Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2020-07-23| GIS, Mapy

Mapa rozprzestrzeniania się ASF w Polsce

W cieniu walki z koronawirusem w Polsce rozwija się inna epidemia – afrykańskiego pomoru świń (ASF). Firma GIS-Expert zaktualizowała właśnie mapę prezentującą rozprzestrzenianie się tego wirusa w naszym kraju.


Mapa rozprzestrzeniania się ASF w Polsce
Mapa rozprzestrzeniania się ASF w Polsce
Przypadki wystąpień ASF obejmują coraz większą część Polski. W ostatnich 6 latach ogniska tej choroby wykryto we wszystkich wschodnich województwach, a w 2019 roku pojawiły się również na zachodzie kraju. Choć sam wirus nie stanowi zagrożenia dla ludzi, to stwarza poważny problem ekonomiczny zarówno dla przemysłu mięsnego jak i hodowli.

Wykorzystując oficjalne dane publikowane przez Główny Inspektorat Weterynarii,zawierające wykryte przypadki ASF u padłych dzików zarejestrowane w okresie od 1 lutego 2014 roku do końca grudnia 2019 roku, firma GIS-Expert stworzyła wizualizację rozprzestrzeniania się wirusa w Polsce. Mapy przedstawiają przypadki ASF zarówno w liczbach bezwzględnych, jak i w odniesieniu do powierzchni powiatów, pokazując natężenie zjawiska.

Najwięcej przypadków wystąpień ASF wśród martwych dzików w badanym okresie zarejestrowano w województwie mazowieckim i lubelskim – odpowiednio 35% i 33% wszystkich zgłoszeń. Firma zauważa jednak dodać, że w 2017 r. Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego wprowadził nagrody w wysokości 200 zł za znalezienie martwego dzika, co mogło wpłynąć na większą liczbę zarejestrowanych przypadków.

Źródło: GIS-Expert


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



wiadomości

Galileo pomaga stworzyć ekologiczne fajerwerki
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama