wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-10-11| GIS

Lepsze analizy widoczności na Geoportalu

Geoportal.gov.pl został rozbudowany o narzędzie umożliwiające wykonywanie analiz widoczności bazujące na numerycznym modelu pokrycia terenu.


Lepsze analizy widoczności na Geoportalu

Funkcję badania widoczności udostępniono w rządowym serwisie mapowym jeszcze na początku 2020 roku. Portal umożliwia przeprowadzenie takiej analizy zarówno dla zadanej linii, jak i obszaru.

Dotychczas narzędzie bazowało jednak wyłącznie na numerycznym modelu terenu. Nie uwzględniało zatem takich przeszkód ograniczających widoczność jak drzewa, budynki czy obiekty infrastrukturalne. Teraz się to zmienia. Od ubiegłego tygodnia narzędzie wykorzystuje bowiem dane z numerycznego modelu pokrycia terenu (NMPT) w rozdzielczości 1 metra, który opracowano na podstawie lotniczego skanowania laserowego kraju.

Obsługa funkcji pozostaje bez zmian. Znajdziemy ją w górnym menu w pozycji „Analizy” > „Numeryczny model terenu”. Wynikiem analizy widoczności wzdłuż zadanej linii jest linia, na której zielone odcinki oznaczają fragmenty widoczne dla obserwatora, a czerwone – niewidoczne. Dodatkowo wyliczane są sumy długości odcinków widocznych i niewidocznych oraz prezentowany jest profil terenu.

Jak natomiast interpretować wyniki analizy widoczności obszarowej? Zielona część promieni koła oznacza obszar widoczny dla obserwatora, a kolor czerwony to obszary niewidoczne. Czerwona gruba linia ogranicza obszar pełnej widoczności. Niebieska gruba linia ogranicza horyzont dla obserwatora. Oznacza to, że obserwator widzi w całości obszar ograniczony grubą czerwoną linią oraz nie widzi nic znajdującego się poza grubą niebieską linią.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Dziwnie to działa... Rysuję pole analizy widoczności na boisko piłkarskim od środka na zewnątrz, ustawiam wzrost obserwatora na 1,84 i mi pokazuje, że nie widzę całego boiska... :)
odpowiedz zgłoś
odp: Dziwnie to działa... bo sa inni pilkarze
odpowiedz zgłośzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Apeks skanuje zabytkowe młyny
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS