Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-02-05| GIS, Mapy

Jest już mapa koron drzew dla całej Warszawy

Jak informuje Biuro Geoodezji i Katastru stołecznego ratusza, zakończony został projekt opracowania Kompleksowej Mapy Koron Drzew dla obszaru Warszawy.


Jest już mapa koron drzew dla całej Warszawy <br />
Mapa Koron Drzew - gatunki
Mapa Koron Drzew - gatunki
Jest już mapa koron drzew dla całej Warszawy <br />
Mapa Koron Drzew - defoliacja
Mapa Koron Drzew - defoliacja
Jest już mapa koron drzew dla całej Warszawy <br />
Mapa Koron Drzew - NDVI
Mapa Koron Drzew - NDVI
Projekt był realizowany od sierpnia 2018 r. i wymagał przeprowadzenia wielu złożonych prac w zakresie pozyskania danych oraz ich dalszego przetworzenia. Warto przypomnieć, że zostały one pozyskane na podstawie automatycznego przetworzenia danych teledetekcyjnych dla stolicy, takich jak zdjęcia lotnicze (w tym hiperspektralne) oraz chmura punktów z lotniczego skanowania laserowego. Dzięki tym pracom uzyskano informacje na temat składu gatunkowego i stanu zdrowotnego drzew w mieście dla ponad 7 mln wyznaczonych koron drzew. Co ciekawe, jak się okazuje, w Warszawie spośród drzew iglastych najliczniej występują sosny, natomiast spośród liściastych – dęby.

Informacje uzyskane w ramach projektu na temat rozmieszczenia drzew, ich zróżnicowania taksonomicznego oraz stanu zdrowotnego mają istotne znaczenie m.in. w zakresie planowania zabiegów pielęgnacyjnych, wycinek, nasadzeń, stąd też – jak zapowiadają stołeczni urzędnicy – Mapa Koron Drzew będzie wspierać jednostki zarządzające zielenią w realizacji ich zadań.

Prace nad MKD zrealizowało konsorcjum, w skład którego weszły: Uniwersytet Łódzki, Uniwersytet Warszawski oraz firmy MGGP Aero (lider) i Definity. Pierwszy kontrakt obejmował pilotażowe wykonanie MKD dla 50 km kw. miasta (fragmentów Śródmieścia i Mokotowa), druga umowa dotyczyła opracowania mapy dla całego miasta.

Dane opracowane w ramach pilotażu oraz projektu Kompleksowa Mapa Koron Drzew zostały udostępnione w stołecznym geoportalu w uruchomionym blisko rok temu serwisie mapowym Zieleń. Serwis ten prezentuje informacje dotyczące zieleni miejskiej, w tym właśnie dane Mapy Koron Drzew z podziałem gatunkowym oraz powstałe w oparciu o nią mapy tematyczne (informacje o przebarwieniach, defoliacji oraz wskaźniku NDVI są widoczne dopiero przy powiększeniu co najmniej do skali 1:1000).

Poza tym serwis zawiera informacje inwentaryzacyjne o elementach tworzących zieleń miejską pochodzące z Bazy Danych o Terenach Zieleni, dane o pomnikach przyrody oraz warstwę zarządców terenów zieleni. Warstwa „Wiem o wycince” prezentuje z kolei informacje o prowadzonych postępowaniach w sprawie usuwania drzew i krzewów.

AW


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Testy skanera SPL w Kopenhadze
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS