Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2021-12-20 | Geodezja

GUGiK publikuje nowy model quasi-geoidy

Z zasobów otwartych danych Geoportalu można już pobierać nowy model quasi-geoidy służącej do przeliczeń wysokości elipsoidalnych z układu PL-ETRF2000-GRS80h do wysokości normalnych PL-EVRF2007-NH.


Ilustracja: GUGiK publikuje nowy model quasi-geoidy

Opracowanie powstało na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu w ramach konkursu zorganizowanego przez Głównego Geodetę Kraju. Zgłoszono do niego 4 prace, spośród których to właśnie ta złożona przez wrocławską uczelnię uzyskała największą liczbę punktów. W nagrodę UPWr otrzymał 80 tys. zł.

Co wyróżnia nowy model?

Szczegóły dotyczące nowego modelu quasi-geoidy zostały zaprezentowane podczas grudniowego posiedzenia Państwowej Rady Geodezyjnej i Kartograficznej. Jak poinformował Jarosław Somla z GUGiK, w konkursie GGK wpłynęły 4 prace. Oprócz UPWr złożyli je: prof. Roman Kadaj, Wydział Inżynierii Lądowej i Środowiska Politechniki Gdańskiej oraz Wydział Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej. Pracy tego ostatniego podmiotu nie poddano ocenie ze względu na zasięg modelu niezgodny z wymogami konkursu.

Głównym kryterium oceny była analiza spójności poszczególnych modeli z wysokościami na punktach osnowy podstawowej. Do badania wykorzystano 24 punkty rozmieszczone w różnych częściach kraju, które w tym roku zostały pomierzone techniką GNSS. W kryterium tym najlepiej wypadł zwycięski model UPWr, który otrzymał 10 pkt na 10 możliwych. Średnia różnica wysokości wyniosła w jego przypadku -0,0022 m, a odchylenie standardowe 0,0188 m.

Po rozstrzygnięciu konkursu GUGiK porównał model UPWr i PL-geoid-2011. Jak stwierdził Jarosław Somla, okazało się, że generalnie opracowania te są spójne, przy czym największe różnice między nimi stwierdzono na terenie Karpat. Jest spowodowane przede wszystkim wykorzystaniem w konkursowej pracy dodatkowych danych grawimetrycznych z Politechniki Warszawskiej oraz ze Słowacji i Czech. Ogólnie quasi-geoida UPWr wykazuje nieco lepszą spójność z systemem wysokości normalnych realizowanym przez osnowę geodezyjną. Model ten lepiej dopasował się do osnowy wysokościowej na 14 z 24 analizowanych punktów.

Jak pobrać model?

Nowy model quasi-geoidy znajduje się pod tym linkiem w pliku pod nazwą: „model_quasi-geoidy-geoid2021-PL-EVRF2007-NH.txt”. Z kolei model aktualnie stosowanej quasi-geoidy dostępny jest na stronie GUGiK w zakładce „Modele danych”.

Główny Urząd Geodezji i Kartografii zachęca użytkowników do weryfikacji i testowego wykorzystania nowego modelu. Wszelkie spostrzeżenia i uwagi powstałe w wyniku analizy lub praktycznego zastosowania tego opracowania należy kierować do 31 marca 2022 r. na adres gugik@gugik.gov.pl. W kolejnym kroku nowy model quasi-geoidy zostanie przyjęty jako obowiązujący dla obszaru Polski.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

czy -0.0022 to mało? Bardziej interesująca byłaby średnia z bezwzględnej wartości różnicy wysokości. "Średnia różnica wysokości wyniosła w jego przypadku -0,0022 m" -> jeżeli na jednym punkcie różnica wyniosłaby 2m a na drugim -2m to średnia wyniosłaby 0m. Ale czy to byłoby OK? No chyba nie. Odchylenie, które obliczane jest na podstawie kwadratów różnic (czyli wartość "gubiąca" znaki) jest 10 razy większe (rząd wielkości!) niż przytoczona wyżej średnia. Oznacza to, że różnice na poszczególnych punktach mogą sięgać kilku (-nastu, -dziesięciu?) cm, które uśrednione dają wartość -0,0022 m (czyli stosunkowo małą). Jednak wysokie odchylenie wskazuje, że różnice na poszczególnych punktach mogą być znaczące!
  
 1 
odp: czy -0.0022 to mało? Dla mnie jest jasne: robota dla roboty byle byłaby robota. W sumie dzielenie włosa na czworo. Bo w czym będzie lepsza geoida o dokładności (odchyłkach) 0,0022m lepsza od tej 0,002m a nawet od tej 0,02m. No i quasi-geoida to niby-geoida a następnie będzie niby-geodezja.
  
link do modelu nie działa pojawia się: plik nie istnieje: /InneDane/ModeleQuasiGeoidy/
  
 2 
odp: link do modelu nie działa Link już poprawiony
  
 1 



zobacz też:

Konkurs GUGiK na quasi-geoidę rozstrzygnięty

Główny Urząd Geodezji i Kartografii wskazał zwycięzcę konkursu na opracowanie nowego modelu...

Prof. Rogowski krytycznie o konkursie GUGiK na geoidę

Wykonanie w drodze nietypowego konkursu tak istotnego zadania, jakim jest opracowanie nowego...

Model quasigeoidy w układzie PL-EVRF2007-NH

Na stronie internetowej Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii udostępniono model nowy quasigeoidy.


wiadomości

NaviGate Sp. z o.o.
Kraków

NaviGate – Oddział Warszawa ul. Gościnna 7, 05-082 Blizne Łaszczyńskiego k. Warszawy, tel. 22 270-15-54 ODBIORNIKI GNSS RTK, TACHIMETRY ELEKTRONICZNE I ZROBOTYZOWANE, BEZZAŁOGOWE STATKI POWIETRZNE (DRONY), SENSORY Sklep Serwis...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-14 | WARSZAWA oraz ONLINE
Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów
„Wykorzystanie wieloźródłowych danych przestrzennych oraz metod wizualizacji wyników pomiarów...
więcej
2025-04-14 | ON-LINE
Zieleń w planowaniu przestrzennym i procesie rewitalizacji - uwarunkowania prawne
Spotkanie przeznaczone jest dla przedstawicieli gmin z terenu całego kraju. Program webinarium:...
więcej
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Lidar odkrywa zapomniane ślady w puszczy
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że
przed II wojną światową Państwowa Szkoła Miernicza podlegała Ministerstwu Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Hieronim Kozłowski (1927-2023)

Hieronim Kozłowski (1927-2023)
Hieronim Kozłowski urodził się 18 marca 1927 r. W 1951 r. ukończył Oficerską Szkołę Topografów w Warszawie. Służbę w Marynarce Wojennej RP pełnił w latach 1952–1986. Związany był ze służbą hydrograficzną, wykonywał zadania z zakresu realizacji...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1633-1635
Brytyjski matematyk Richard Norwood przemierzył dystans 208 mil (Londyn-York) w ramach pomiaru stopnia. Długość mierzył za pomocą łańcuchów. Długość łuku stopnia wyniosła 110,72 km; według Norwooda wynik obarczony był błędem +/- 600 m.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama