|2008-01-22|
Geodezja, GIS, Mapy
Kiosk z informacją o danych przestrzennych
Tuż obok wejścia do Sali Konferencyjnej Urzędu Marszałkowskiego na opolskim Ostrówku pojawił się Kiosk Geoinformacyjny. Można się w nim zapoznać z zasobami, bazami i produktami, które znajdują się w Opolskim Systemie Informacji Przestrzennej. Kiosk pokazuje mapy w postaci papierowej, rastrowej (zeskanowanej), i cyfrowej. Mapy i bazy danych zawierają różnorodne informacje topograficzne i tematyczne w skali od 1:10 000 do 1:100 000.
Dane Opolskiego Systemu Informacji Przestrzennej, tworzone w ramach Krajowego Systemu Informacji o Terenie, są wyjątkowo bogate. Można w nich zobaczyć np. mapę lotniczą terenu, mapy topograficzne, dane dotyczące ochrony środowiska, hydrografii, geologii, strukturę użytkowania i władania gruntami rolnymi. Co roku zasoby będą się wzbogacały, będzie coś w nich przybywało. Departament Geodezji, Kartografii i Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Marszałkowskiego kończy właśnie opracowanie bazy sieci dróg wojewódzkich, powiatowych, gminnych i innych. W tym roku powstanie jeszcze baza budynków i budowli, baza adresowa, baza infrastruktury kolejowej.
Oprócz „kiosku” działa portal internetowy, na którym prezentowane są wszystkie informacje związane z produktami Opolskiego Systemu Informacji Przestrzennej. - Dane, które umieściliśmy w portalu interentowym mają charakter regionalny, służyć mogą tym użytkownikom, którym potrzebne są informacje na temat gospodarki przestrzennej. A więc samorządom, administracji rządowej, służbom ratowniczym, wszystkim tym, którzy zajmują się procesami inwestycyjnymi w wymiarze regionalnym. System zaczęliśmy tworzyć już w 2001 roku. To wówczas zbierane były informacje i rozbudowywana infrastruktura informatyczna. Obecnie prowadzimy prace nad funkcjonowaniem nowo utworzonego systemu obsługującego bazy środowiskowych danych przestrzennych z województwa opolskiego pod nazwą „MGP Opole”. Opolski program ma charakter pilotażowy. Wykonujemy go we współpracy z Państwowym Instytutem Geologicznym w Warszawie. Korzyścią po stronie UMWO będzie możliwość użytkowania funkcjonalnego systemu zawierającego zintegrowane dane przestrzenne, dotyczące różnych aspektów środowiska. Korzyścią dla Państwowego Instytutu Geologicznego – stały dopływ aktualnych danych, które zasilą system i będą wykorzystane do aktualizacji bazy danych Mapy geośrodowiskowej Polski – mówi Edyta Wenzel-Borkowska, kierownik Referatu Geodezji i Kartografii Wojewódzkiego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej. Adres portalu: www.osip.opole.pl
Źródło: UMWO
|