Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-07-22| GIS, Mapy

Nowa aplikacja PIG: 200 lat danych geologicznych w jednym miejscu

Państwowy Instytut Geologiczny udostępnił testową wersję aplikacji, która docelowo ma znacznie ułatwić dostęp do ogromnych zasobów kartograficznych tej instytucji. Stanowi ona część tworzonej właśnie Wspólnej Platformy Kartografii Geologicznej (WPKG).


Nowa aplikacja PIG: 200 lat danych geologicznych w jednym miejscu
Nowa aplikacja PIG: 200 lat danych geologicznych w jednym miejscu

Aplikację zaprezentowała Katarzyna Jóźwik z Zakładu Kartografii Geologicznej PIG-PIB podczas Ogólnopolskiego Posiedzenia Polskiego Towarzystwa Geologicznego. Omówienie najważniejszych funkcjonalności serwisu i pokaz jego działania on-line były częścią referatu pt. „Historyczne mapy geologiczne Polski oraz obszarów otaczających i ich prezentacja na stronach PTG i PIG-PIB” autorstwa dr. hab. inż. Piotra Krzywca (prof. ING PAN) oraz reprezentantów PIG: dr. hab. Stanisława Wołkowicza, dr. Rafała Sikory, Katarzyny Jóźwik, Marka Adamskiego oraz dr Krystyny Wołkowicz.

Testowa wersja aplikacji na razie składa się z dwóch części. Pierwsza prezentuje Atlas Geologiczny Galicji w skali 1:75 000, druga – pozostałe cenne mapy geologiczne w różnych skalach i o różnym zasięgu przestrzennym. Każda część zawiera krótką notkę o samym wydawnictwie (w tym rys historyczny jego powstania) i podstawowe informacje o konkretnych mapach i arkuszach (m.in. o autorze opracowania, nazwie, roku zdjęcia geologicznego, skali, wydawcy i druku). Dostępna jest również legenda poszczególnych map.

Aplikacja „WPKG – mapy historyczne” daje możliwość zapoznania się m.in. z najstarszą mapą geologiczną obszaru Polski wykonaną przez Jean-Étienne Guettarda oraz opublikowaną w 1764 r. pozycją „Carte mineralogique de Pologne”. Rozwiązanie to zostało wykonane z okazji tegorocznych obchodów 100-lecia Polskiego Towarzystwa Geologicznego, a prezentowane za jej pośrednictwem historyczne mapy geologiczne pochodzą z publicznych zasobów PIG-PIB oraz z prywatnych kolekcji Piotra Krzywca, Stanisława Wołkowicza i Krystyny Wołkowicz.

Aplikacja zawiera wiele przydatnych funkcjonalności. Przykładowo, wybrane mapy historyczne można nałożyć na współczesną Mapę geologiczną Polski bez utworów kenozoiku w skali 1:1 000 000. Dostępna jest również opcja porównywania danych poprzez możliwość zarządzania przezroczystością i płynnego odsłaniania lub przysłaniania wybranych warstw. Można również na mapę historyczną nałożyć współczesne dane o geostanowiskach, jaskiniach czy głębokich otworach wiertniczych oraz podział administracyjny Polski (w układzie wojewódzkim). Jest również możliwość wyszukiwania i wgrywania danych geologicznych z całego świata – pod warunkiem, że są one dostępne w zasobach ArcGIS Online.

Aplikacja jest intuicyjna w obsłudze także dzięki dedykowanej wyszukiwarce, gdzie kryteriami zapytań są: nazwa mapy lub arkusza, ich autor lub rok zdjęcia geologicznego. Otrzymany w wyniku zapytania widok danych oraz przygotowaną przez siebie kompozycję (np. wyświetlone wybrane mapy z nadaną odpowiednią przezroczystością) można zapisać i za pośrednictwem wygenerowanego automatycznie linku wrócić do nich w dowolnej chwili, przesłać link do gotowej kompozycji swoim znajomym czy współpracownikom albo udostępnić w mediach społecznościowych. Konkretny widok mapy z przygotowaną kompozycją lub wynikiem zapytania można także osadzić w postaci interaktywnej mapy na własnej witrynie internetowej.

Do 31 sierpnia istnieje możliwość testowania aplikacji. Uwagi i sugestie dotyczące jej zawartości i funkcjonowania można zgłaszać na adres wpkg@pgi.gov.pl.

O projekcie „Wspólna Platforma Kartografii Geologicznej”

Celem projektu WPKG jest integracja zasobów polskiej kartografii geologicznej poprzez ich usystematyzowanie, uporządkowanie i zgromadzenie w zbiorczym zasobie danych (bazie danych GIS i repozytorium plikowym), a następnie udostępnienie poprzez specjalnie w tym celu zaprojektowaną aplikację/przeglądarkę mapową.

W ramach WPKG do końca 2023 roku zgromadzonych i udostępnionych zostanie łącznie około 20 tys. produktów kartograficznych w postaci plików graficznych i tekstowych oraz usług danych przestrzennych. Platforma połączy zarówno najnowsze produkty kartograficzne, jak i wykonywane przez ostatnie dziesięciolecia archiwalne mapy geologiczne opracowane przez PIG-PIB i inne jednostki naukowe. Takie rozwiązanie zapewni przyjazne dla użytkownika narzędzia wyszukiwania, analizy i pobierania danych oraz umożliwi równoległe korzystanie z danych z wielu innych źródeł.

WPKG zawierać będzie nie tylko mapy w wersji cyfrowej, ale również wiele przydatnych informacji, np. o litologii, wieku i genezie skał. Planowane jest wyposażenie aplikacji w funkcje do wykonywania różnorodnych analiz przestrzennych, a także możliwość kierowania prostych i złożonych zapytań do bazy danych. Dzięki temu możliwe będzie określenie lokalizacji obiektów odpowiadających wybranym parametrom, np. wybranie konkretnych wydzieleń litologicznych na terenie danej jednostki administracyjnej.

Źródło: PIG-PIB


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Symulacja przerwania wału powodziowego
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS