Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2022-01-28| GIS, Mapy

Kiedy wyniki spisu powszechnego zobaczymy na mapach?

Wczoraj (27 stycznia) Główny Urząd Statystyczny ogłosił wstępne rezultaty Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021. Kiedy opublikowane zostaną wszystkie wyniki i kiedy staną się one dostępne w serwisie mapowym GUS-u?


Kiedy wyniki spisu powszechnego zobaczymy na mapach?

Ostatnia edycja spisu powszechnego trwała od 1 kwietnia do 30 września ubiegłego roku i rejestrowała dane wg stanu na koniec marca. Pierwsze wyniki tego ogólnokrajowego badania zaprezentowano uroczyście w Pałacu Prezydenckim. Wynika z nich m.in., że w Polsce mieszka 38,179 mln osób, z czego 48,5% to mężczyźni, a 51,5% kobiety. W porównaniu z wynikami spisu z 2011 r. liczba ludności zmniejszyła się o około 332 tys., tj. o 0,9%, przy czym w okresie międzyspisowym proporcje płci nie uległy zasadniczej zmianie.

W ciągu najbliższych miesięcy Główny Urząd Statystyczny będzie sukcesywnie udostępniał kolejne wyniki spisu. Docelowo trafią one również do Portalu Geostatystycznego, czyli rozwijanego przez GUS serwisu mapowego, który umożliwia nie tylko wizualizację statystyk, ale również generowanie przez internautów własnych map tematycznych.

Z oficjalnego harmonogramu wynika jednak, że należy się z tym jeszcze uzbroić w cierpliwość. Pierwsze dane spisowe zasilą bowiem ten serwis mapowy dopiero we wrześniu. Będą to informacje o liczbie ludności wg płci i wieku oraz liczbie budynków i mieszkań. W pierwszej kolejności zostaną one udostępnione w odniesieniu do jednostek administracyjnych, a w grudniu również w siatce kilometrowej oraz agregatach zdefiniowanych przez użytkownika.

W okresie od października do listopada sukcesywnie publikowane będą wstępne dane dotyczące m.in.: ludności wg płci, wieku, stanu cywilnego, rynku pracy, cudzoziemców, migracji, rodzin, gospodarstw domowych czy warunków mieszkaniowych. Z kolei ostateczne wersje tych statystyk ukazywać się będą od czerwca do sierpnia 2023 r.

Warto dodać, że GUS jest obecnie na końcowym etapie realizacji projektu „Przestrzenne dane statystyczne w systemie informacyjnym państwa” (PDS) o wartości 35 mln zł. Jego głównym celem jest wzbogacenie Portalu Geostatystycznego o nowe e-usługi oraz udoskonalenie tych już funkcjonujących. Serwisy te pozwolą nie tylko na przeglądanie zasobów spisowych (również na urządzeniach mobilnych), ale także na generowanie różnorodnych map tematycznych i raportów analitycznych czy przeprowadzanie złożonych analiz przestrzennych. Zakończenie realizacji projektu PDS zaplanowano na marzec br.

Szerzej o tym przedsięwzięciu we wrześniowym GEODECIE pisała Agnieszka Nowakowska – zastępca dyrektora Departamentu Systemów Teleinformatycznych, Geostatystyki i Spisów w GUS.

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:    

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak skanowano największy atlas świata
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS