Aplikację zaprezentowała Katarzyna Jóźwik z Zakładu Kartografii Geologicznej PIG-PIB podczas Ogólnopolskiego Posiedzenia Polskiego Towarzystwa Geologicznego. Omówienie najważniejszych funkcjonalności serwisu i pokaz jego działania on-line były częścią referatu pt. „Historyczne mapy geologiczne Polski oraz obszarów otaczających i ich prezentacja na stronach PTG i PIG-PIB” autorstwa dr. hab. inż. Piotra Krzywca (prof. ING PAN) oraz reprezentantów PIG: dr. hab. Stanisława Wołkowicza, dr. Rafała Sikory, Katarzyny Jóźwik, Marka Adamskiego oraz dr Krystyny Wołkowicz.
Testowa wersja aplikacji na razie składa się z dwóch części. Pierwsza prezentuje Atlas Geologiczny Galicji w skali 1:75 000, druga – pozostałe cenne mapy geologiczne w różnych skalach i o różnym zasięgu przestrzennym. Każda część zawiera krótką notkę o samym wydawnictwie (w tym rys historyczny jego powstania) i podstawowe informacje o konkretnych mapach i arkuszach (m.in. o autorze opracowania, nazwie, roku zdjęcia geologicznego, skali, wydawcy i druku). Dostępna jest również legenda poszczególnych map.
Aplikacja „WPKG – mapy historyczne” daje możliwość zapoznania się m.in. z najstarszą mapą geologiczną obszaru Polski wykonaną przez Jean-Étienne Guettarda oraz opublikowaną w 1764 r. pozycją „Carte mineralogique de Pologne”. Rozwiązanie to zostało wykonane z okazji tegorocznych obchodów 100-lecia Polskiego Towarzystwa Geologicznego, a prezentowane za jej pośrednictwem historyczne mapy geologiczne pochodzą z publicznych zasobów PIG-PIB oraz z prywatnych kolekcji Piotra Krzywca, Stanisława Wołkowicza i Krystyny Wołkowicz.
Aplikacja zawiera wiele przydatnych funkcjonalności. Przykładowo, wybrane mapy historyczne można nałożyć na współczesną Mapę geologiczną Polski bez utworów kenozoiku w skali 1:1 000 000. Dostępna jest również opcja porównywania danych poprzez możliwość zarządzania przezroczystością i płynnego odsłaniania lub przysłaniania wybranych warstw. Można również na mapę historyczną nałożyć współczesne dane o geostanowiskach, jaskiniach czy głębokich otworach wiertniczych oraz podział administracyjny Polski (w układzie wojewódzkim). Jest również możliwość wyszukiwania i wgrywania danych geologicznych z całego świata – pod warunkiem, że są one dostępne w zasobach ArcGIS Online.
Aplikacja jest intuicyjna w obsłudze także dzięki dedykowanej wyszukiwarce, gdzie kryteriami zapytań są: nazwa mapy lub arkusza, ich autor lub rok zdjęcia geologicznego. Otrzymany w wyniku zapytania widok danych oraz przygotowaną przez siebie kompozycję (np. wyświetlone wybrane mapy z nadaną odpowiednią przezroczystością) można zapisać i za pośrednictwem wygenerowanego automatycznie linku wrócić do nich w dowolnej chwili, przesłać link do gotowej kompozycji swoim znajomym czy współpracownikom albo udostępnić w mediach społecznościowych. Konkretny widok mapy z przygotowaną kompozycją lub wynikiem zapytania można także osadzić w postaci interaktywnej mapy na własnej witrynie internetowej.
Do 31 sierpnia istnieje możliwość testowania aplikacji. Uwagi i sugestie dotyczące jej zawartości i funkcjonowania można zgłaszać na adres wpkg@pgi.gov.pl.
O projekcie „Wspólna Platforma Kartografii Geologicznej”
Celem projektu WPKG jest integracja zasobów polskiej kartografii geologicznej poprzez ich usystematyzowanie, uporządkowanie i zgromadzenie w zbiorczym zasobie danych (bazie danych GIS i repozytorium plikowym), a następnie udostępnienie poprzez specjalnie w tym celu zaprojektowaną aplikację/przeglądarkę mapową.
W ramach WPKG do końca 2023 roku zgromadzonych i udostępnionych zostanie łącznie około 20 tys. produktów kartograficznych w postaci plików graficznych i tekstowych oraz usług danych przestrzennych. Platforma połączy zarówno najnowsze produkty kartograficzne, jak i wykonywane przez ostatnie dziesięciolecia archiwalne mapy geologiczne opracowane przez PIG-PIB i inne jednostki naukowe. Takie rozwiązanie zapewni przyjazne dla użytkownika narzędzia wyszukiwania, analizy i pobierania danych oraz umożliwi równoległe korzystanie z danych z wielu innych źródeł.
WPKG zawierać będzie nie tylko mapy w wersji cyfrowej, ale również wiele przydatnych informacji, np. o litologii, wieku i genezie skał. Planowane jest wyposażenie aplikacji w funkcje do wykonywania różnorodnych analiz przestrzennych, a także możliwość kierowania prostych i złożonych zapytań do bazy danych. Dzięki temu możliwe będzie określenie lokalizacji obiektów odpowiadających wybranym parametrom, np. wybranie konkretnych wydzieleń litologicznych na terenie danej jednostki administracyjnej.