Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2018-04-27| Geodezja, GIS, Teledetekcja, Sprzęt, Software

NavVis M6: nowa jakość kartowania wnętrz

Nawet 30 tys. metrów kwadratowych w ciągu dnia może pomierzyć M6 – nowy mobilny system kartowania zaprezentowany przez firmę NavVis.


NavVis M6: nowa jakość kartowania wnętrz

Jest to udoskonalona wersja zaprezentowanego kilka lat temu systemu M3. Starszy model składa się z sześciu cyfrowych kamer oraz jednego skanera laserowego. W M6 liczba kamer się nie zmieniła (każda posiada matrycę 16 Mpx), za to zamontowano w nim aż cztery LiDAR-y o zasięgu 100 metrów. Orientację systemu wewnątrz budynków wspomaga korzystanie z sygnałów wi-fi oraz beaconów Bluetooth, a także analiza danych o polu magnetycznym.

Jak podkreśla firma NavVis, tym, co szczególnie wyróżnia M6, są nowe algorytmy SLAM 6D (simultaneous localization and mapping) umożliwiające jednoczesne kartowanie otoczenia i lokalizowanie systemu. 6D oznacza, że algorytm wyznacza nie tylko współrzędne x, y, z, ale kąty nachylenia poprzecznego, podłużnego i znosu (roll, pitch i yaw). Ich uwzględnienie powinno się przełożyć na wyższą dokładność pomiaru szczególnie przy poruszaniu się po nierównych lub nachylonych powierzchniach.

M6 jest przeznaczony przede wszystkim do pomiarów rozległych powierzchni – np. do aktualizacji planów budynków czy generowania modeli 3D na potrzeby modelowania informacji o budynkach (BIM). Oprócz samych sensorów w skład M6 wchodzi również oprogramowanie przeznaczone zarówno do przetwarzania danych zebranych przez system, jak i ich udostępniania w internecie.

Zdjęcie panoramiczne z NavVis M6 (u góry) i wizualizacja chmury punktów (u dołu)

Zdjęcie panoramiczne z M6 (u góry) i wizualizacja chmury punktów (u dołu)

Źródło: NavVis, JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wielodrożność a Galileo
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama