Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2021-09-24 | GIS, Teledetekcja, Firma

MGGP Aero prezentuje Krajową Mapę Koron Drzew

Bazując na otwartych danych PZGiK, firma MGGP Aero z Tarnowa opracowała bazę danych o drzewach dla całego kraju. Rejestr liczy aż 5 miliardów obiektów.


Ilustracja: MGGP Aero prezentuje Krajową Mapę Koron Drzew <br />
Fragment Wrocławia
Fragment Wrocławia
Ilustracja: MGGP Aero prezentuje Krajową Mapę Koron Drzew
Ilustracja: MGGP Aero prezentuje Krajową Mapę Koron Drzew <br />
Warszawa
Warszawa

„Po szerokim otwarciu danych przez GUGiK zastanawialiśmy się, jak wykorzystać ten fakt, jakie nowe produkty wprowadzić na rynek, co byłoby najlepsze dla gospodarki? Pomysłów było kilka i po ich analizie ustaliliśmy priorytety. Uruchomiliśmy wewnętrzny projekt badawczo-rozwojowy. Ogromna moc obliczeniowa naszego Data Production Center całkiem szybko uporała się z gigantyczną ilością danych (19 TB). Dzięki chmurze punktów wysokościowych, których dla całej Polski było 1 523 995 330 400, udało nam się opracować unikalną w skali europejskiej mapę drzew. Mamy policzone wszystkie drzewa w Polsce, znając ich wysokość, zakres obrysów koron oraz dokładne położenie. Łącznie zinwentaryzowaliśmy ponad 5 mld drzew” – chwali się tarnowska spółka w mediach społecznościowych.

Jak wyjaśnia, Krajowa Mapa Koron Drzew to pierwszy tak spektakularny efekt uwolnienia danych lidarowych w Europie, a jednocześnie praktyczny przykład wykorzystania technologii uczenia maszynowego, sztucznej inteligencji oraz Big Data.

Premiera Krajowej Mapy Koron Drzew miała miejsce w tym tygodniu Hanowerze, podczas międzynarodowych targów Intergeo, gdzie prezentowana była wybranym partnerom i klientom MGGP Aero. Na razie spółka udostępniła jedynie wybrane wizualizacje tej bazy, ale jednocześnie zapowiada, że wkrótce opublikuje więcej szczegółów na jej temat, w tym przykłady zastosowań.

Najpierw była Warszawa

Warto przypomnieć, że firma MGGP Aero opracowała wcześniej Mapę Koron Drzew dla Warszawy. Ta nowatorska baza powstała na zlecenie stołecznego ratusza, bazując na automatycznym przetworzeniu różnego rodzaju danych teledetekcyjnych (wielo- i hiperspektralnych zdjęć lotniczych oraz chmury punktów z lotniczego skaningu). Mapę tę, składającą się z aż 7 mln obiektów wraz z atrybutami, można przeglądać w warszawskim serwisie mapowym.

JK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

Niesamowita sprawa Ten produkt jest wręcz niesamowity! Za dzieciaka zawsze się zastanawiałem ile by mi zajęło zliczenie wszystkich drzew w Polsce. Teraz już wiem, wch... dużo.
  
 4 
Nie chcę umniejszać sukcesu ale przez czas od wytworzenia Lidara trochę drzew ubyło.
    2 
 2 
odp: Nie chcę W przyrodzie nic nie ginie - gdzieś ubyło, a gdzieś przybyło. Zdecydowana większość kraju była zeskanowana 10lat temu. Trochę słabo z aktualnością mapy.
    1 
odp: odp: Nie chcę A jakie znaczenie ma tutaj aktualność? Przecież nikt tego nie zamawiał, nikt tego nie będzie analizował i nikt nie będzie podejmował żadnych decyzji na tej podstawie. Tutaj chodzi o know-how. To jest otwieranie oczu niedowiarkom, tylko w wersji biznesowej. To jest bardzo ciekawie zrealizowany materiał promocyjny pt. "Mamy takie centrum obliczeniowe i nie zawahamy się go użyć". Pokazali, że mogą zrobić cokolwiek im przyjdzie do głowy, a jeśli Ciebie (Szanowny Kliencie) stać, to zrobi również to, co Tobie przyjdzie do głowy. Gratuluję!
  
 2 
Za ile? A ktoś wie czy mapa będzie płatna czy dostępna dla wszystkich za darmo? Ta z UK chyba darmowa nie jest
  
 1 
Bo jak wiemy UK to nie Europa dlatego mamy naszą "unikalną w skali europejskiej mapę drzew", nie licząc Bluesky?s National Tree Map? (NTM?), która istnieje już od jakiegoś czasu na wyspach... no ale nasza na pewno jest bardziej nasza.
    17 
 5 
Do autorów mapy. Wyślijcie na północ tym pseudoinnowatorom karton maści na ból 4 liter bo już nie dają rady. Strasznie piecze co widać po komentarzu. Gratulacje za pomysł wykorzystania danych GUGIK. Jak wiecie rozważaliśmy to samo, ale brakło mocy obliczeniowych. Brawo i dzięki za pokazanie nam tego jako jednym z pierwszych, że tak powiem przedpremierowo. Szacun i tak trzymać dalej. Lider jest jeden.
    2 
 15 
odp: Bo jak wiemy UK to nie Europa ja jak mam pisać komentarz to najpierw czytam ze zrozumieniem. No, ale może niektórym krzywa koncentracji leci po kilku zdaniach - takie czasy.
  
 6 



zobacz też:

Mapy strat ciepła także dla mieszkańców

Pod adresem termalne.obliview.com udostępniono zdjęcia termalne Gdyni, Rumi, Redy i Wejherowa. Mają one...

Pierwsze dane z nowej transzy lotniczego skanowania kraju już w Geoportalu

Na Geoportal.gov.pl można już pobierać pierwsze dane wysokościowe z...

Teren przyszłego CPK na ortofotomapie oraz w chmurze punktów

Z Geoportalu można już pobierać szczegółowe dane fotogrametryczne dla terenu przyszłego...

MGGP Aero szerzej sięga po zobrazowania satelitarne

Tarnowska firma MGGP Aero znana jest z produktów fotogrametrycznych, usług i analiz...


wiadomości

TPI

Centrala Warszawa tel. (22) 632 91 40 warszawa@tpi.com.pl Biuro Gdańsk tel./faks (58) 320 83 23 gdansk@tpi.com.pl Biuro Wrocław tel./faks (71) 325 25 15 wroclaw@tpi.com.pl Biuro Poznań tel./faks (61) 665 81 71 poznan@tpi.com.pl Biuro Kraków...

GEOPRYZMAT
RASZYN

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny instrumentów firmy Pentax, Kolida i innych.
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Dron prześwietla budynek za pomocą wi-fi
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
jurydyki, czyli tereny w obrębie miasta, które nie podlegały administracji i sądownictwu miejskiemu, zniósł dopiero Sejm Czteroletni w 1791 r.?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Ryszard Koronowski (1927-1968)

Ryszard   Koronowski (1927-1968)
Kierownik Katedry Geodezji SGGW, specjalista od obliczeń geodezyjnych, przewodniczący SGP w latach 1966-68. Urodził się w Mławie 10 lipca 1927 roku. Od młodości był związany z harcerstwem, po wybuchu II wojny światowej działał w Szarych Szeregach;...
więcej

strzałka w dółGeodaty
1958
W US Naval Observatory zdefiniowano skalę czasu atomowego.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2