wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-04-08| GIS, Mapy

Drewniane zabytki w warszawskim geoportalu

Serwis mapowy Urzędu m.st. Warszawy został wzbogacony o warstwy prezentujące warszawską architekturę drewnianą.


Drewniane zabytki w warszawskim geoportalu

W wyniku prowadzonych od 2018 r. prac terenowych, kwerend archiwalnych i informacji przekazanych od mieszkańców Biuro Stołecznego Konserwatora Zabytków opracowało oznaczenia zarówno drewnianych obiektów zabytkowych, jak i wybranych budynków drewnianych nieobjętych ochroną konserwatorską, a także budynków już nieistniejących. Dane te znajdziemy w module „Zabytki” na warstwach znajdujących się w katalogu „Dane tematyczne”, w podkatalogu „Architektura drewniana”.

Przedstawiono tu w sumie ok. 250 drewnianych domów ujętych w gminnej ewidencji zabytków (GEZ), z których 34 jest wpisanych do rejestru zabytków, a także ok. 530 obiektów nieujętych w GEZ i ok. 140 obiektów już nieistniejących, co daje łącznie ok. 950. budynków.

Bodaj największe skupiska drewnianej architektury w stolicy to osiedla Przyjaźń oraz Boernerowo. Pierwsze powstało z myślą o radzieckich budowniczych Pałacu Kultury i Nauki. Drugie (wcześniej znane jako Osiedle Łączności Babice) pochodzi z kolei z okresu międzywojennego, a jego powstanie związane jest z budową pobliskiej Transatlantyckiej Radiostacji Nadawczej. Drewniane domy uświadczymy nawet w centrum miasta, czego najlepszym przykładem jest Osiedle Jazdów, zbudowane w 1945 roku jako tymczasowe mieszkania dla pracowników Biura Odbudowy Stolicy.

Administratorzy serwisu przewidują systematyczną aktualizację mapy o nowe informacje dotyczące architektury drewnianej.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_plzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Sztuczna inteligencja kartuje drogi
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS