wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-05-12| Geodezja, Instytucje, Kataster

Duży ośrodek, duże wyzwania

Zwycięzcą III edycji plebiscytu GUGiK na najlepszy ODGiK został Grodzki Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Krakowie. Jaka jest jego recepta na sukces, w majowym wydaniu GEODETY wyjaśniają Maria Kolińska, Dorota Michalik oraz Mariusz Suwaj.


Duży ośrodek, duże wyzwania
Duży ośrodek, duże wyzwania <br />
Maria Kolińska, Dorota Michalik oraz Mariusz Suwaj (fot. GODGiK w Krakowie)
Maria Kolińska, Dorota Michalik oraz Mariusz Suwaj (fot. GODGiK w Krakowie)
JERZY KRÓLIKOWSKI: Po ogłoszeniu wyników plebiscytu pojawiły się komentarze, że dużemu ośrodkowi łatwiej w nim wygrać. Ale ODGiK-i w innych aglomeracjach na ogół zdobywały tylko pojedyncze głosy. Co takiego robicie, że udaje wam się utrzymać dobre relacje z wykonawcami?

MARIA KOLIŃSKA, geodeta powiatowy, dyrektor Wydziału Geodezji Urzędu Miasta Krakowa: Chciałabym podziękować geodetom, którzy głosowali na nasz ośrodek, bo uważam, że w ten sposób doceniają nasze wysiłki. To dla nas olbrzy­mie wyróżnienie i mobilizacja do dalszej kreatywnej pracy, którą mozolnie wykonujemy od 2006 r., gdy gospodar­stwo pomocnicze Miejskie Biuro Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej zostało włączone do struktury Wydziału Geodezji.
Naszą receptą na sukces jest wzajemna współpraca, dialog oraz partnerstwo między pracownikami urzędu a wykonawcami prac geodezyjnych. Staramy się wsłuchiwać w ich potrzeby, bo to oni wspólnie z nami tworzą zasób. Analizujemy wszelkie uwagi dotyczące organizacji pracy ośrodka i staramy się wychodzić im naprzeciw. Ponadto na bieżąco informujemy wykonawców o wszelkiego rodzaju zmianach związanych zarówno z modernizowaniem zasobu, jak i nowymi przepisami. W sytuacjach przełomowych organizujemy spotkania, szkolenia i warsztaty dla wszystkich zainteresowanych. Cieszą się one sporą popularnością i pozytywnie wpływają na budowanie dobrych relacji. Są także okazją do dyskusji.

(...)

Jednym z przełomowych momentów w historii GODGiK z pewnością była konieczność wdrożenia nowego systemu informatycznego.

MARIA KOLIŃSKA: W 2014 roku firma PGI Compass, która była autorem wykorzystywanego przez nas V-Systemu, ogłosiła upadłość. W związku z tym musieliśmy wdrożyć nowy system. Po przeprowadzeniu dialogu technicznego i przetargu nieograniczonego uznaliśmy, że najlepszym rozwiązaniem będzie oprogramowanie Geo-Info poznańskiej firmy Systherm-Info. Było to pierwsze wdrożenie tego systemu w południowej Polsce, co stanowiło ogromne wyzwanie zarówno dla nas i naszych geodetów, jak i producenta. Dlatego w trakcie tych prac organizowaliśmy prezentacje systemu oraz szkoliliśmy wykonawców z jego wykorzystania. Udostępniliśmy ponadto bezpłatne oprogramowanie Geo-Info Delta oraz WMAPA pozwalające przygotować dane do zasilenia systemu. Zorganizowaliśmy także warsztaty z obsługi Delty i przygotowaliśmy dwa stanowiska konsultacyjne, gdzie można było zapoznać się z aplikacją. Dzięki tym działaniom, uporowi i systematycznej pracy udało nam się przejść przez ten okres bez większych konfliktów na linii wykonawca – ośrodek.

Nie było żadnej możliwości, by dalej rozwijać V-System, zamiast wdrażać zupełnie nowe oprogramowanie?

DOROTA MICHALIK, kierownik GODGiK, zastępca dyrektora WG UMK: Takie rozmowy się toczyły. Problem tkwił w tym, że prawa autorskie do systemu miał syndyk, a w związku z dużymi zmianami w prawie, które wówczas wchodziły w życie, musieliśmy wprowadzić w naszym systemie sporo modyfikacji i nie mogliśmy z tym dłużej czekać. Dodam, że V-System do czasu, kiedy był modyfikowany i miał perspektywę dalszego rozwoju, był oprogramowaniem spełniającym nasze oczekiwania. Ale dzięki udanej współpracy z firmą Systherm-Info wiele z przydatnych rozwiązań z tego oprogramowania udało się zastosować w Geo-Info.

(...)

Sporym wyzwaniem dla pracy GODGiK jest też z pewnością pandemia.

MARIUSZ SUWAJ, kierownik Referatu Weryfikacji i Aktualizacji Baz PZGiK: Gdy wybuchła w marcu ub.r., priorytetem było dla nas zorganizowanie pracy zdalnej. Dzięki wysiłkom dyrekcji i Centrum Obsługi Informatycznej UMK, a także temu, że już wcześniej korzystaliśmy ze zdalnych pulpitów i bezpiecznych połączeń VPN, udało nam się to zrobić w zaledwie tydzień. Oczywiście część pracowników musi działać w urzędzie i dlatego, by zminimalizować liczbę kontaktów, wdrożyliśmy pracę rotacyjną. W tym trudnym czasie istotnym wsparciem dla nas były zmiany w prawie...

Pełna treść artykułu w majowym wydaniu miesięcznika GEODETA
• Zamów wersję papierową • Zamów wersję cyfrową

Redakcja


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Krakuf Znając Krakusów to przynajmniej można być pewnym, że tego zwycięstwa sobie nie kupili i żadnego przekupstwa nie było... ;)
 1 
 3 
odpowiedz zgłoś
korekta *zdanie
odpowiedz zgłoś
korekta To zadnie nie jest prawdziwe: "Było to pierwsze wdrożenie tego systemu w południowej Polsce"
odpowiedz zgłoś
spółka zoo Ale ile tam pracuję osób które pracują w tzww.Starostwo spółka z oo ,
 2 
odpowiedz zgłoś
k najlepszy bo z Krakowa jak wszyscy w ministerstwie przez wiele lat był inny zwycięzca i nagle z Krakowa
 1 
odpowiedz zgłoś
Bez wymuszanego pliku GIV nie ruszysz Ta nagroda to kpina. Musisz nauczyć się bardzo niewygodnego oprogramowania Geo-Info Delta i przygotować dane w formacie GIV, inaczej nie oddasz pracy. Jeśli kogoś chcesz bardzo ukarać to zleć mu wprowadzenie w Geo-Info Delta wyników pomiaru EGiB, BDOT500 i GESUT dla 4 ha terenu, przy czym wszystkie elementy są już w bazie z wektoryzacji (nawet 2 metry ogrodzenia itd.). Koszmar. Pisał to jakiś informatyk bez doświadczenia geodezyjnego (coś jak plik XLS z obrazkiem). Może to dobre dla Wielkopolski gdzie obręby liczą po 200 działek i 10 budynków, ale nie dla Galicji. Jeśli nie zgodzisz się na GIV to czeka Cię droga krzyżowa i habilitacja z formatu GML i schematu aplikacyjnego w UML.
 1 
 4 
odpowiedz zgłoś
Gratuluję pięknemu miastu ale Bardzo proszę redakcję o nie podawanie takich tytułów? Pod jakim względem najlepszy jakie było kryterium głosy wykonawców? Zeobmy prawdziwy konkurs np. na najlepszy ośrodek bo najlepiej przestrzegający przepisów albo najlepszy ośrodek o oceńmy punktowo pod względem różnych kryteriów a tak to taki plebiscyt jest niewiele warty. Bądźmy poważniejsi i nie róbmy hucpy. Ale jak mówię gratuluję zwycięzcom i nie piszę tego z zazdrości.
 2 
 4 
odpowiedz zgłoś
.. Gratuluję ;) sukcesu, wyobraźcie sobie my też pracujemy, współpracujemy z geodetami, mamy fajne oprogramowanie, zeskanowane operaty itp. nawet geodeci nas chwalą jak robią u nas na prowincji a przyjeżdżają z dużych miast, że niby taka cywilizacja w takim małym ośrodku, że tak szybko miło i sprawnie. i w rankingu mieliśmy 2 głosy (ha, ha) to jest 100 % więcej niż w ubiegłym roku. Pełen sukces. Ciekawy jestem jak namówiliście geodetów na głosowanie, bo nasze miejscowe firmy nas wyśmiały - tylko kto głosował? Bo z naszegu urzędu nikt, Pewnie jak byśmy wszyscy zagłosowali to byłoby 6 głosów ( odrobimy lekce w przyszłym roku)
 7 
odpowiedz zgłoś
odp: .. jeśli jesteś z tego ośrodka o którym myślę to wiedz, że na niego głosowałem bo jesteście naprawdę super :-)
odpowiedz zgłoś
odp: .. dokładnie tak jest, my mieliśmy 7 głosów, 100 procent więcej niż rok temu, jeden głos od nas. Jak mały,prowincjonalny ośrodek ma szansę wygrać?? Mamy cały zasób zinformatyzowany, pełne bazy BDOT i GESUT,nie żądamy żadnych dziwnych formatów. A wykonawcy przyjeżdżający z zewnątrz są zachwyceni.
 3 
odpowiedz zgłoś
odp: odp: .. Kurcze to byliście lepsi ;). Ja tego nie piszę złośliwie ani nie zazdroszczę "pierwszej trójce" z rankingu. Dla mnie osobiście jest to konkurs piękności - bardzo subiektywny bez żadnych faktycznych kryteriów, a to co powiedział Pan Główny Geodeta na ostatnim spotkaniu - to sami jesteśmy sobie winni, że nie zagłosowaliśmy na siebie . UPS wymsknęło mi się bo przenież nie wolno nam o tym mówić ...... ha, ha, ha . Ja tam kibicuję wszystkim PODGIKom, a zwłaszcza ludziom w nim pracującym. Mi tam starczy słowo dziękuję od klienta . Pozdrawiam . Ps jakby co to jestem na urlopie a nie w pracy ;)
 2 
zgłoś
8 komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS