wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-05-24| Geodezja, Firma, Przetargi, Software

Kamień milowy krajowego pilotażu BIM

Zaprojektowanie obwodnicy małopolskiego Zatora jest poligonem doświadczalnym w zakresie wykorzystania BIM w krajowych zamówieniach publicznych. Prace te właśnie osiągnęły ważny kamień milowy.


Kamień milowy krajowego pilotażu BIM <br />
Fragment modelu 3D dla terenu inwestycji opracowany przez firmę SkySnap/dronywbudownictwie.pl
Fragment modelu 3D dla terenu inwestycji opracowany przez firmę SkySnap/dronywbudownictwie.pl

Przypomnijmy, że umowę na zaprojektowanie 2,1 km trasy w ciągu drogi krajowej nr 28 omijającej Zator podpisano na początku 2020 roku, a jej wartość to 2,21 mln zł. Prace te krakowski oddział GDDKiA zlecił firmie Sweco Engineering, a na ich wykonanie ma ona 49 miesięcy. Był to pierwszy przetarg Dyrekcji, w którym wymagano wykorzystania metodyki BIM. Jest to bowiem projekt pilotażowy w tym zakresie, którego efektem będzie zdobycie wiedzy i doświadczenia, a w dalszej perspektywie wdrożenie tej metodyki w innych zamówieniach publicznych. Dyrekcja liczy, że wykorzystanie BIM podniesie efektywność wydatkowania środków publicznych w aspekcie całego cyklu życia obiektu.

Dlaczego wybrano akurat tę inwestycję? Jak wyjaśnia GDDKiA, musiało być to przedsięwzięcie stosunkowo niewielkie, ale jednocześnie reprezentatywne dla realizowanych przez tę instytucję zadań. Obwodnica Zatora jest idealnym tego przykładem. Jej długość wynosi nieco ponad 2 km, biegnie nowym śladem, a zakres robót obejmuje roboty drogowe, mostowe i instalacyjne (wodne, kanalizacyjne, gazowe, elektroenergetyczne teletechniczne). Jest to asortyment robót występujący na większości inwestycji prowadzonych przez GDDKiA.

Jak poinformowała właśnie Dyrekcja, projekt budowlany obwodnicy jest gotowy, a z jego treścią zapoznała się już Komisja Oceny Przedsięwzięć Inwestycyjnych (KOPI). W ramach zlecenia wykonawca opracował Plan Wykonania BIM (BIM Executive Plan), w którym przedstawił strategię oraz szczegółowy plan implementacji technologii BIM. Uwzględnia on wszystkie aspekty i wymagania w zakresie dokumentacji projektu BIM oraz procesów komunikacji i standaryzacji określone przez GDDKiA w wymaganiach informacyjnych zamawiającego. Następnie wdrażał standardy obiegu informacji z wykorzystaniem środowiska CDE (Common Data Environment), czyli platformy do zarządzania plikami projektu i wymiany informacji, a także opracował modele BIM.

Do współpracy w tym pilotażowym projekcie GDDKiA zaprosiła środowisko akademickie uczelni technicznych w Polsce. Przedstawiciele m.in. AGH, Politechniki Krakowskiej, Łódzkiej, Lubelskiej i Świętokrzyskiej uczestniczą w radach technicznych i gremiach opiniujących to przedsięwzięcie.

Źródło: GDDKiA, JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Modelowanie Dębu Bartek
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS