wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-03-16| GNSS, Geodezja

Kiedy ruszy Galileo wysokiej dokładności?

Jednym z wyróżników europejskiego systemu nawigacji satelitarnej ma być usługa wysokiej dokładności (HAS – High Accuracy Service). Jakie będą jej możliwości i kiedy staną się dostępne?


Kiedy ruszy Galileo wysokiej dokładności?
Kiedy ruszy Galileo wysokiej dokładności? <br />
Schemat działania usługi Galileo HAS
Schemat działania usługi Galileo HAS

Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziemy w dokumencie opublikowanym właśnie przez Europejską Agencję ds. GNSS (GSA).

W ramach usługi HAS na kanale E6b satelity Galileo będą w otwartym formacie nadawać korekty PPP (Precise Point Positioning). Będą one dostępne również przez internet. Jak czytamy w dokumencie GSA, serwis będzie wspierać nie tylko sygnały Galileo (E1, E5a, E5b, E6), ale także GPS (L1, L2C, L5). Jego wykorzystanie w kompatybilnych odbiornikach obsługujących przynajmniej dwie częstotliwości pozwoli wyznaczać pozycję z dokładnością nie gorszą niż 20 cm. Z kolei błąd określania wysokości nie powinien przekraczać 40 cm.

Usługa HAS będzie dostępna na dwóch poziomach. Poziom 1 obejmie cały świat, a drugi – tylko Europę. Główna różnica między nimi tkwi w czasie konwergencji (czyli oczekiwania na precyzyjny pomiar). W przypadku poziomu pierwszego nie powinien on przekraczać 5 minut, a drugiego – 100 sekund. Planowana dostępność usługi wynosi 99%.

Co ważne, Unia Europejska wciąż podtrzymuje swoją decyzję, że korekty HAS będą dostępne bezpłatnie. Tylko kiedy będziemy mogli z nich korzystać?

Z opublikowanego właśnie harmonogramu wynika, że jeszcze w tym roku udostępniona zostanie szczegółowa specyfikacja usługi, ruszą także jej pierwsze testy. Wstępne uruchomienie serwisu (początkowo tylko dla poziomu 1) zaplanowano na rok 2022, a ogłoszenie pełnej operacyjności – na rok 2024.

GSA liczy, że z nowej usługi korzystać będą nie tylko geodeci, ale że znajdzie szerokie zastosowanie również w rolnictwie, lotnictwie, transporcie drogowym, żegludze, a nawet w elektronice użytkowej. – Dzięki usłudze HAS Galileo będzie pierwszą konstelacją satelitów, która zapewni globalną usługę PPP o wysokiej dokładności bezpośrednio przez sygnał satelitarny – powiedział dyrektor wykonawczy GSA Rodrigo da Costa. – Będzie to kolejny kluczowy wyróżnik Galileo zapewniający mu przewagę konkurencyjną nad innymi systemami i umożliwiający wspieranie innowacji zarówno na rozwiniętych, jak i wschodzących rynkach – dodaje.


Chcesz być na bieżąco z wydarzeniami w geodezji i kartografii? Zapisz się na newsletter!

Jerzy Królikowski


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
........ W tym tępię to do 2034 nie ruszy ;)
 1 
odpowiedz zgłośzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Skaning lotniczy Nysy
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS