|2021-12-23|
Geodezja, Prawo
GGK odpowiada ws. problemów z GML-em
Stowarzyszenie „Geodeci dla RP” otrzymało od głównego geodety kraju pismo z odpowiedziami na pytania dotyczące wymiany danych w formacie GML.
„Klika pytań będzie wymagało uszczegółowienia, ale większość wątpliwości została wyjaśniona” – piszą Geodeci dla RP na swojej stronie internetowej. Przypomnijmy, że organizacja wystosowała pismo do GGK 15 grudnia. Zwróciła w nim uwagę na problemy związane z wymianą danych w formacie GML. Poniżej prezentujemy odpowiedzi GGK.
1. Czy istnieją przepisy regulujące nazewnictwo plików służących do wymiany informacji? Oficjalna nazwa plików do wymiany informacji brzmi „pliki służące do aktualizacji odpowiednich baz danych” (§ 35 ust. 5 wprowadzenie do wyliczenia rozporządzenia ws. standardów), natomiast wymienione przez Panią różne nazwy potoczne nie powinny mieć wpływu na zrozumienie zagadnienia aktualizacji baz danych. Natomiast sam sposób nadawania nazw plikom jest szczegółowo opisany w § 35 ust. 5 rozporządzenia ws. standardów.
2. Czy Ośrodek może żądać od wykonawcy oddawania pliku o takiej samej nazwie i rozszerzeniu jak plik, który wydał? Sprawa nazewnictwa uregulowana jest szczegółowo w § 35 ust. 5 rozporządzenia ws. standardów.
3. Czy istnieją precyzyjne i szczegółowe wytyczne techniczne dotyczące plików służących do wymiany informacji pomiędzy Ośrodkami a wykonawcami prac geodezyjnych? Struktura plików GML dla poszczególnych baz danych wynika wprost z przepisów odpowiednich rozporządzeń. Natomiast wszystkie schematy xsd służące do walidacji poprawności plików GML są dostępne na stronie BIP GUGiK i sukcesywnie publikowane w repozytorium interoperacyjności.
4. Czy Ośrodek może wydać plik, który nie przechodzi walidacji – a jeżeli tak, to czy w takim przypadku żądać może oddania przez wykonawcę pliku poprawnego? Jeśli organ wydaje plik GML, to plik powinien być poprawny. Jeśli są takie sytuacje, to prosimy o przekazanie przykładów, abyśmy mogli podjąć odpowiednie działania.
5. Czy planowane jest przygotowanie programu umożliwiającego walidację plików w formacie GML wydawanych przez Ośrodek oraz zwracanych przez wykonawcę? Tak, planowane jest przygotowanie programu do walidacji plików w formacie GML.
6. Czy Ośrodek może żądać usunięcia z pliku GML wskazanego obiektu lub obiektów? Nie jest możliwe udzielenie wiążącej odpowiedzi na tak postawione pytanie. Prosimy o przedstawienie szczegółów sprawy.
7. Czy Ośrodek może żądać aktualizacji pliku np. w ciągu 48 godzin? Nie. Przepisy prawa nie przewidują możliwości stawiania takich żądań.
8. Czy Ośrodek może nie przyjąć pliku GML, uzasadniając to jedynie stwierdzeniem „plik jest błędny”? Samo stwierdzenie, że plik jest błędny jest niewystarczające i w miarę możliwości powinny być również podane szczegóły dotyczące zidentyfikowanego błędu.
9. Czy dane obiektów bez reprezentacji graficznej („zmiany”, „klasoużytki”, „osoby” itp.) mogą być modyfikowane przez wykonawcę? Obiekty „zmiana” i „osoby” nie są przedmiotem prac geodezyjnych. Natomiast w zakresie klasoużytków nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi bez znajomości szczegółów sprawy.
10. Czy obiekty mogą zawierać łuki kołowe? Nie.
11. Czy w pliku oddawanym do Ośrodka mają się również znaleźć dane obiektów, które nie były modyfikowane przez wykonawcę? Tak. Jest to konieczne dla zachowania poprawności przekazywanych plików GML, kompletności ich treści i możliwości dokonania automatycznej kontroli.
12. Czy obiekty, które zostały zmodyfikowane, muszą być zapisane w dwóch blokach „featureMember”, z których pierwszy zawiera dane oryginalne, a drugi aktualne? Obiekty modyfikowane zawierają wersję oryginalną obiektu z dopisanym przez wykonawcę atrybutem koniecWersjaObiekt oraz nową instancję tego obiektu z nową wartością atrybutu startWersjaObiekt oraz nowymi wartościami zmodyfikowanych atrybutów. W związku z powyższym występowanie atrybutu koniecWersjaObiekt w koincydencji z brakiem atrybutu koniecObiekt (porównaj z odpowiedzią na pytanie 13) świadczy o modyfikacji obiektu i w pliku GML powinna się znaleźć nowa instancja tego obiektu, która co do zasady powinna zostać wprowadzona do bazy danych w miejsce wersji dotychczasowej z datą faktycznie dokonanej aktualizacji bazy danych ośrodka.
13. Czy obiekty, które zostały usunięte, muszą być zapisane w dwóch blokach „featureMember”, z których pierwszy zawiera dane oryginalne, a drugi aktualne, lub powinny być zapisane w jednym bloku, ale z ustawioną wartością atrybutu „koniecObiektu”, a może w ogóle powinny być pominięte podczas generowania pliku dla Ośrodka? Nie. Aby zasygnalizować usunięcie obiektu należy dodać do obiektu wartość atrybutu koniecWersjaObiekt oraz koniecObiekt, co powinno być interpretowane przez system powiatowy jako usunięcie obiektu. Natomiast ostateczne wartość wymienionych atrybutów nadaje ośrodek w momencie aktualizacji bazy danych zasobu, wpisując w tych atrybutach datę i czas faktycznego usunięcia obiektu z bazy. Natomiast w przypadku kiedy takiego obiektu nie ma już w bazie, to rekord w pliku wykonawcy nie wywołuje żadnych skutków, ponieważ brak obiektu świadczy, że został on usunięty w ramach innej pracy, która została przyjęta wcześniej.
14. Czy nowe obiekty mają mieć podaną przestrzeń nazw? Jeżeli tak, to jakie są zasady jej tworzenia? Czy wystarczy, że co do formy będzie zgodna z odpowiednimi przepisami, natomiast treść - podobnie jak identyfikator lokalny – będzie sprawą oprogramowania wykonawcy? Tak. Zgodnie z § 35 ust. 5 pkt 2 rozporządzenia ws. standardów dane do aktualizacji baz danych zasobu sporządza się w postaci plików w formacie GML, w których obiekty nowe otrzymują identyfikatory nadane przez wykonawcę, wyróżniające te obiekty w pliku GML. Przestrzeń nazw natomiast jest składnikiem obligatoryjnym identyfikatora IIP, a jej wartość wynika z ewidencji zbiorów i usług danych przestrzennych w powiązaniu z przepisami odpowiednich rozporządzeń (EGiB, GESUT, BDOT500).
15. Kto odpowiada za atrybut „poczatekWersji” i kto go powinien ustawić? W obecnych przepisach nie ma atrybutu „poczatekWersji”. Proszę o doprecyzowanie pytania.
16. Czy w bloku informacji o obiekcie „A”, powinny znaleźć się relacje do usuniętego obiektu „B”? Co do zasady takie relacje powinny zostać usunięte. Tym samym obiekt A powinien mieć nową wersję, o ile istnienie tego obiektu bez relacji jest uzasadnione (np. istnienie schodów bez budynku).
PISMO DO GGK, ZAŁĄCZNIK DO PISMA DO GGK, ODPOWIEDŹ GGK
DC
|