wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-09-03| Mapy

Dzieje Galicji na mapach

W sierpniu do sprzedaży trafił „Atlas historyczny Galicji” autorstwa Mariusza Paździory. Jest to pierwsze kartograficzne opracowanie burzliwych dziejów Królestwa Galicji w latach 1772-1919.


Dzieje Galicji na mapach

Na 80 wyjątkowo szczegółowych i niezwykle starannie opracowanych mapach i planszach przedstawiona została fascynująca historia ziem polskich, które w wyniku I i III rozbioru Rzeczypospolitej weszły w skład imperium Habsburgów pod nazwą Królestwa Galicji i Lodomerii. Mapy analizują nie tylko polityczne dzieje Galicji i jej zmieniające się granice, lecz także wiele innych aspektów historii ziem polskich pod panowaniem austriackim.

W publikacji znajdziemy informacje na temat: zmieniających się podziałów administracyjnego i kościelnego Galicji, składu narodowościowego i wyznaniowego kraju, gęstości zaludnienia, stopnia analfabetyzmu, szkolnictwa, zabytków kultury materialnej, uprzemysłowienia, wielkości i składu narodowościowego miast galicyjskich.
Atlas to także dawne plany wielu galicyjskich miast – np. Białej, Chrzanowa, Jarosławia, Krakowa, Krosna, Lwowa, Przemyśla, Przeworska, Rzeszowa, Sanoka i wielu innych, oraz szczegółowy plan obrony Lwowa w listopadzie 1918 r.

Publikacja zawiera ponadto tablice heraldyczne i weksylologiczne Galicji oraz herby 63 miast galicyjskich wg wzorów obowiązujących w czasach panowania austriackiego, a opracowanych na podstawie wiekopomnego dzieła heraldyka Hugona Ströhla, tablicę dynastyczną Habsburgów, którzy nosili tytuł królów Galicji, a nawet polskojęzyczny tekst hymnu Austrii dla mieszkańców Galicji.
Co ważne, w atlasie znajdziemy także kompletny rejestr wszystkich miast, miasteczek i wiosek Galicji wg stanu z 1914 r.

„Atlas historyczny Galicji” został wydany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Chrzanowie z okazji Jubileuszu 75-lecia Biblioteki. Książkę można nabyć za 40 zł w budynku biblioteki przy ul. Broniewskiego 10C w Chrzanowie.

Źródło: Miejska Biblioteka Publiczna w Chrzanowie


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skanery laserowe pomagają kręcić "Grę o tron"
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS