wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-09-21| Geodezja, GIS, Teledetekcja, Sprzęt

Lotnicze i mobilne premiery Riegla na Intergeo

Podczas rozpoczynających się dziś (21 września) w Hanowerze targów Intergeo austriacki producent skanerów laserowych Riegl zaprezentował kilka interesujących nowości do pomiarów lotniczych i mobilnych.


Lotnicze i mobilne premiery Riegla na Intergeo <br />
Zasobnik Riegl VQX-1
Zasobnik Riegl VQX-1
Lotnicze i mobilne premiery Riegla na Intergeo <br />
VMR Robotic Rail Scanning System
VMR Robotic Rail Scanning System
Lotnicze i mobilne premiery Riegla na Intergeo <br />
Mobilny system VMY-1
Mobilny system VMY-1

Z myślą o rozwiązaniach bezzałogowych producent opracował udoskonalone wersje lotniczych skanerów serii miniVUX-UAV. Nowy model Riegl miniVUX-1LR wyróżnia przede wszystkim zasięg pomiaru wydłużony do 500 metrów, co pozwala na efektywny pomiar z pułapu 250 metrów nad ziemią. Sensor wyróżnia ponadto niewielka waga (1,55 kg) i kompaktowe wymiary, pełne pole widzenia (360°), laser pracujący na częstotliwości do 100 kHz oraz opcjonalna integracja do dwóch kamer. W ocenie producenta skaner ten świetnie sprawdzi się w pomiarach np. niedostępnych wąwozów czy kopalni odkrywkowych.

Kolejna lotnicza nowość dotyczy skanerów serii VUX-1. Nowe modele VUX-1LR22 oraz VUX-1UAV22 wyróżnia częstotliwość pracy lasera podniesiona do odpowiednio 1500 kHz oraz 1200 kHz. Zasięg sensorów zwiększył się równocześnie do 1845 i 1415 metrów, a maksymalny pułap – do 1050 i 800 metrów. Lidary oferują też mniejszy minimalny zasięg pomiaru, co pozwala skuteczniej skanować bliższe obiekty. Oba skanery można zintegrować z maksymalnie 4 kamerami.

Z myślą o większych maszynach przygotowano zasobnik Riegl VQX-1. Ma to być proste w obsłudze rozwiązanie, by zainstalować na płatowcu zestaw sensorów dopasowany do potrzeb danego klienta. Zasobnik pomieści skaner laserowy (VQ-480II, VQ580II, VUX-240 lub VQ-840-G), do 3 wysokorozdzielczych kamer (np. Phase One iXM 100) oraz jednostkę IMU/GNSS (np. Applanix AP60). VQX-1 jest obecnie w trakcie certyfikacji do wykorzystania na jednosilnikowych samolotach marki Cessna.

Riegl zaprezentował również kilka nowości do skanowania mobilnego. Pierwszy przykład to system VUX-1HA22 z laserem o częstotliwości pracy podniesionej do 1800 kHz. Druga premiera to VMY-1 – kompaktowy i lekki (8 kg) mobilny system wykorzystujący pojedynczy skaner serii miniVUX. Skanuje on do 100 linii/s przy częstotliwości pracy lasera na poziomie 200 kHz. Opcjonalnie może być wyposażony w 4 zwykłe kamery lub jedną panoramiczną. Wśród zalet systemu producent wymienia również łatwe składanie i transport zestawu.

Spółka zaprezentowała też VMR Robotic Rail Scanning System – kompaktowy system pomiaru linii kolejowych bazujący na skanerze VZ-400i. Zestaw pracuje w trybie stop&go i umożliwia wykonanie do 50 skanów na godzinę, z których każdy podlega automatycznej precyzyjnej rejestracji.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geoida od GOCE
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS