Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-04-07| GIS, Mapy

Interaktywna mapa geologiczna Poznania

Wycieczka po Poznaniu w poszukiwaniu śladów sprzed wielu milionów lat? Jak się okazuje odległa historia Poznania, z czasów przed powstaniem pierwszych osad i sprzed lokacji miasta, „zapisana jest” m.in. na ścianach budynków. Specjalną interaktywną mapę geologiczną, która pozwala na taką wycieczkę, stworzył dr Paweł Wolniewicz z Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.


Interaktywna mapa geologiczna Poznania

– Mapę można wykorzystać do samodzielnego spaceru po mieście, szczególnie teraz w warunkach pandemii: większość atrakcji wskazanych na mapie znajduje się na świeżym powietrzu lub na fasadach budynków – mówi dr Paweł Wolniewicz. Naukowiec umieścił na mapie prawie 250 obiektów. Znajdziemy tam informacje o dawnych powodziach w centrum Poznania, dokładny przebieg nieistniejących już koryt Warty i jej dopływów na terenie miasta, dawne wzgórza w centrum miasta, lokalizacje budynków, w których wykorzystano kamienie dekoracyjne ze skamieniałościami z czasów dinozaurów, oraz dawne glinianki, cegielnie, piaskownie czy polodowcowe formy terenu, w tym moreny czołowe, sandry, wysoczyzny, ozy, kemy.

– Pomysł na przygotowanie mapy narodził się jesienią ubiegłego roku, krótko po pierwszym zamknięciu muzeów oraz placówek kulturalnych, w tym również Muzeum Ziemi UAM – mówi dr Paweł Wolniewicz. Jak dodaje, mapa przeznaczona jest dla wszystkich osób zainteresowanych odległą historią Poznania. – Nie jest potrzebna wiedza z zakresu geologii: każda z form terenu, wszystkie skały oraz osady są opisane, tak samo jak ich dzieje oraz sposób powstania – zapewnia naukowiec.

Z mapy można korzystać za pośrednictwem przeglądarki internetowej. Po kliknięcie na dowolny punkt w granicach miasta wyświetlają się informacje o formach terenu, osadach oraz historii wybranego miejsca. Dodatkowo markerami oznaczone są lokalizacje budynków. Oprócz mapy można również zobaczyć bardzo krótki, składający się z czterech punktów, opis historii geologicznej Poznania.

Mapa jest dostępna na stronie internetowej poświęconej geologii, redagowanej przez dr. Pawła Wolniewicza: http://zywaplaneta.pl/po-poznaniu/.

Na potrzeby mapy wykorzystany został wcześniejszy projekt autora mapy: wycieczka po skamieniałościach Poznania, której opis znajduje się na stronach Muzeum Ziemi: http://muzeumziemi.amu.edu.pl/poznan/.

Źródło: UAM


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Ewolucja OSM od 2006 do 2018 roku
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS