wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-12-03| GIS, Przetargi

Kto wykona nowe e-usługi dla przestrzennych danych statystycznych?

Główny Urząd Statystyczny rozstrzygnął ogłoszony w styczniu br. przetarg na budowę systemu informatycznego „Przestrzenne dane statystyczne w systemie informacyjnym państwa” (PDS). Wartość podpisanej umowy wynosi 29,6 mln zł brutto.


Kto wykona nowe e-usługi dla przestrzennych danych statystycznych? <br />
Portal Geostatystyczny
Portal Geostatystyczny
System PDS ma zapewnić użytkownikom dostęp do danych i możliwość wykonywania wielowymiarowych analiz geostatystycznych, m.in. przygotowywania analiz w dowolnym podziale przestrzeni, np. zdefiniowanym przez użytkownika lub pobranym z zewnętrznych usług przestrzennych (WFS). Całkowicie innowacyjną usługą będzie prezentowanie danych i analiz w „dynamicznej” siatce podziału przestrzennego, niezależnej od podziału administracyjnego kraju i uspójnionej dla wszystkich krajów UE. Użytkownicy zyskają również możliwość łączenia danych własnych z dostępnymi danymi statystycznymi, a także geokodowania własnych obiektów o charakterze przestrzennym wykorzystywanych do analiz geostatystycznych.

Przedmiotem przetargu jest przygotowanie sześciu e-usług:
• dostępu z urządzeń komputerowych do wynikowych informacji statystycznych zgromadzonych w Portalu z możliwością wykonywania zaawansowanych analiz przestrzennych oraz do danych i metadanych infrastruktury informacji przestrzennej;
• dostępu z urządzeń mobilnych do wynikowych informacji statystycznych zgromadzonych w Portalu oraz do ich wizualizacji na mapach;
• umożliwiającej zastosowanie eksploracyjnych analiz danych przestrzennych wykorzystujących informacje statystyczne udostępniane przez Portal;
• umożliwiającej wykonanie analiz z zakresu modelowania geostatystycznego;
• wspomagającej wzbogacanie treści własnych użytkownika o informacje i analizy geostatystyczne udostępniane przez Portal;
• wspierającej aktualizację wybranych obiektów rejestru TERYT wraz z powiązanymi z nimi obiektami georeferencyjnymi.

Przedmiotem zamówienia jest także przeprowadzenie szkoleń oraz świadczenie usług nadzoru autorskiego i asysty technicznej. Wykonawca ma zrealizować zamówienie nie później niż do 18 marca 2022 r., choć pierwotnie zakładano zakończenie realizacji prac do lutego 2021 r.

Jedyną ofertę w tym przetargu złożyło konsorcjum czterech firm, w tym dwóch dostawców rozwiązań IT: Integrated Solutions z Warszawy (lider) i Billennium z Warszawy, a także dwóch spółek dostarczającyh rozwiązań GIS-owych: Esri Polska z Warszawy oraz GISPartner z Wrocławia. I to ono wykona zamówienie.

Przetarg jest częścią realizowanego przez GUS „Projektu PDS” o wartości 35 mln zł, współfinansowanego ze środków Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Jego celem jest udoskonalenie i poszerzenie funkcjonalności usług dostępnych obecnie w ramach Portalu Geostatystycznego oraz budowa nowych, zaawansowanych usług przestrzennych.

AW


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
podsumowując Tak czy siak 30 mln na kolejną zabawkę o relatywnie niskim uzasadnieniu praktycznym to niezły "Miś" naszych czasów :) cóż Esri i partnerzy z Wrocławia znaleźli dobrego klienta, szkoda że teraz konferencje Esri tylko on-line ;)
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
Geoportal GUS Naprawdę? 30 mln zł? Zacznijcie od podstaw, a nie w budowanie wodotrysków firmy lobystystczej z Wrocławia, która upycha w naszej administracji publicznej rozwiązania za dziesiątki milionow.
 1 
odpowiedz zgłoś
odp: Geoportal GUS Osm, infrastruktura i praca informatyków kosztuje. Jak nie wierzysz to popatrz na zbiórki na serwery osm.
odpowiedz zgłoś
odp: odp: Geoportal GUS tylko, że OSM zbiera dane od podstaw, a GUS danymi dysponuje. GUS chyba chce przebić GUGiK pod względem kosztów budowy geoportalu. budowanie rozwiązania na licencjach ESRI to bardzo kosztowne rozwiązanie w zakupie i jeszcze bardziej kosztowne utrzymaniu, wypływające środki z polskiego rynku to też istotny argument. zapewne po dogłębnej, popartej merytorycznymi argumentami analizie wyszło, że stos technologiczny oparty o OpenSource będzie bardziej kosztowny, a prowizja od 30mln też lepiej wygląda.
 1 
zgłoś
odp: odp: Geoportal GUS Informatyka kosztuje, kosztuje również utrzymanie i wsparcie, kosztuje godzina pracy informatyka a mają zapewnić wsparcie prze długi okres. OSM natomiast jak popatrzysz sobie na źródła przejmuje w dużej ilości dane państwowe więc z tym zbieraniem od podstaw to bym nie przesadzał. GUS i inne instytucje dane wytwarza czyli jest ich producentem natomiast osm wytworzone dane przetwarza czyli jest ich użytkownikiem. I tutaj jest zasadnicza różnica. Przetwarzanie wytworzonych danych zawsze kosztuje mniej.
 1 
zgłoś
odp: odp: Geoportal GUS z SIWZ PDS: Nadzór Autorski - max.930h, Asysta Techniczna - max.180h, wsparcie techniczne odpowiednio 24 i 36 miesięcy. licząc dniówkę po 2tys. wychodzi około 2mln koszty wsparcia. wytworzenie portalu na OpenSource kosztuje max.500tys. wsparcie techniczne rocznie max 30%, co da razem z wytworzeniem przez 3 lata 1 mln. sumując wartości mamy koszt prac informatycznych na poziomie ~3mln zł. w SIZW jest bardzo dużo szkoleń nie związanych bezpośrednio z systemem PDS, tym bardziej, że zamawiający się oświadczył, że w przy budowie poprzedniego systemu PGS(przy PDS będzie wygaszany), zdobył bardzo dużo doświadczenia i posiada kompetentna kadrę, więc po co tyle szkoleń. jedno i drugie na ESRI). I to co najbardziej lubię, dostawa sprzętu i licencji na długo przed wytworzeniem oprogramowania dedykowanego. Ciekawe po co?:)
 1 
zgłoś
odp: odp: Geoportal GUS Tak infrastruktura, serwery, konfiguracja, plan projektu, zarządzanie, szkolenia, plany testów wszystko zatwierdzane przez zamawiającego wraz z materiałami. Pewnie że tanio nie będzie. Był przetarg była oferta to wygrała. Jak masz ochotę to zawsze możesz zrobić na opensource coś i próbować to sprzedać. Z doświadczenia powiem ci, że firmy które się za to zabierają albo robią rzeczy proste jak jakieś wtyczki wstawiające wpisane w formularzu teksty w szkielet xml, a potem odpalające walidację w pythonie, albo inne trochę bardziej skomplikowane które niektóre z tych firm przerastają, więc patrząc obiektywnie nie znalazłbyś w Polsce firmy która wykonałaby takie zamówienie na open source o jakim pisze GUS. I nie żebym nie lubił open source ale niestety w zastosowaniach Enterprise jeszcze nie jest dość dobry, a firmy się tym zajmujące w Polsce nie są dość mocne żeby takie rzeczy wykonać. To jest moja opinia ale jak z każdą opinią możesz się z nią nie zgadzać.
 1 
zgłoś
odp: odp: Geoportal GUS :-) koszty zarządzania przerosły koszty prac informatycznych. wtyczkę można porównywać z biblioteka, a nie z systemem. z architekturą też mocno nie tak. interfejs użytkownika jak sama nazwa wskazuje jest tylko pośrednikiem w komunikacji pomiędzy użytkownikiem a systemem, który realizuje zadania. w systemie mamy pojęcie logiki biznesowej i w zależności, kto co lubi, logika może być realizowana przez bazę danych albo serwer aplikacyjny. edycje obiektów, wymienionych przez zamawiającego dwóch warstw(edycja topologiczna dla warstwy jednostek statystycznych) znakomicie zrealizuje open layers, a postgres z analitycznymi funkcjami przestrzennymi obsłuży duże zbiory danych. jak w to wpasowuje nie esri, które nie jest ani bazą danych, ani serwerem aplikacyjnym. co do potencjału polskich firm i użycia narzędzi open source śmiem mieć odmienne zdanie. chociażby notowany jako drugi na świecie system gis czasu rzeczywistego: pansa utm. cudze chwalicie, swego nie znacie. pozdrawiam
 1 
zgłoś
odp: odp: Geoportal GUS Pozdrawiam odsyła kogoś, że jak mu nie pasuje to niech sam sobie napisze. Dobre. Słownik podpowiada hipokryzję. Ewentualnie zatrudnienie przy rzeczonym projekcie. Proszę przy odpowiedzi nie zapomnieć o ataku na prezesa!
 1 
zgłoś
odp: odp: Geoportal GUS Jakieś straszne szumy masz w wypowiedzi bo strasznie ciężko to zrozumieć. Wszedłem na utm.pansa.pl i już 3 minutę czekam na uzyskanie połączenia SSL. To ten sukces ? Wisi toto i się kręci, kolego. A jakie to firmy takie rzeczy robią ? :)
 1 
zgłoś
odp: odp: Geoportal GUS Dzisiaj zaatakowałem rano prezesa GUGIK, że ewidencja zbiorów i usług nie działa. Zadziała w reakcji na ten atak więc atak wycofałem. Niby działa a pewnie prezes wkurzony bo był uwaga ATAK. Bo jak prezesowi powiesz że coś nie działa to atak i wkurzenie, ale jak prezes przyjdzie i opowiada o rzeczach o których nie ma zielonego pojęcia wymądrzając się pod niebiosa albo obgaduje za plecami to już atak nie jest. Prawda ?
 1 
zgłoś
odp: odp: Geoportal GUS BTW status GUGiK się zmienił i prezes nie jest już prezesem. Nie jest też ministrem. Jest Głównym Geodetą Kraju. Tytułując go inaczej robicie sobie i Jemu krzywdę.
 1 
zgłoś
odp: odp: Geoportal GUS bo to nie system dla handlowców, sprawdziłem i działa bez żadnych opóźnień. więcej szacunku dla inżynierów, oni z technologią nie mają problemów. w kontekście projektu PGS słowo Enterprise nabiera nowego znaczenia, w wolnym tłumaczeniu EnterPrice - wyciśnij cenę:-)
 1 
zgłoś
odp: odp: Geoportal GUS Mamy już pierwsze zaklęcie informatyka - u mnie działa. I drugie - trochę szacunku skoro uciebie nie działa to znaczy się nie znasz. Wow ktoś podniósł proces z kolan zadziałało. Brawooooo. To teraz skup się, każdy może natrzaskać sobie 1000 rejestracji albo co lepsze wysłać reset hasła bo captcha jest dla owych fachowców pojęciem nieznanym ? :) Dawaj, logiko biznesowa.
 1 
zgłoś
odp: odp: Geoportal GUS pudło - niestety nie brałem udziału tym projekcie może inteligentny firewall im wystarcza, zawsze warto zapytać. ponieważ wątek dryfuje w kierunku dyskredytacji i wycieczek personalnych, a w takich wypadkach przychodzą mi na myśl słowa klasyka o internecie(na szczęście te łagodniejsze:-)), pozwolisz Przedmówco, że wyłączę się z dyskusji. życzę miłego wieczoru i wielu sukcesów, szczególnie tych pozytywnie docenianych na arenie mwedzynarowodwej
zgłoś
odp: odp: Geoportal GUS uważam, że za "EnterPrice" należy się w tym roku nagroda człowiek roku miesięcznika Geodeta. Nic nie było w tym roku bardziej celne niż to stwierdzenie w przypadku produktów uznanych amerykańskich spółek. A nasi od lat 90 łykają jak młode pelikany.
 1 
zgłoś
2 komentarzezobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Korzystanie z Portalu BDOT10k
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS