Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
|2019-08-16| Mapy

Gród nad Dniestrem

Mało kto wie, że średniowieczna łacińska nazwa Halicza to Halicia, a w popularnej wersji Galicia i stąd nazwa Galicja. Jedno z największych niegdyś miast Rusi Halicko-Włodzimierskiej ma już swój tom w serii atlasów historycznych miast europejskich, o czym w sierpniowym wydaniu miesięcznika GEODETA pisze dr Henryk Bartoszewicz.


Gród nad Dniestrem
W GEODECIE 1/2016 zaprezentowałem I tom Atlasu historycznego miast ukraińskich ukazujący obraz kartograficzny Lwowa. Wkrótce ukazał się tom Żółkiew, któremu poświęciłem artykuł recenzyjny w GEODECIE 6/2018. Tom ten został opatrzony numerem trzecim, ponieważ numer drugi, jak zapewniali mnie autorzy, zarezerwowano dla atlasu stołecznego Kijowa. Ostatecznie postanowiono jednak nadać go kolejnemu tomowi Halicz.

Atlas historyczny Halicza (podobnie jak Lwowa i Żółkwi) przygotował do druku zespół badaczy pod kierunkiem naukowym Myrona Kaprala. Zespół autorski tworzą ponadto: Marija Bihun, Wołodymyr Kozełkiwskyj, Ihor Krechoweckyj, Jurij Łukomskyj, Wasyl Petryk, Łarysa Poliszczuk, Andrij Stasiuk, Taras Tkaczuk, Zenowij Fedunkiw, Andrij Feloniuk, Andrij Figol, Andrij Czemerynskyj oraz Stepan Jamelynec. Opracowanie to zawiera podobny materiał kartograficzny jak tom Żółkiew, o czym zadecydowała porównywalna wielkość obu miast oraz podobny stan zachowania ich dawnych planów i widoków. W tomie Halicz opublikowano 11 reprodukcji oryginalnych map wielkoskalowych, 8 widoków miasta, a także 7 autorskich map historycznych ukazujących rozwój przestrzenny miasta. Część tekstowa w językach ukraińskim i angielskim prezentuje rozwój przestrzenny, urbanistyczny i architektoniczny Halicza.

• Mapy najdawniejsze

Sporządzenie prezentowanego dzieła poprzedziła skrupulatna kwerenda źród­łowa w zbiorach archiwalnych, muzealnych i bibliotecznych Ukrainy, Polski oraz Austrii. Mapy wielkoskalowe reprodukowane w atlasie to wartościowe źród­ła ukazujące obraz kartograficzny Halicza od lat 70. XVIII do początku XXI w. Nie zachował się żaden plan ogólny miasta z okresu, kiedy pozostawało ono w granicach Korony Królestwa Polskiego (do 1772 r.). Najstarszym spośród kartografików umieszczonych w 2. tomie Atlasu historycznego miast ukraińskich jest arkusz Halicz zdjęcia wojskowego Galicji i Lodomerii, które sporządził po I rozbiorze Polski (w latach 1779-1783) zes­pół austriackich kartografów wojskowych kierowany przez ppłk. Fridricha von Miega. Oryginał dzieła wykonany w skali około 1:28 000 przechowywany jest w zasobie Kiergsarchiv w Wiedniu. Na arkuszu Halicz (wymiary 63 x 42 cm) wyrysowano miasto i jego okolice. Zasięgiem obejmuje on obszar od miejscowości Wiktorów na zachodzie do Lasów na wschodzie i od miejscowości Kunaszów na północy do Mariampola na południu. Oznaczono na nim miasto Halicz w granicach administracyjnych. Zabudowę przedstawiono w sposób uproszczony zindywidualizowany. Bardzo dokładnie wykreślono sieć hydrograficzną (szczególnie rzekę Dniestr) i sieć komunikacyjną...

Pełna treść artykułu w sierpniowym wydaniu miesięcznika GEODETA

• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

Redakcja


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wielodrożność a Galileo
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama