Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2022-01-07 | Geodezja, Prawo

Mapa do celów projektowych również dla wewnętrznej instalacji gazowej?

Czy zgodnie z obowiązującymi przepisami organy administracji architektoniczno-budowlanej zasadnie wymagają załączenia do zgłoszenia wewnętrznej instalacji gazowej projektu zagospodarowania działki lub terenu wykonanego na mapie do celów projektowych? Z takim pytaniem zwrócił się w swojej interpelacji poseł Tomasz Rzymkowski (PiS).


Ilustracja: Mapa do celów projektowych również dla wewnętrznej instalacji gazowej?

Odpowiedzi udzielił wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński. Jak wyjaśnia, zgodnie z Prawem budowlanym (Pb) do zgłoszenia robót budowlanych polegających na instalowaniu wewnątrz i na zewnątrz użytkowanego budynku instalacji gazowych należy dołączyć m.in. projekt zagospodarowania działki lub terenu, a ten sporządzany jest na mapie do celów projektowych (MdcP). Z drugiej strony zgodnie z art. 34 ust. 3a Pb obowiązku sporządzania projektu zagospodarowania nie stosuje się do projektu budowlanego przebudowy lub montażu obiektu budowlanego, jeżeli zgodnie z przepisami o zagospodarowaniu przestrzennym nie jest wymagane ustalenie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu.

W dalszej części odpowiedzi Piotr Uściński obszernie cytuje uzasadnienie do rozporządzenia ws. projektu budowlanego. Czytamy w nim m.in., że „tam, gdzie norma prawna nie zawiera precyzyjnych wytycznych, to projektant – uwzględniając specyfikę projektowanego obiektu budowlanego w oparciu o wiedzę techniczną oraz posiadane kwalifikacje i doświadczenie zawodowe – dokonuje fachowej oceny i proponuje najlepsze, w swojej ocenie, rozwiązania. (… ) Przepisu nie należy rozumieć jako dopuszczenie na pomijanie w projekcie budowlanym tych składowych, danych czy informacji, które są wymagane obowiązującymi przepisami prawa. Przedmiotowy przepis wskazuje natomiast, że zakres projektu budowlanego dobiera się odpowiednio do danego zamierzenia budowlanego, jednakże działając w granicach obowiązującego prawa”.

Tym samym – w ocenie ministra – nie jest zasadnym twierdzenie, że każdy projekt budowlany musi zawierać projekt zagospodarowania działki lub terenu. To zatem do obowiązku projektanta należy sporządzenie projektu budowlanego w sposób zgodny z wymaganiami ustawy, ustaleniami określonymi w decyzjach administracyjnych dotyczących zamierzenia budowlanego, obowiązującymi przepisami oraz zasadami wiedzy technicznej – podkreśla Piotr Uściński.

„Natomiast ocena konkretnego stanu faktycznego, w tym spełnienie przesłanki określonej w art. 34 ust. 3a ustawy – Prawo budowlane, każdorazowo należy do wyłącznej kompetencji właściwego organu administracji architektoniczno-budowlanej. Natomiast w przypadku konieczności sporządzenia projektu zagospodarowania działki lub terenu, projekt ten zgodnie z § 15 ust. 1 rozporządzenia o projekcie, należy sporządzić na aktualnej mapie do celów projektowych lub jej kopii poświadczonej za zgodność z oryginałem przez projektanta” – czytamy w odpowiedzi na interpelację.

Co o tych wyjaśnieniach sądzą przedstawiciele branży budowlanej, można przekonać się z lektury komentarzy na facebookowym profilu „Engineer vs Law” poświęconym prawnym zagadnieniom budownictwa. „Rolą projektanta jest zaprojektować zgodnie z Pb oraz wszystkimi przepisami związanymi. Projektant musi podjąć decyzję na podstawie niejasnych przepisów. Takie odpowiedzi tylko pogłębiają patologię starostw i wszystkie różne interpretacje urzędników. Rolą projektanta jest zaprojektowanie zgodnie z Pb, natomiast rolą urzędnika jest sprawdzenie, czy jest to zgodne z Pb. A że w Polsce mamy ponad 500 tys. urzędników, to jest, jak jest” – komentuje Adam Masłowski. „Przykład jak można odpowiedzieć, nie odpowiadając” – dorzuca Sylwek Bobowski. „A tak w ogóle, to na końcu tej odpowiedzi na interpelację [Piotr Uściński] dodał wykreśloną z ustawy konieczność poświadczenia za zgodność z oryginałem MdcP” – zauważył Jarek Wołoszyn.

Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

do ~35 plus VAT Tak dla uporządkowania: przyłącze to odcinek sieci gazowej od gazociągu do szafki gazowej (zakończone kurkiem głównym stanowiące granice stron). Za szafką jest instalacja odbiorcy, którą się dzieli na zewnętrzną (od szafki do budynku) i wewnętrzną (wewnątrz budynku). I tyle w temacie. Warto, aby to w końcu do geodetów dotarło i szkoda, że w GESUT nie jest to rozróżnione.
  
odp: do ~35 plus VAT A jednak instalacja wewnętrzna może znajdować się poza obrysem budynku. Temat nie nowy https://www.gunb.gov.pl/sites/default/files/pliki/samples/ws200516_0.pdf?137. W niektórych ośrodkach jak najbardziej obiektuje się to tak, że przyłącze jest od sieci do zaworu, studzienki, szafki. Właściciel - gestor. A dalej to siec inna, należąca do właściciela działki. Podobnie szambo, oczyszczalnia przydomowa, zbiornik gazowy na działce i przewody od nich do budynku to nie przyłącza.
    1 
odp: odp: do ~35 plus VAT Kolego rozmarzony, generalnie to obiektować powinno się tak, jak wskaże wykonawca w pliku. Dlatego, ze weryfikacja dotyczy zgodności z przepisami z zakresu geodezji a nie innymi dziedzinami. Chyba, że ktoś to wyłapuje, problemem jest czy wogóle może to robić przy weryfikacji. Ale nie śpieszmy się z tak ogólnym zdefiniowaniem przyłącza, że do szafki albo studzienki. Przykładowo pojęcie przyłącza kanalizacji sanitarnej zmieniało się na przestrzeni lat, a w pzgik zostało tak jak było pierwotnie wprowadzone. Branżowe przepisy są różne. Ja spotkałem już nawet tzw. przyłącze rozgałęźne, które w moim przekonaniu było wodociągiem, przyłącze energetyczne, które przyłączem nie było poza papierami, oraz inne cudeńka.
  
odp: odp: do ~35 plus VAT Ależ zgoda, w każdym razie na pewno nie "tyle w temacie" co pisze 35plus VAT. Np. obecnie co do sieci wod-kan OBOWIĄZUJE Ustawa z dnia 7 czerwca 2001r o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. Datę ma jakby bliżej instrukcji K1 niż baz GESUT w powiatach. Powinniśmy stosować od początku zakładania baz. Ale już definicja analogicznych przepisów energetycznych jest mniej ścisła, liczniki są w domach itd. Powtarzam, dyskusja nie nowa, problemy z przyłączami (koszty budowy, własność, kto robi mapę itd) powracają co jakiś czas.
  
odp: do ~35 plus VAT Panie gestorze, o tym napisałem przed wypowiedzią 35 VAT. Proszę przeczytać. Większość to rozumie, po co ten wpis?
  
ach te stanowiska z góry Rzeczywiście, odpowiedź pana ministra dosyć pokrętna. Z drugiej strony takie wykładnie ministerialne pozbawione są mocy prawnej, to taki formalnie nikogo niewiążący pogląd. Myślę, ze najlepsze co może zrobić minister to przygotowywać jak najlepsze projekty ustaw i jak najlepsze rozporządzenia, zawierające jasno sformułowane i sensowne regulacje. Wtedy nie będzie musiał dokonywać takich wykładni, objaśnień i ratowania niedopracowanych przepisów tudzież unikać jednoznacznego stanowiska, bo nikt nie będzie występować z pytaniami - odpowiedź znajdzie w ustawie lub rozporządzeniu.
  
odp: ach te stanowiska z góry Jest tak samo jak jest z mapą porównania. Do mdcp trzeba obligatoryjnie, w innych pracach wg uznania kierownika prac, bez szerszego komentarza. Wcześniej było podobnie dla szkiców polowych.
  
... w sumie.... a co Nas to? Szkoda trochę inwestorów przez duże lub małe "i". Dla mnie problemem jest to, że dziecko z powiatu, które kontroluje mój operat w trakcie dyskusji dlaczego "to" i "to" jest zausterkowane mówi, " a tak sobie to wpisałam, bo nie wiem ...". Panowie wszystko co robimy jest funkcją CZASU.
  
odp: ... w sumie to wszystko jest funkcją CZAS! Święte słowa. Ja straciłem na durne przepychanki ponad półtora roku. Staram się o Pozw. na Budowę. Absurdalne, przez WUiA Łódź, piętrzenie wymaganych zgód, potwierdzeń, zgloszeń itd. w myśl przestrzegania "prawa" i porządku" spowodowało, że jest jak jest."Na oko" wszyscy nie widzą żadnych przeciwwskazań żeby było wydane Pozwolenia, ale 1,5 roku jak psu w d... poszło a Pozwolenia nie widać!
  
Kto umie czytać ze zrozumieniem znajdzie w tej odpowiedzi zdanie które jest jednoznacznym zajęciem stanowiska. Mianowicie - "w ocenie ministra ? nie jest zasadnym twierdzenie, że każdy projekt budowlany musi zawierać projekt zagospodarowania działki lub terenu.". Cała reszta to konkretne przypadki które należy rozpatrywać odrębnie i fachowiec nie powinien mieć z tym problemu. Ja rozumiem, że problem nie tkwi w problemie merytorycznym a we współpracy z z administracją budowlaną ale to już jest zupełnie inna historia. Podobnie jak u nas w geodezji. Ale na ten problem nie pomogą szczegółowe przepisy bo aż takich stworzyć się nie da. To jest problem natury ogólnej, dotyczy jakości państwa, rozwiązań systemowych i innych podobnych spraw o których niestety nikt nie chce rozmawiać bo zdecydowana większość z nas już "jakoś się w tej d..ie urządziła" i specjalnie za takimi zmianami nie tęskni. No to trzeba płacić za ten konformizm. Proste.
  
 9 
Mdcp Pytanie było proste jak konstrukcja maszyny do mlocki,a odpowiedź Qwa tak pokrętna, że ja geodeta uprawniony (nr UPR poniżej 10 tys.) ni ch... z tego nie rozumiem.
    4 
 2 
ZLE TO WIDZIDZICIE PANOWIE Patrząc na wypowiedz która oczywiście "Nie stanowi prawa" To jasno się pisze o tym ze to projektant bierze nasze pieniądze za swoja odpowiedzialność. Prawda jest taka ze po co i czemu ma siebie obciążać kupując od nas usługę skoro to on decyduje o tyczy ona jest potrzebna. Jedynie w wewnętrznych przepisach mogła by gazownia narzucić od górnie bo siec oraz przyłącze do szafy do którego jest właczenie jest zarzadzany przez GAZOWNIE
  
odp: ZLE TO WIDZIDZICIE PANOWIE Panie kolego, przyłącze to nie istalacja i tutaj decyduje gazownia. Pominę tutaj kwestie mapy dc proj. Instalacja jest po stronie klienta. Na terenie gdzie działam do instalacji jest mdcp.
    2 
 2 
Stanowisko o niczym. I tak i nie. Bareja i Masakra razem. Ale wracając do meritum. W jaki sposób projektant przedstawi w projekcie trasę owej instalacji gazowej? Idąc dalej jeżeli takiego planu nie będzie, to w jaki sposób geodeta ma taki obiekt wyznaczyć w terenie? Chyba na oświadczenie wykonawcy. Co z odległościami od innych obiektów budowlanych, takich jak budynki czy inne urządzenia podziemne. Co z przepisami dotyczącymi sieci gazowych. Spotkałem się nawet z wymaganiem oświadczeń o zgodności wykonania z Prawa budowlanego także do instalacji gazowej - ale ono dotyczy zgodności z projektem zagospodarowania działki. Jak go nie będzie to ciekawe kto napisze takie oświadczenie pod rygorem odpowiedzialności karnej.
  
 9 
odp: Stanowisko o niczym. I tak i nie. Bareja i Masakra razem. Ale kolego rozróżniaj instalacje od sieci. Instalacje to "rury wewnątrz budynku" i do wyznaczenia trasy potrzebne są rzuty i przekroje.
    3 
 1 
odp: odp: Stanowisko o niczym. I tak i nie. Bareja i Masakra razem. Zdecydowanie rozróżniam, a kolega chyba nie. Bowiem kolego instalacja to odcinek przewodów gazowych zlokalizowanych za gazomierzem patrząc od strony gazociągu. Instalacja to nie tylko rury w budynku, ale na podwórku również. Przywołam fragment przepisu do zapoznania - instalację gazową zasilaną z sieci gazowej stanowi układ przewodów za kurkiem głównym, prowadzonych na zewnątrz lub wewnątrz budynku. Dlatego proszę nie pisz niesprawdzonych treści, które mijają się z prawdą bo wprowadzasz w błąd i siejesz zamęt. Nie spotkałem się z wyznaczaniem trasy instalacji przez geodetę w budynku, ale na działce to już niejednokrotnie to robiłem.
  
 4 
odp: odp: Stanowisko o niczym. I tak i nie. Bareja i Masakra razem. U nas jest tak samo jak opisuje neutralny. Instalacja wewnątrzbudynkowa - bez mdcp, "Doziemna" instalacja wewnętrzna (przyłącze) robimy mapę, tyczenie i inwentaryzację.
  
Czy mdcp jest potrzebna do projektu instalacji gazowej? Tak, a nawet nie.
  
 9 
odp: Czy mdcp Problem jest bardzo złożony. Ale i tak jak coś jest źle to obrywa projektant. Jak mapa jest do bani bo robi się skany map i potwierdza aktualność bez żadnych pomiarów to za to obrywa projektant, nie wiedząc dlaczego. Ale pomińmy tę kwestię. Problem polega na tym że osoby tworzące prawo same nie wiedzą co tworzą i w przypadku wyjaśnień brak jest jednoznacznych konkretnych odpowiedzi. Odpowiedzi powinny być tak lub nie a nie kluczenie we wszystkie strony, po prostu nikt nie chce brać niepotrzebnej odpowiedzialności i tak jest we wszystkich sprawach. Myślę że jest to walka z wiatrakami i czasami szkoda czasu na zadawanie pytań bo i tak odpowiedzi jest już znana jest przez postawieniem pytania...
  
 3 



zobacz też:

Ludzie listy piszą do GUGiK. Najczęstsze wątpliwości dotyczące stosowania nowych przepisów

Zarówno urzędnicy, jak i wykonawcy regularnie kierują...

Zapętleni w stagnacji. Ceny usług geodezyjnych 2021

Galopująca inflacja nie wpłynęła na ceny badanych usług. Znów odnotowaliśmy zaledwie...

WSA o konieczności dołączania szkicu polowego

Czy szkic polowy należy traktować jako obowiązkowy element operatu technicznego ? głos w tej sprawie...

Łatwiejsza budowa domów do 70 m kw. - Sejm przyjął projekt ustawy

W szybkim tempie Sejm przyjął projekt nowelizacji Prawa budowlanego oraz ustawy...


wiadomości

EU-MAXNET Sp. z o.o.
WARSZAWA

Przedstawiciel firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE GNSS. Firma MAXNET Lech Wereszczyński oferuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń/systemów pozycjonowania GNSS firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Wyprawa BARI 1976
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
określenie ?Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię? pochodzi z dwuwiersza o Koperniku, autorstwa Jana Nepomucena Kamińskiego z 1828 r.?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Stanisław Kluźniak (1891-1957)

Stanisław  Kluźniak  (1891-1957)
Urodził się w Hebdowie Miechowskim 17 września 1891 roku. Represje za działalność ojca nauczyciela na rzecz nauczania w języku polskim powodują, że wielodzietna rodzina Kluźniaków przenosi się do Warszawy. Mimo biedy młody Stanisław kończy tam z...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1927
Firma Carl Zeiss w Jenie wyprodukowała pierwszy autoredukcyjny dwuobrazowy dalmierz Redta.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2