wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-04-07| GIS, Mapy

Interaktywna mapa geologiczna Poznania

Wycieczka po Poznaniu w poszukiwaniu śladów sprzed wielu milionów lat? Jak się okazuje odległa historia Poznania, z czasów przed powstaniem pierwszych osad i sprzed lokacji miasta, „zapisana jest” m.in. na ścianach budynków. Specjalną interaktywną mapę geologiczną, która pozwala na taką wycieczkę, stworzył dr Paweł Wolniewicz z Wydziału Nauk Geograficznych i Geologicznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.


Interaktywna mapa geologiczna Poznania

– Mapę można wykorzystać do samodzielnego spaceru po mieście, szczególnie teraz w warunkach pandemii: większość atrakcji wskazanych na mapie znajduje się na świeżym powietrzu lub na fasadach budynków – mówi dr Paweł Wolniewicz. Naukowiec umieścił na mapie prawie 250 obiektów. Znajdziemy tam informacje o dawnych powodziach w centrum Poznania, dokładny przebieg nieistniejących już koryt Warty i jej dopływów na terenie miasta, dawne wzgórza w centrum miasta, lokalizacje budynków, w których wykorzystano kamienie dekoracyjne ze skamieniałościami z czasów dinozaurów, oraz dawne glinianki, cegielnie, piaskownie czy polodowcowe formy terenu, w tym moreny czołowe, sandry, wysoczyzny, ozy, kemy.

– Pomysł na przygotowanie mapy narodził się jesienią ubiegłego roku, krótko po pierwszym zamknięciu muzeów oraz placówek kulturalnych, w tym również Muzeum Ziemi UAM – mówi dr Paweł Wolniewicz. Jak dodaje, mapa przeznaczona jest dla wszystkich osób zainteresowanych odległą historią Poznania. – Nie jest potrzebna wiedza z zakresu geologii: każda z form terenu, wszystkie skały oraz osady są opisane, tak samo jak ich dzieje oraz sposób powstania – zapewnia naukowiec.

Z mapy można korzystać za pośrednictwem przeglądarki internetowej. Po kliknięcie na dowolny punkt w granicach miasta wyświetlają się informacje o formach terenu, osadach oraz historii wybranego miejsca. Dodatkowo markerami oznaczone są lokalizacje budynków. Oprócz mapy można również zobaczyć bardzo krótki, składający się z czterech punktów, opis historii geologicznej Poznania.

Mapa jest dostępna na stronie internetowej poświęconej geologii, redagowanej przez dr. Pawła Wolniewicza: http://zywaplaneta.pl/po-poznaniu/.

Na potrzeby mapy wykorzystany został wcześniejszy projekt autora mapy: wycieczka po skamieniałościach Poznania, której opis znajduje się na stronach Muzeum Ziemi: http://muzeumziemi.amu.edu.pl/poznan/.

Źródło: UAM


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Jak GIS może zapewnić lepszą przyszłość?
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS