|2021-08-27|
GIS, Teledetekcja
Teren przyszłego CPK na ortofotomapie oraz w chmurze punktów
Z Geoportalu można już pobierać szczegółowe dane fotogrametryczne dla terenu przyszłego Centralnego Portu Komunikacyjnego.
Do PZGiK przyjęto:
- ortofotomapę o pikselu 5 cm,
- numeryczny model terenu w formacie Arc/Info Ascii Grid o interwale siatki 0,5 m,
- numeryczny model pokrycia terenu w formacie Arc/Info Ascii Grid o interwale siatki 0,5 m,
- dane pomiarowe z lotniczego skanowania laserowego w formacie LAZ o gęstości 8 pkt/m kw.
Wyżej wymienione dane pokrywają blisko 200 km kw., tj. fragmenty gmin: Baranów, Teresin, Wiskitki, Żyrardów, Jaktorów, Grodzisk Mazowiecki, Błonie, Sochaczew i Nowa Sucha w województwie mazowieckim. Jest to obszar, na którym planowane jest wybudowanie Centralnego Portu Komunikacyjnego (wraz z otoczeniem inwestycji), i to właśnie rządowa spółka CPK zleciła ich pozyskanie. Dane przygotowała firma MGGP Aero z Tarnowa jako podwykonawca białostockiej spółki Global East współpracującej z Multiconsult Polska Sp. z o.o., która dla przedmiotowej inwestycji pełni funkcję konsultanta ds. badań terenu.
Jak skorzystać z nowych danych?
Ortofotomapy oraz NMT i NMPT przyjęte do PZGiK można bezpłatnie pobierać przez skorowidze dostępne na Geoportalu w grupie warstw „Dane do pobrania”. Służy do tego również usługa sieciowa w standardzie WCS, z której można korzystać zarówno w kompatybilnych aplikacjach GIS-owych (np. darmowej QGIS), jak i bezpośrednio w Geoportalu (narzędzie menu > Pobieranie danych > Pobierz dane z usługi WCS).
Nową ortofotomapę można już także przeglądać w Geoportalu.
JK
|