Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2021-10-04| GIS, Imprezy

GIS już wszędzie i dla każdego [podsumowanie Kongresu GIS 2021]

Systemy informacji geograficznej nie tylko ułatwiają codzienne życie Polaków, ale także pomagają w rozwiązywaniu poważnych problemów – pokazały różnorodne wystąpienia ubiegłotygodniowego Kongresu GIS (28 września – 1 października).


GIS już wszędzie i dla każdego [podsumowanie Kongresu GIS 2021] <br />
Fragment prezentacji na temat rządowego systemu GisCOVID-19
Fragment prezentacji na temat rządowego systemu GisCOVID-19
GIS już wszędzie i dla każdego [podsumowanie Kongresu GIS 2021] <br />
Fragment prezentacji GUS
Fragment prezentacji GUS
GIS już wszędzie i dla każdego [podsumowanie Kongresu GIS 2021] <br />
Fragment prezentacji Krajowej Administracji Skarbowej
Fragment prezentacji Krajowej Administracji Skarbowej

– Przygotowując Kongres GIS, stosujemy tzw. potrójny filtr Sokratesa: filtr prawdy, dobra i pożyteczności – mówiła podczas rozpoczęcia tej wirtualnej konferencji dyrektor zarządzająca Esri Polska Agnieszka Nosal. – Mam przekonanie, że wszystkie dni tej konferencji spełnią każde z tych kryteriów. Wszystkie prezentacje będą bowiem pokazywać historie prawdziwe, historie, które pozytywnie wpływają na państwa działalność, a także historie pożyteczne, które pozwolą czerpać inspiracje do lepszej, szybszej i łatwiejszej realizacji swoich celów – wyjaśniała.

Na Kongresie GIS 2021 z pewnością nie brakowało prezentacji, które spełniały te trzy warunki. Specjaliści z różnych dziedzin udowadniali, że systemy informacji geograficznej stały się nieodłączonym elementem funkcjonowania zarówno administracji państwowej wszystkich szczebli, firm z różnych branż, świata nauki, jak i codziennego życia przeciętnego obywatela. Umiejętnie wdrożone narzędzia GIS pomagają np. skutecznie tropić mafię VAT-owską, zarządzać walką z pandemią COVID-19 czy chronić mieszkańców przez powodziami. Są także kluczowe w przechodzeniu na odnawialne źródła energii, ochronie przyrody przez inwazyjnymi gatunkami czy monitorowaniu szkód górniczych. Pomagają też w rozwiązywaniu całkiem przyziemnych i codziennych problemów jak choćby w dbaniu o czystość przystanków autobusowych czy odnajdywaniu konkretnej sali w gmachu uczelni.

Kongres GIS był także okazją, by prześledzić trendy i nowości w ofercie firmy Esri. Rozwiązania prezentowane przez poszczególnych prelegentów pokazywały, że użytkownicy systemów informacji geograficznej rzadko ograniczają się już wyłącznie do oprogramowania desktopowego, a coraz chętniej korzystają również z rozwiązań mobilnych czy chmurowych.

Kongresowe prezentacje potwierdziły także, że narzędzia GIS już dawno przestały być domeną wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Firma Esri konsekwentnie dąży bowiem do tego, by przygotowywanie cyfrowej mapy, zasilanie bazy GIS czy wykonywanie analizy przestrzennej było w zasięgu możliwości „przeciętnego Kowalskiego”.

Czy to oznacza, że specjaliści od GIS, geodezji czy kartografii powinni bać się o swoje stanowiska pracy? Biorąc pod uwagę, że stanowili oni sporą część prelegentów Kongresu GIS, raczej nie mają powodów do obaw. A nawet wręcz przeciwnie. Większe grono użytkowników GIS oznacza bowiem zupełnie nowe możliwości, choćby w zakresie pozyskiwania danych przestrzennych. Wydaje się więc, że pracy dla tej grupy specjalistów w najbliższym czasie nie zabraknie.

Organizatorem Kongresu GIS 2021 była firma Esri Polska. W wydarzeniu wzięło udział około 1,2 tys. osób.

Patronat medialny nad konferencją objęła redakcja miesięcznika GEODETA i portalu Geoforum.pl

Jerzy Królikowski


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Sztuczna inteligencja kartuje drogi
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama