Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-06-29| GIS, Mapy

PIG udostępnia zaktualizowane mapy geologiczne 1:200 000

Dzięki zakończeniu kolejnego etapu reambulacji Mapy Geologicznej Polski 1:200 000 (MGP) w Centralnej Bazie Danych Geologicznych (CBDG) pojawiło się 13 nowych arkuszy map i objaśnień do nich.


PIG udostępnia zaktualizowane mapy geologiczne 1:200 000

Reambulacja objęła arkusze nr 6 (Puck), 11 (Główczyce), 18 (Darłowo), 19 (Sławsko), 25 (Kartuzy), 33 (Żelazna Góra), 35 (Toprzyny), 41 (Wiżajny), 43 (Kołobrzeg), 66 (Barciany), 71 (Filipów), 74 (Widugiery). Na opracowania te składają się: mapa zakryta (Plansza A), mapa odkryta (Plansza B) i wspólny dla obu map tekst objaśniający. Nowe opracowania są już dostępne do pobrania w formatach PDF i JPG.

Jednocześnie zdecydowano, że pierwsza, historyczna edycja MGP także będzie udostępniona w ten sam sposób. To łącznie 57 map (obie plansze A i B) oraz 41 tekstów. Wykorzystano do tego standardowe narzędzie CBDG resources, do którego przechodzi się z aplikacji mobilnej CBDG GeoLOG (geolog.pgi.gov.pl) i Portalu GEOLOGIA (geologia.pgi.gov.pl).

Od kilku lat dostęp do danych przestrzennych dla 10 arkuszy MGP jest możliwy także za pomocą dwóch mapowych usług: WMS (mapy odkryta i zakryta, czyli plansze A i B) oraz w postaci warstw tematycznych w aplikacji mobilnej CBDG GeoLOG i Portalu GEOLOGIA.

O Mapie Geologicznej Polski

Historia Mapy Geologicznej Polski w skali 1:200 000 rozpoczęła się w 1955 roku. Inauguracyjny arkusz (Radom) wydrukowano w 1969 roku, a kolejne w latach 1971-1998.

Od 2005 roku trwa proces reambulacji MGP, który obejmuje obszar całego kraju, czyli 77 arkuszy. Wydawane kolejne mapy wzbogacane są o informacje z nowych wierceń i nowych arkuszy Szczegółowej Mapy Geologicznej Polski 1:50 000. Zakończenie całości prac planowane jest na rok 2033.

MGP odzwierciedla współczesny stan wiedzy o budowie geologicznej całego kraju i przedstawia to zagadnienie z dokładnością wystarczającą do wstępnego określenia perspektyw występowania kopalin użytecznych, warunków hydrogeologicznych i geologiczno-inżynierskich. Mapa przedstawia uzgodniony, spójny obraz regionalnej budowy geologicznej danego arkusza w ścisłym powiązaniu z budową geologiczną przylegających arkuszy mapy.

MGP jest podstawą do ustalania uaktualnionych założeń budowy geologicznej Polski i trafnego wyboru obszarów poszukiwań kopalin użytecznych, a także badań ogólnych w zakresie geologii regionalnej, geologii inżynierskiej, hydrogeologii, geomorfologii, gleboznawstwa i geosozologii. Służy również do opracowania podstawowych zagadnień geologicznych, sporządzania map specjalnych (metalogenicznych, tektonicznych itp.) w skali 1:200 000, 1:250 000 i w skalach mniejszych oraz planowania gospodarczego i przestrzennego.

Źródło: PIG, JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Geospatial Revolution, odc. 3
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS