|2008-02-06|
Geodezja, GIS, Mapy, Prawo, Ludzie, Imprezy, Kataster
Spotkanie wiceministra z mazowieckimi samorządowcami
Wczoraj (5 lutego) wiceminister infrastruktury Olgierd Dziekoński spotkał się z konwentami wójtów, burmistrzów i starostów powiatów otaczających Mińsk Mazowiecki.
Olgierd Dziekoński stwierdził m.in., że proces inwestycyjny musi być bardziej racjonalnie zorganizowany, ale także w większym stopniu należy brać pod uwagę ochronę dobra, jakim jest ład przestrzenny i szeroko rozumiany interes osób trzecich. Po raz pierwszy publicznie zaprezentowano założenia planowanych zmian w ustawach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz prawie budowlanym dla środowiska samorządowego. Wiceminister stwierdził, że proponowane zmiany będą odpowiedzią na dwa ważne problemy: wiarę w potrzebę powszechnego planowania przestrzennego i potrzebę lepszego wprowadzenia do praktyki polskiego porządku prawnego obowiązujących nas europejskich dyrektyw środowiskowych. Efektem zmian będzie to, że po wydaniu zgody na planowaną inwestycję – bądź w formie planu miejscowego, bądź w formie urbanistycznego planu realizacyjnego czy decyzji o lokalizacji inwestycji celu publicznego, nie będzie już potrzebne uzyskiwanie pozwolenia na budowę, pozostanie jedynie obowiązek zarejestrowania budowy. Chodzi o to, aby studia uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego były dokumentami precyzyjniej określającymi obszar planowanej urbanizacji oraz plany zaopatrzenia w media. W już istniejących studiach pojawią się granice planowanej, zorganizowanej urbanizacji, zgodne z granicami szczegółowymi i zgodne ze strukturą podziału geodezyjnego i granicami aglomeracji ściekowych. Ta granica będzie wyznaczać planowaną urbanizację i będzie głównym polem inwestycyjnym gminy. Budowanie ma koncentrować się w obszarze planowanej przez gminę urbanizacji. Formuła decyzji o warunkach zabudowy zostanie zastąpiona formułą urbanistycznego planu realizacyjnego. Skoro inwestor dziś i tak w praktyce tworzy koncepcję zabudowy działki, to teraz będzie mógł po zgłoszeniu zamiaru sporządzenia Urbanistycznego Planu Realizacyjnego otrzymać od gminy informację o ewentualnych planowanych na tym terenie inwestycjach celu publicznego.
Drugi pakiet ustaw ma ułatwić budownictwo zorganizowane. Trzeci pakiet ma służyć do planowania i zarządzania rozwojem miast w sposób zintegrowany. Olgierd Dziekoński zapowiedział też, że propozycje w tym zakresie mają być gotowe przed rozpoczęciem planowania nowej perspektywy finansowej w Unii Europejskiej. W pytaniach samorządowcy zwracali uwagę m.in. na potrzebę wprowadzenia obowiązku budowy oczyszczalni przyzagrodowych w związku z niedostatecznym rozwojem sieci kanalizacji zbiorczej. Pojawiały się też pytania o tzw. „wędrowanie zadań” między powiatem i gminą. Zdaniem samorządowców zwiększenia wymaga odpowiedzialność projektantów – zwłaszcza wtedy, gdy wybudowany zgodnie z projektem obiekt nie może zostać odebrany. Pojawił się też problem ograniczenia w znacznym stopniu warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki. Niekorzystne są dosyć częste zmiany przepisów budowlanych – jest to dużym zagrożeniem dla budów trwających dłużej. Zgodnie z planem, propozycje resortu w zakresie racjonalizacji procesu inwestycyjnego mają zostać przedstawione Radzie Ministrów w formie założeń w pierwszej połowie roku.
Źródło: Ministerstwo Infrastruktury
|