Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2021-02-05 | GIS, Mapy

Jest już mapa koron drzew dla całej Warszawy

Jak informuje Biuro Geoodezji i Katastru stołecznego ratusza, zakończony został projekt opracowania Kompleksowej Mapy Koron Drzew dla obszaru Warszawy.


Ilustracja: Jest już mapa koron drzew dla całej Warszawy <br />
Mapa Koron Drzew - gatunki
Mapa Koron Drzew - gatunki
Ilustracja: Jest już mapa koron drzew dla całej Warszawy <br />
Mapa Koron Drzew - defoliacja
Mapa Koron Drzew - defoliacja
Ilustracja: Jest już mapa koron drzew dla całej Warszawy <br />
Mapa Koron Drzew - NDVI
Mapa Koron Drzew - NDVI
Projekt był realizowany od sierpnia 2018 r. i wymagał przeprowadzenia wielu złożonych prac w zakresie pozyskania danych oraz ich dalszego przetworzenia. Warto przypomnieć, że zostały one pozyskane na podstawie automatycznego przetworzenia danych teledetekcyjnych dla stolicy, takich jak zdjęcia lotnicze (w tym hiperspektralne) oraz chmura punktów z lotniczego skanowania laserowego. Dzięki tym pracom uzyskano informacje na temat składu gatunkowego i stanu zdrowotnego drzew w mieście dla ponad 7 mln wyznaczonych koron drzew. Co ciekawe, jak się okazuje, w Warszawie spośród drzew iglastych najliczniej występują sosny, natomiast spośród liściastych – dęby.

Informacje uzyskane w ramach projektu na temat rozmieszczenia drzew, ich zróżnicowania taksonomicznego oraz stanu zdrowotnego mają istotne znaczenie m.in. w zakresie planowania zabiegów pielęgnacyjnych, wycinek, nasadzeń, stąd też – jak zapowiadają stołeczni urzędnicy – Mapa Koron Drzew będzie wspierać jednostki zarządzające zielenią w realizacji ich zadań.

Prace nad MKD zrealizowało konsorcjum, w skład którego weszły: Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Warszawski oraz firmy MGGP Aero (lider) i Definity. Pierwszy kontrakt obejmował pilotażowe wykonanie MKD dla 50 km kw. miasta (fragmentów Śródmieścia i Mokotowa), druga umowa dotyczyła opracowania mapy dla całego miasta.

Dane opracowane w ramach pilotażu oraz projektu Kompleksowa Mapa Koron Drzew zostały udostępnione w stołecznym geoportalu w uruchomionym blisko rok temu serwisie mapowym Zieleń. Serwis ten prezentuje informacje dotyczące zieleni miejskiej, w tym właśnie dane Mapy Koron Drzew z podziałem gatunkowym oraz powstałe w oparciu o nią mapy tematyczne (informacje o przebarwieniach, defoliacji oraz wskaźniku NDVI są widoczne dopiero przy powiększeniu co najmniej do skali 1:1000).

Poza tym serwis zawiera informacje inwentaryzacyjne o elementach tworzących zieleń miejską pochodzące z Bazy Danych o Terenach Zieleni, dane o pomnikach przyrody oraz warstwę zarządców terenów zieleni. Warstwa „Wiem o wycince” prezentuje z kolei informacje o prowadzonych postępowaniach w sprawie usuwania drzew i krzewów.

AW


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.



zobacz też:

Warszawa publikuje Mapę Koron Drzew

Stołeczny serwis mapowy wzbogacił się o moduł „Zieleń” zawierający warstwy z Bazy Danych o Terenach...

Pionierska Mapa Koron Drzew nabiera kształtów

Nie tylko lokalizacja wszystkich drzew w mieście, ale także ich gatunek czy kondycja znajdzie się na...


wiadomości

EU-MAXNET Sp. z o.o.
WARSZAWA

Przedstawiciel firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE GNSS. Firma MAXNET Lech Wereszczyński oferuje szeroką gamę profesjonalnych urządzeń/systemów pozycjonowania GNSS firm GINTEC, SPHEREFIX, SANDING, FJDynamics oraz HEMISPHERE...

Centrum Serwisowe NaviGate
KRAKÓW

Centrum Serwisowe NaviGate wykonuje serwis odbiorników GNSS, kontrolerów, niwelatorów i tachimetrów marki Trimble, Spectra Geospatial, Nikon, Sokkia, Leica, Topcon, CHC, Geomax oraz dronów i sensorów marki DJI Enterprise. Naszym Klientom zapewniamy...
    poprzedni miesiąc następny miesiąc
ponwtśroczwpiąsobnie
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
strzałka w dółnadchodzące wydarzenia
2025-04-25 | POZNAŃ
Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką i rekreacją oraz planowaniem przestrzennym
Konferencja naukowa pt. Geograficzne aspekty badań nad krajobrazem, turystyką, rekreacją oraz...
więcej
2025-04-28 | KRAKÓW
XIX Ogólnopolska Konferencja Studentów Geodezji 2025
W dniach 28–29 kwietnia 2025 r. na Uniwersytecie Rolniczym im. Hugona Kołłątaja w Krakowie...
więcej
2025-05-07 | KRAKÓW
Space Connect Meetup Kraków 2025. Technologie kosmiczne w służbie innowacji
Space Connect Meetup to cykliczne wydarzenie łączące sektor kosmiczny z pozostałymi branżami. W...
więcej
2025-05-12 | WARSZAWA oraz ONLINE
Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap
„Automatyczne generowanie map z BDOT10k; w porównaniu do generowania z OpenStreetMap”...
więcej
2025-05-14 | JANÓW LUBELSKI
VIII Konferencja Naukowo-Techniczna pn. "Kierunki rozwoju i innowacje w geodezji i kartografii"
Tematyka konferencji: • nowoczesne techniki i technologie pomiarowe, • wykorzystanie...
więcej
2025-05-14 | DĘBLIN
NC2025 - Rola nawigacji w transporcie lotniczym, morskim i lądowym
Celem konferencji będzie wymiana doświadczeń, prezentacja wyników badań własnych oraz najnowszych...
więcej
strzałka w dół zobacz pozostałe
Apeks skanuje zabytkowe młyny
play thumbnail
czy wiesz, że...
strzałka w dół Czy wiesz, że...
przed wojną najbardziej wysunięty na południe punkt granicy Polski miał wsp. geogr. 47°44? i leżał w pow. kosowskim w woj. stanisławowskim?
następny
strzałka w dółGeoludzie
Kazimierz Dudzik

Kazimierz Dudzik
Kazimierz Dudzik, wieloletni dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Słupsku i założyciel firmy Geobaza, jednego z pierwszych w Polsce przedsiębiorstw o profilu geoinformatycznym. Był w Polsce pionierem w zakresie...
więcej

strzałka w dółGeodaty
2000

2000
Centralny Ośrodek Dokumentacji Geodezyjnej i Kartograficznej w Warszawie przechowuje 1,5 mln zdjęć lotniczych, 1,4 mln egz. map i 46 tys. teczek z dokumentacją topograficzno-kartograficzną.
następny

© 2023 - 2025 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji: geoforum@geoforum.pl

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
geoforum@geoforum.pl
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2