?...


wiadomości

EU-MAXNET Sp. z o.o.
WARSZAWA

Przedstawiciel firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE GNSS. Firma MAXNET Lech Wereszczyński oferuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń/systemów pozycjonowania GNSS firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-02 | WARSZAWA
Wyższy wymiar bezpieczeństwa - GIS w ochronie ludności
Celem konferencji jest stworzenie przestrzeni do merytorycznych dyskusji, wymiany doświadczeń oraz...
więcej
2025-04-03 | OSTRÓW WIELKOPOLSKI
25 KALISKA KONFERENCJA NAUKOWO-TECHNICZNA
Tegoroczna konferencja „25 Kaliska Konferencja Katastralna – od analogu przez...
więcej
2025-04-07 | ON-LINE
Otwarte seminarium nt. wykorzystania danych Copernicus
Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Instytut Geodezji i Kartografii zapraszają na seminarium on-line...
więcej
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Akademia INSPIRE w Norwegii
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
ułamki dziesiętne opisano dopiero w 1585 roku?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Juliusz Kolberg (1776-1831)
Urodził się 7 lipca 1776 roku w Woldegk w Meklemburgii w rodzinie sędziego Juliusa Friedriecha Colberga. Po ukończeniu miejscowego gimnazjum praktykował kilka lat u geometry. W wieku 20 lat ukończył Akademię Budownictwa w Berlinie, po czym przeniósł...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1874
Pierwszy nowoczesny 4-funkcyjny arytmometr opracował w Sankt Petersburgu szwedzki inżynier i konstruktor Willgodt T. Odhner. Urządzenie ważyło 5 kg i miało wymiary 34x14x11 cm. Po wybuchu rewolucji w 1917 r. rodzina Odhnera przeniosła produkcję do...
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama