Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2022-01-20| GIS, Mapy

Rozbudowa Warszawy na animacji GIS-Expert

Firma GIS-Expert z Lublina opublikowała animowaną mapę prezentującą rozwój istniejącej zabudowy stolicy począwszy od II wojny światowej.


Rozbudowa Warszawy na animacji GIS-Expert

Dwuminutowy film opublikowany w serwisie YouTube to wirtualny przelot nad modelem 3D zabudowy centrum stolicy. Pozwala on prześledzić, kiedy powstawały poszczególne budynki widoczne dziś w krajobrazie stolicy. Animacja rozpoczyna się od prezentacji zabudowy w 1945 roku, przy czym widoczne są na niej tylko obiekty, które dotrwały do naszych czasów. Na ostatnich klatkach widzimy natomiast współczesny obraz stolicy, gdzie dacie powstania poszczególnych budynków przyporządkowano odpowiednie kolory.

Modele 3D widoczne na filmie opracowano na podstawie publicznych danych udostępnianych przez Urząd m.st. Warszawy oraz Główny Urząd Geodezji i Kartografii. Dane o datach powstania zabudowy pochodzą ze źródeł stołecznego ratusza.

Dlaczego na animacji nie pokazano, że tuż po II wojnie światowej Warszawa była morzem ruin oraz dlaczego nie uwzględniono budynków wyburzonych po 1945 r.? „Ograniczała nas dostępność danych. Poniekąd możliwe jest pokazanie stanu zabudowy tuż przed i po wojnie, ale opracowanie takich modeli jest bardzo pracochłonne” – wyjaśnia GIS-Expert. „Nasz projekt ma charakter niekomercyjny i realizujemy go obok innych naszych zadań. W przypadku wielu budynków bardzo trudno jest ustalić datę budowy, dlatego liczymy na współpracę z osobami interesującymi się historią Warszawy” – deklaruje firma.

GIS-Expert zachęca jednocześnie do zgłaszania błędów dostrzeżonych w tym opracowaniu. Firma zapowiada ponadto, że postara się udostępnić te dane również w postaci internetowego serwisu mapowego, podobnie jak to było wcześniej w przypadku Lublina. Przypomnijmy, że animowana mapa tego miasta otrzymała tytuł Internetowej Mapy Roku 2016/2017 im Krzysztofa Buczkowskiego.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Lidar odkrywa zapomniane ślady w puszczy
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama