wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-11-16| GIS, Teledetekcja

Łódź z kompletem danych fotogrametrycznych

Zdjęcia ukośne, prawdziwa ortofotomapa, model 3D i chmura punktów – Łódzki Ośrodek Geodezji udostępnił wszystkie te warstwy w aplikacji OBLIVIEW dostępnej pod adresem ortofoto.log.lodz.pl. Poza materiałami z wiosny br. znajdziemy tam również archiwalne ortofotomapy, fotoplany ukośne i po raz pierwszy dla tego miasta dane trójwymiarowe: model mesh oraz chmurę punktów z lotniczego skanowania laserowego.


Łódź z kompletem danych fotogrametrycznych <br />
Model 3D mesh
Model 3D mesh
Łódź z kompletem danych fotogrametrycznych <br />
Lotnicze zdjęcia ukośne
Lotnicze zdjęcia ukośne
Łódź z kompletem danych fotogrametrycznych <br />
Chmura punktów ALS
Chmura punktów ALS

Dzięki szczegółowym zdjęciom i danym, które opublikowano w tej aplikacji, można dokonywać pomiarów w poziomie i pionie oraz mierzyć powierzchnię, a nawet przeprowadzić analizę zacienienia budynków. Zdjęcia ukośne, a w zasadzie ciągła reprezentacja przestrzenna miasta na fotoplanach ukośnych, pozwala z kolei przeanalizować ślady przeszłości we współczesnej tkance miejskiej. Przeglądając i porównując te dane z 2021 r. z archiwalnymi z roku 2013, łatwo natrafimy na przykłady rewitalizacji architektury postindustrialnej. Warto obejrzeć budynki z każdej strony, zwracając uwagę na detale i estetykę wykonania fasad. Ogromne zmiany na zdjęciach widać chociażby w przebudowie Nowego Centrum Łodzi, tj. Bramy Miasta, Łodzi Fabrycznej, EC1 czy układu drogowego.

Aplikacja OBLIVIEW oraz dane fotogrametryczne z lat 2017, 2019 oraz 2021 zostały dostarczone w ramach projektu „Informatyczne usługi przestrzenne w rewitalizowanej strefie wielkomiejskiej miasta Łodzi” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

Źródło: MGGP Aero, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje zabytkowe młyny
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS