Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-02-24| Teledetekcja, Firma

Kolejny COSMO-SkyMed II generacji już na orbicie. Dostarczy dane również dla Polski

Na docelową orbitę dotarł niedawno kolejny włoski satelita radarowy COSMO-SkyMed II generacji. Z gromadzonych przez niego zobrazowań będzie korzystać również polska armia.


Kolejny COSMO-SkyMed II generacji już na orbicie. Dostarczy dane również dla Polski

Jest to już drugi aparat COSMO-SkyMed II generacji (CSG – COSMO-SkyMed Seconda Generazione), jaki znalazł się w kosmosie. Docelowo ich konstelacja ma składać się z czterech urządzeń. Aparaty budowane są przez Thales Alenia Space, a na orbicie obsługiwane są przez Telespazio. Oba podmioty są spółkami typu joint venture powołanymi przez firmy francuską Leonardo oraz włoską Thales.

Druga generacja konstelacji COSMO-SkyMed jest finansowana przez Włoską Agencją Kosmiczną (ASI) z funduszy przyznanych przez włoskie Ministerstwo Szkolnictwa Wyższego i Nauki oraz Ministerstwo Obrony. System te ma zagwarantować kontynuację obserwacji Ziemi prowadzonej obecnie przez 4 satelity SAR pierwszej generacji umieszczone na orbicie w latach 2007–2010.

W porównaniu z I generacją satelity CSG oferują m.in. wyższą rozdzielczość (maksymalnie 0,8 m), szerszą ścieżkę zbierania danych (nawet do 2500 km), dodatkowe tryby obrazowania, a także lepsze możliwości zapisu i transmisji obserwacji.

Na mocy porozumienia ministrów obrony Włoch i Polski z 2014 roku zobrazowania radarowe COSMO-SkyMed udostępniane są również Polsce. Utworzony w Białobrzegach pod Warszawą Ośrodek Rozpoznania Obrazowego Sił Zbrojnych RP posiada stały, niemal natychmiastowy dostęp do danych dostarczanych przez satelity COSMO-SkyMed poprzez utworzony Segment Naziemny Polskiego Użytkownika Wojskowego. Jest on częścią ogólnych segmentów naziemnych całego systemu. Wraz z rozwojem drugiej generacji satelitów COSMO-SkyMed dostęp do danych dla polskiego wojska będzie coraz szerszy – podkreśla Thales w komunikacie prasowym.

– Sukces tego startu to bardzo ważne wydarzenie dla całej drugiej generacji COSMO-SkyMed. Zapewnienie planowanej konfiguracji 4 satelitów będzie dużym krokiem naprzód w zakresie technologii i wydajności oraz umocni Thales Alenia Space na pozycji światowego lidera w dziedzinie infrastruktury do obserwacji Ziemi za pomocą radarów – powiedział Massimo Comparini, starszy wiceprezes Thales Alenia Space ds. eksploracji, obserwacji i nawigacji.

Umieszczenie na orbicie drugiego satelity wykorzystującego najnowsze technologie i rozwiązania inżynieryjne będzie stopniowo prowadzić do zastąpienia pierwszej generacji satelitów drugą i tym samym, przy wykorzystaniu pełnej konstelacji 4 satelitów, zwiększenia wydajności systemu i znacznego poszerzenia liczby jego zastosowań.

Dane otrzymywane przez lata z systemu COSMO-SkyMed dostarczyły informacji z zakresu środowiska i terytoriów kluczowych z punktu widzenia bezpieczeństwa czy zarządzania sytuacjami kryzysowymi. W ramach programu Komisji Europejskiej Copernicus obrazy wykonywane przez COSMO-SkyMed mają duże znaczenie dla usługi szybkiego mapowania w zakresie zarządzania sytuacjami wyjątkowymi (serwis CEMS). W przypadku katastrofy naturalnej czy humanitarnej satelity dostarczają mapy obszarów dotkniętych kryzysem w ciągu kilku godzin, jak na przykład po erupcji wulkanu na La Palmie, skąd system COSMO-Sky-Med dostarczył mapy i dane dotyczących ruchów lawy.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
GEODETA testuje: ContextCapture
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS