Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-04-09| Teledetekcja

Film o badaniach, w tym teledetekcyjnych, Puszczy Białowieskiej

W sieci zadebiutował film dokumentalny „Zapomniane ślady w Puszczy” poświęcony badaniom na terenie polskiej części Puszczy Białowieskiej. Jest to swego rodzaju podsumowanie prac prowadzonych w latach 2016-2019 w ramach zadań „Inwentaryzacja dziedzictwa kulturowego” – projekt „Ocena i monitoring zmian stanu różnorodności biologicznej w Puszczy Białowieskiej na podstawie wybranych elementów przyrodniczych i kulturowych (kontynuacja)”.


Film o badaniach, w tym teledetekcyjnych, Puszczy Białowieskiej

Produkcji, jak i samym badaniom, przyświecało następujące przesłanie: „badając i popularyzując, uświadamiamy i uczymy o przeszłości Puszczy Białowieskiej i zabytkach w lasach, najnowszych technologiach, w tym teledetekcyjnych (nieinwazyjnych), jak i samych badaniach archeologicznych, a zarazem uwrażliwiamy na współistnienie dóbr kultury i środowiska, potrzebę łącznego działania na rzecz dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego, podejmowania interdyscyplinarnych działań w tym zakresie”.

Film to pierwsza tego typu realizacja dotycząca badań naukowych związanych z niecodziennym przedsięwzięciem na terenie Puszczy Białowieskiej z zastosowaniem technik teledetekcyjnych (zwłaszcza lidaru) w skali wielkoobszarowej. Produkcja przybliża nieznaną dotąd przeszłość Puszczy Białowieskiej, widzianą z perspektywy badań archeologicznych czy historycznych.

Niewątpliwym sukcesem prowadzonych badań było odkrycie nieznanych dotąd pozostałości po dawnych systemach rolnych, które zachowały się dość dobrze w wielu miejscach i na znacznych obszarach Puszczy Białowieskiej. Jest to unikatowe znalezisko i osobliwy zbiór obiektów w skali Polski czy Europy. Wstępnie określono, że obiekty te wiązane są z epoką żelaza – okresem wpływów rzymskich lub ze średniowieczem. Ich zasięg i stan zachowania analizowano z zastosowaniem m.in. badań wykopaliskowych, prospekcji geofizycznej, analiz specjalistycznych, w tym analiz gleboznawczych, które potwierdziły w licznych miejscach funkcję oraz zasięg tych obiektów.

Wyniki dotychczasowych badań ukazały się już m.in. na łamach międzynarodowych recenzowanych czasopism naukowych „Remote Sensing” oraz „Biological Conservation”; projektowi został też poświęcony artykuł w GEODECIE 2/2020. Teraz badania uzyskują popularyzatorski wymiar w formie filmu dokumentalnego.
Głównymi wykonawcami filmu w reżyserii Marty Kądzieli są: Fundacja Hereditas oraz Instytut Badawczy Leśnictwa (lider konsorcjum), a producentem wykonawczym – Fundacja Sztuki Wszystkie. Produkcja powstała w ramach projektu finansowanego przez Dyrekcję Generalną Lasów Państwowych w latach 2017-2019.

Więcej o filmie


W sieci (podcast „Między drzewami”) można też obejrzeć wywiad (powiązany z ww. filmem i badaniami) pt. „Indiana Jones w polskich lasach. Archeologia XXI w.” z gościnnym występem prof. UKSW dr. hab. Rafała Zapłaty oraz prof. IBL dr. hab. Krzysztofa Stereńczaka.

Dr hab. Rafał Zapłata (UKSW), dr hab. Krzysztof Stereńczak (IBL), Dominik Jagiełło (Fundacja Hereditas)


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Otwieranie modeli 3D GUGiK w QGIS
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS