|2021-04-26|
GIS, Mapy
Dane z spisu powszechnego trafią na mapy
Od 1 kwietnia do 30 września Główny Urząd Statystyczny przeprowadza Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań 2021. Zebrane w jego trakcie dane będzie można przeglądać w postaci różnorodnych interaktywnych map.
Portal Geostatystyczny
|
|
|
|
|
|
Wszystkie adresy respondentów biorących udział w spisie posiadają odniesienie przestrzenne, tj. określone współrzędne. Dzięki temu na podstawie wynikowych danych możliwe będzie wykonywanie zaawansowanych analiz przestrzennych. Ponadto na ich bazie będzie można przygotować wizualizacje na różnym poziomie szczegółowości: na siatkach kilometrowych czy w odniesieniu do jednostek terytorialnych. Wynikowe informacje oraz analizy przestrzenne będą dostępne na Portalu Geostatystycznym, który jest obecnie modernizowany w ramach wartego 35 mln zł projektu „Przestrzenne dane statystyczne w systemie informacyjnym państwa” (PDS).
O Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021
Udział w spisie jest obowiązkowy, a są nim objęte:
- osoby, które 31 marca 2021 r. mieszkały w Polsce na stałe lub przebywały czasowo – zarówno obywatele polscy, jak i cudzoziemcy,
- obywatele polscy przebywający za granicą, którzy nie wymeldowali się z pobytu stałego w Polsce,
- osoby bezdomne – obywatele polscy i cudzoziemcy.
Obowiązkową metodą jest samospis internetowy prowadzony na stronie https://spis.gov.pl/. Jeżeli ktoś nie może wypełnić tego internetowego formularza we własnym zakresie, może odwiedzić najbliższy urząd gminy. Na czas spisu urzędy gmin przygotowały bowiem specjalne miejsca, gdzie można wykonać samospis. Dzwoniąc na infolinię 22 279 99 99, można się także spisać przez telefon.
Jeśli ktoś nie spisze się przez internet ani przez telefon, rachmistrz skontaktuje się z nim telefonicznie lub bezpośrednio, aby przeprowadzić spis. Telefonu od niego można się spodziewać już od maja. Ze względu na pandemię wywiady bezpośrednie są obecnie zawieszone.
Zgodnie z ustawą o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. nie można odmówić przekazania rachmistrzowi danych. Jak jednak zapewnia GUS, nie należy się obawiać o swoje dane. Są bezpieczne, ponieważ chroni je tajemnica statystyczna. Dane jednostkowe zbierane i gromadzone w badaniach przeprowadzanych w ramach statystyki publicznej są poufne i podlegają szczególnej ochronie. Pracownicy statystyki publicznej są zobowiązani do przestrzegania tajemnicy statystycznej.
Źródło: GUS, JK
|