|2022-01-28|
GIS, Mapy
Kiedy wyniki spisu powszechnego zobaczymy na mapach?
Wczoraj (27 stycznia) Główny Urząd Statystyczny ogłosił wstępne rezultaty Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021. Kiedy opublikowane zostaną wszystkie wyniki i kiedy staną się one dostępne w serwisie mapowym GUS-u?
Ostatnia edycja spisu powszechnego trwała od 1 kwietnia do 30 września ubiegłego roku i rejestrowała dane wg stanu na koniec marca. Pierwsze wyniki tego ogólnokrajowego badania zaprezentowano uroczyście w Pałacu Prezydenckim. Wynika z nich m.in., że w Polsce mieszka 38,179 mln osób, z czego 48,5% to mężczyźni, a 51,5% kobiety. W porównaniu z wynikami spisu z 2011 r. liczba ludności zmniejszyła się o około 332 tys., tj. o 0,9%, przy czym w okresie międzyspisowym proporcje płci nie uległy zasadniczej zmianie.
W ciągu najbliższych miesięcy Główny Urząd Statystyczny będzie sukcesywnie udostępniał kolejne wyniki spisu. Docelowo trafią one również do Portalu Geostatystycznego, czyli rozwijanego przez GUS serwisu mapowego, który umożliwia nie tylko wizualizację statystyk, ale również generowanie przez internautów własnych map tematycznych.
Z oficjalnego harmonogramu wynika jednak, że należy się z tym jeszcze uzbroić w cierpliwość. Pierwsze dane spisowe zasilą bowiem ten serwis mapowy dopiero we wrześniu. Będą to informacje o liczbie ludności wg płci i wieku oraz liczbie budynków i mieszkań. W pierwszej kolejności zostaną one udostępnione w odniesieniu do jednostek administracyjnych, a w grudniu również w siatce kilometrowej oraz agregatach zdefiniowanych przez użytkownika.
W okresie od października do listopada sukcesywnie publikowane będą wstępne dane dotyczące m.in.: ludności wg płci, wieku, stanu cywilnego, rynku pracy, cudzoziemców, migracji, rodzin, gospodarstw domowych czy warunków mieszkaniowych. Z kolei ostateczne wersje tych statystyk ukazywać się będą od czerwca do sierpnia 2023 r.
Warto dodać, że GUS jest obecnie na końcowym etapie realizacji projektu „Przestrzenne dane statystyczne w systemie informacyjnym państwa” (PDS) o wartości 35 mln zł. Jego głównym celem jest wzbogacenie Portalu Geostatystycznego o nowe e-usługi oraz udoskonalenie tych już funkcjonujących. Serwisy te pozwolą nie tylko na przeglądanie zasobów spisowych (również na urządzeniach mobilnych), ale także na generowanie różnorodnych map tematycznych i raportów analitycznych czy przeprowadzanie złożonych analiz przestrzennych. Zakończenie realizacji projektu PDS zaplanowano na marzec br.
Szerzej o tym przedsięwzięciu we wrześniowym GEODECIE pisała Agnieszka Nowakowska – zastępca dyrektora Departamentu Systemów Teleinformatycznych, Geostatystyki i Spisów w GUS.
Jerzy Królikowski
|