wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2020-01-03| GIS, Mapy

Analizy widoczności w Geoportalu

Geoportal.gov.pl wzbogacono o dwa narzędzia do przeprowadzania analiz widoczności na numerycznym modelu terenu.


Analizy widoczności w Geoportalu <br />
Analiza obszarowa
Analiza obszarowa
Analizy widoczności w Geoportalu <br />
Analiza wzdłuż zadanej linii
Analiza wzdłuż zadanej linii

Pierwsza funkcja analizuje widoczność wzdłuż zadanej linii. Po wybraniu narzędzia z menu najpierw ustalamy wysokość nad terenem, na jakiej znajduje się obserwator (domyślnie to 1,5 m), a następnie klikamy „Rysuj”, aby wskazać linię, wzdłuż której zostanie wykonana analiza. Definiujemy ją, klikając lewym klawiszem myszy jej początek – od tej chwili linia jest rysowana na bieżąco do aktualnej pozycji kursora. Kiedy chcemy zakończyć, zwalniamy klawisz – powoduje to narysowanie linii, wykonanie obliczeń i przedstawienie wyników widoczności.

Zielone odcinki oznaczają fragmenty widoczne dla obserwatora, a czerwone – niewidoczne. Dodatkowo wyliczane są sumy długości odcinków widocznych i niewidocznych oraz prezentowany jest profil terenu. Korzystając z klawisza „Przelicz”, możemy przeprowadzić analogiczną analizę, ale dla innej wysokości obserwatora oraz parametru „Segment” (definiuje on długość segmentu, dla którego wykonywana jest analiza – im mniejsza wartość, tym analiza bardziej szczegółowa).

Dzięki drugiej funkcji możemy wykonać analizę widoczności obszarowej. Jest ona rozwinięciem opisanego wyżej narzędzia, bo i w tym przypadku analiza przeprowadzana jest dla odcinków, tyle że generowanych co określony kąt. Liczbę tych odcinków definiujemy w polu „Skan”. Przykładowo wartość „36” oznacza, że analiza zostanie wykonana co 10 stopni. Klikając przycisk „Rysuj”, określamy natomiast koło, dla którego analizowana będzie widoczność.

Jak odczytać otrzymane wyniki? Zielona część promieni koła oznacza obszar widoczny dla obserwatora, a kolor czerwony to obszary niewidoczne. Czerwona gruba linia ogranicza obszar pełnej widoczności. Niebieska gruba linia ogranicza horyzont dla obserwatora. Oznacza to, że obserwator widzi w całości obszar ograniczony grubą czerwoną linią oraz nie widzi nic znajdującego się poza grubą niebieską linią. Również w tym przypadku dostępna jest funkcja „Przelicz”, pozwalająca powtórzyć analizę przy zmodyfikowanych parametrach „Wysokość obserwatora”, „Segment” oraz „Skan”.

Obie funkcje dostępne są w lewym górnym menu w zakładce „numeryczny model terenu”.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Kocham Pana... ...Panie Sułku.
odpowiedz zgłoś
Takie rzeczy Arcgis Server robi od ładnych kilku lat. Cieszę się że GGK odkrywa technologie sprzed lat. Tak od kilku lat konercyjnie uzywa sie innych ale na pewno do 2040 do tego dojrzejecie.
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
h Jedyn słowem dziękujemy. Po dobrej zmianie od razu widać korzyści.Mam nadzieję że te funkcje otworzą oczy niedowiarków i zamkną usta krzykaczy.
 6 
 1 
odpowiedz zgłoś
Nie działa narzędzie do sypie się link do t-cs-ims-c-1:8282/ims/gp/nmt/profile3D/submitJob wskazuje na Arcgis Servera i firmę o inicjałach GP ;)
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
? A kto wykonał te narzędzia ? Jaka firma ?
 1 
 1 
odpowiedz zgłoś
Analizy Bo to jest analiza niewidoczności, taka analiza. Czego nie rozumiesz ?
 1 
 4 
odpowiedz zgłoś
Robi się dla PR.
 2 
odpowiedz zgłoś
Analizy widoczności robi się zazwyczaj na NMPT. Nie do końca wiem po co robić analizy na NMT czyli samej ziemi.
 6 
odpowiedz zgłoś
8 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wapno - krajobraz po katastrofie
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS