Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-01-03| GIS, Mapy

Analizy widoczności w Geoportalu

Geoportal.gov.pl wzbogacono o dwa narzędzia do przeprowadzania analiz widoczności na numerycznym modelu terenu.


Analizy widoczności w Geoportalu <br />
Analiza obszarowa
Analiza obszarowa
Analizy widoczności w Geoportalu <br />
Analiza wzdłuż zadanej linii
Analiza wzdłuż zadanej linii

Pierwsza funkcja analizuje widoczność wzdłuż zadanej linii. Po wybraniu narzędzia z menu najpierw ustalamy wysokość nad terenem, na jakiej znajduje się obserwator (domyślnie to 1,5 m), a następnie klikamy „Rysuj”, aby wskazać linię, wzdłuż której zostanie wykonana analiza. Definiujemy ją, klikając lewym klawiszem myszy jej początek – od tej chwili linia jest rysowana na bieżąco do aktualnej pozycji kursora. Kiedy chcemy zakończyć, zwalniamy klawisz – powoduje to narysowanie linii, wykonanie obliczeń i przedstawienie wyników widoczności.

Zielone odcinki oznaczają fragmenty widoczne dla obserwatora, a czerwone – niewidoczne. Dodatkowo wyliczane są sumy długości odcinków widocznych i niewidocznych oraz prezentowany jest profil terenu. Korzystając z klawisza „Przelicz”, możemy przeprowadzić analogiczną analizę, ale dla innej wysokości obserwatora oraz parametru „Segment” (definiuje on długość segmentu, dla którego wykonywana jest analiza – im mniejsza wartość, tym analiza bardziej szczegółowa).

Dzięki drugiej funkcji możemy wykonać analizę widoczności obszarowej. Jest ona rozwinięciem opisanego wyżej narzędzia, bo i w tym przypadku analiza przeprowadzana jest dla odcinków, tyle że generowanych co określony kąt. Liczbę tych odcinków definiujemy w polu „Skan”. Przykładowo wartość „36” oznacza, że analiza zostanie wykonana co 10 stopni. Klikając przycisk „Rysuj”, określamy natomiast koło, dla którego analizowana będzie widoczność.

Jak odczytać otrzymane wyniki? Zielona część promieni koła oznacza obszar widoczny dla obserwatora, a kolor czerwony to obszary niewidoczne. Czerwona gruba linia ogranicza obszar pełnej widoczności. Niebieska gruba linia ogranicza horyzont dla obserwatora. Oznacza to, że obserwator widzi w całości obszar ograniczony grubą czerwoną linią oraz nie widzi nic znajdującego się poza grubą niebieską linią. Również w tym przypadku dostępna jest funkcja „Przelicz”, pozwalająca powtórzyć analizę przy zmodyfikowanych parametrach „Wysokość obserwatora”, „Segment” oraz „Skan”.

Obie funkcje dostępne są w lewym górnym menu w zakładce „numeryczny model terenu”.

JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Mapa Miejsc Pamięci Narodowej
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS