wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-07-23| GIS, Mapy

Mapa rozprzestrzeniania się ASF w Polsce

W cieniu walki z koronawirusem w Polsce rozwija się inna epidemia – afrykańskiego pomoru świń (ASF). Firma GIS-Expert zaktualizowała właśnie mapę prezentującą rozprzestrzenianie się tego wirusa w naszym kraju.


Mapa rozprzestrzeniania się ASF w Polsce
Mapa rozprzestrzeniania się ASF w Polsce
Przypadki wystąpień ASF obejmują coraz większą część Polski. W ostatnich 6 latach ogniska tej choroby wykryto we wszystkich wschodnich województwach, a w 2019 roku pojawiły się również na zachodzie kraju. Choć sam wirus nie stanowi zagrożenia dla ludzi, to stwarza poważny problem ekonomiczny zarówno dla przemysłu mięsnego jak i hodowli.

Wykorzystując oficjalne dane publikowane przez Główny Inspektorat Weterynarii,zawierające wykryte przypadki ASF u padłych dzików zarejestrowane w okresie od 1 lutego 2014 roku do końca grudnia 2019 roku, firma GIS-Expert stworzyła wizualizację rozprzestrzeniania się wirusa w Polsce. Mapy przedstawiają przypadki ASF zarówno w liczbach bezwzględnych, jak i w odniesieniu do powierzchni powiatów, pokazując natężenie zjawiska.

Najwięcej przypadków wystąpień ASF wśród martwych dzików w badanym okresie zarejestrowano w województwie mazowieckim i lubelskim – odpowiednio 35% i 33% wszystkich zgłoszeń. Firma zauważa jednak dodać, że w 2017 r. Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego wprowadził nagrody w wysokości 200 zł za znalezienie martwego dzika, co mogło wpłynąć na większą liczbę zarejestrowanych przypadków.

Źródło: GIS-Expert


«« powrót


dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plwiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
czy wiesz, że...
© 2005-2020 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

 • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
 • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
 • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
 • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

 • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
 • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
 • Jerzy Przywara
 • Bożena Baranek (szefowa Działu Prenumeraty)
 • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
 • Damian Czekaj
 • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
b.baranek@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS