wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-06-25| GIS, Mapy

UAM prezentuje Koronę Gór Polski w 3D

Studenci kartografii i geomatyki z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu opracowali i udostępnili internetową aplikację, która pozwala przeglądać szczyty Korony Gór Polski w trzech wymiarach oraz w rzeczywistości rozszerzonej.


UAM prezentuje Koronę Gór Polski w 3D
UAM prezentuje Koronę Gór Polski w 3D

Projekt powstał w ramach przedmiotu „Wirtualna i rozszerzona rzeczywistość” prowadzonego przez dr. inż. Łukasza Halika dla studentów kierunku „kartografia i geomatyka” na UAM. Jak wyjaśniają jego uczestnicy, dotychczas brak było opracowania, które pozwalałoby przeglądać wszystkie 28 szczytów KGP w trzech wymiarach. A świetną okazję do jego utworzenia było zeszłoroczne uwolnienie danych przestrzennych z centralnego zasobu geodezyjnego i kartograficznego.

W uruchomionej właśnie aplikacji użytkownik może wyświetlić modele 3D nie tylko w przeglądarce internetowej, ale również na smartfonie czy tablecie w trybie rzeczywistości rozszerzonej (AR). Funkcja powinna działać w nowszych urządzeniach mobilnych, które obsługują ARCore.

Co więcej, serwis oferuje możliwość bezpłatnego zamieszczenia modelu 3D szczytu na własnej stronie internetowej czy blogu – wystarczy skopiować specjalny kod.

Aplikacja Korona Gór Polski w 3D dostępna jest pod adresem kgp3d.amu.edu.pl

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wapno - krajobraz po katastrofie
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS