Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2015-02-18| Mapy

Mapa Galicji Zachodniej trafiła do zbiorów BN

Zbiory kartograficzne Biblioteki Narodowej wzbogaciły się o trzyczęściowa mapę tzw. Galicji Zachodniej (inaczej Nowej Galicji) w skali ok. 1:530 000.


Mapa Galicji Zachodniej trafiła do zbiorów BN
Jest to pierwsze, niezwykle rzadkie, tak szczegółowe opracowanie nowego wówczas kraju koronnego Austro-Węgier. Trzy tworzące całość mapy administracyjne (I, II, III) pokazują krótkotrwały twór polityczno-administracyjny w składzie monarchii austro-węgierskiej, który zaistniał po III rozbiorze Polski w 1795 r. i przetrwał jedynie do powstania Księstwa Warszawskiego w 1809 r. Obejmował on tereny byłych województw Rzeczypospolitej: lubelskiego, sandomierskiego oraz części krakowskiego i mazowieckiego (obszar zamknięty od południa widłami Wisły i Sanu, od zachodu – Pilicą, od wschodu – po części przez Bug, na północy sięgający Narwi).

Na mapie przedstawiono podział administracyjny na 15 cyrkułów (powiatów), obowiązujący przejściowo prawdopodobnie do lipca 1796 r., kiedy ich liczbę ustalono na 12 (od 1803 r. – 6). Na kongresie wiedeńskim obszar ówczesnej Galicji Zachodniej (potem przejściowo Księstwa Warszawskiego) niemal w całości został przyznany Rosji i od 1815 r. stał się częścią Królestwa Polskiego.

Mapa, opracowana na podstawie wcześniejszych map Metzburga i Rizziego Zannoniego (1772), poprzedza wydaną dopiero w 1808 r. znacznie bardziej szczegółową (w skali 1:172 800) mapę Antona Mayera von Heldensfelda, przygotowaną w wyniku intensywnych prac topograficznych i kartograficznych prowadzonych w latach 1801-1804 przez austriacki sztab generalny na przyłączonym obszarze.

Źródło: Biblioteka Narodowa


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Pomiary geodezyjne uskoku San Andreas
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS