Nominacje na członka Rady otrzymały 32 osoby, wśród których są rektorzy czołowych polskich wyższych uczelni, przedstawiciele świata nauki, Polskiej Akademii Nauk oraz instytutów badawczych. – Polska może być dynamicznie, sprawnie rozwijającym się państwem, przyjaznym swoim obywatelom tylko wtedy, jeżeli jego polityka będzie oparta na wiedzy, a między światem nauki i gospodarki będzie ścisła współpraca – mówił wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin podczas uroczystości wręczenia nominacji członkom Rady.
Wicepremier podkreślił, że w obrębie działań kierowanego przez niego resortu znajdują się kluczowe dla przyszłości Polski zagadnienia. – Jesteśmy w stanie szukać synergii między filarami naszego ministerstwa, czyli gospodarką i pracą tylko wtedy, jeżeli całość naszych działań oparta będzie o dorobek polskiej i światowej nauki, a wyniki badań naukowych uda się nam przełożyć na praktykę gospodarczą i społeczną – podkreślał Jarosław Gowin.
Zwracając się do grona naukowców, minister prosił ich zarówno o radę, analizę, jak i też krytyczną myśl. Wspomniał przy tej okazji o przygotowanej przez resort nowej Polityce Przemysłowej Polski, polityce wykorzystania funduszy unijnych oraz nowych rozwiązaniach dla rynku pracy. – Chciałbym, aby w atmosferze szczerego i otwartego dialogu odbywała się nasza współpraca – deklarował wicepremier.
Wśród członków Rady znalazł się m.in. prof. Jarosław Bosy – rektor Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, wiceprzewodniczący Komitetu Geodezji PAN.
Jarosław Bosy (ur. 31 lipca 1963 r.) jest absolwentem Akademii Rolniczej we Wrocławiu (1988 r.). Doktoryzował się (1996 r.) i habilitował (2006 r.) na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. W kwietniu 2014 r. odebrał z rąk prezydenta RP nominację profesorską.
Prof. Bosy prowadzi badania naukowe związane z precyzyjnym opracowaniem obserwacji satelitarnych GNSS na potrzeby monitorowania Ziemi, w tym atmosfery w ramach Globalnego Geodezyjnego Systemu Obserwacyjnego GGOS. W latach 2006-2008 był kierownikiem projektu finansowanego ze środków Unii Europejskiej „Wielofunkcyjny system precyzyjnego pozycjonowania satelitarnego ASG-EUPOS”, realizowanego przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii, za którego wdrożenie otrzymał w 2010 roku odznakę honorową „Za zasługi dla geodezji i kartografii”.
Opracowany przez Ministerstwo Rozwoju Pracy i Technologii Plan dla Pracy i Rozwoju to jeden z kluczowych projektów w obecnych działaniach resortu. Zawiera on szereg konkretnych propozycji oraz nowych możliwości dla biznesu ujętych w pięciu kluczowych filarach:
• troska o zachowanie istniejących oraz pomysły na tworzenie nowych miejsc pracy,
• wsparcie inwestorów,
• przeniesienie administracji do sieci,
• tworzenie przyjaznego prawa,
• dialog i wspólne działanie z przedsiębiorcami, związkami zawodowymi, partnerami społecznymi.