wiadomościksięgarniaMiesięcznik GEODETAreklamakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-03-04| GNSS

Polacy nagrodzeni za innowacyjne biznesowe wykorzystanie Galileo

Europejska Agencja ds. GNSS (GSA) rozstrzygnęła konkursy MyGalileoSolution oraz MyGalileoDrone na najciekawsze pomysły biznesowego wykorzystania wspólnotowego systemu nawigacji satelitarnej. Wśród laureatów nie zabrakło Polaków.


Polacy nagrodzeni za innowacyjne biznesowe wykorzystanie Galileo

MyGalileoSolution oraz MyGalileoDrone stanowią kontynuację konkursu MyGalileoApp, a ich celem jest wyłonienie najciekawszych pomysłów na komercyjne wykorzystanie systemu nawigacji Galileo. Pierwszy konkurs skupia się na szeroko rozumianych usługach lokalizacyjnych, a drugi – na bezzałogowych systemach latających. W obu przypadkach jury brało pod uwagę takie kryteria jak: innowacyjność, potencjał rynkowy, wykorzystanie Galileo czy wykonalność proponowanych pomysłów.

W konkursie MyGalileoDrone zwyciężyła włoska drużyna Abzero, która zaproponowała unikatowe rozwiązanie Nautilus do śledzenia autonomicznych dostaw produktów medycznych.

Drugie miejsce i nagrodę w wysokości 60 tys. euro przyznano polskiej firmie Spectalight za pomysł SpectaDrone – cichej i ekologicznej alternatywy dla fajerwerków. Jak wyjaśniają Bartosz Ambrożkiewicz i Mikołaj Owczarczak, w ich rozwiązaniu materiał wybuchowy w fajerwerkach zastąpiony jest rojem oświetlonych dronów, które tworzą różnorodne efekty wizualne. Dzięki wykorzystaniu Galileo możliwie jest podniesienie dokładności wyznaczania pozycji maszyn w roju i w efekcie tworzenie bardziej szczegółowych kształtów. Pierwszy pokaz Spectalight ma się odbyć pod koniec tego roku, zaś masowa produkcja dronów powinna ruszyć w lipcu 2022 r.

III miejsce przyznano czeskiej drużynie ThunderFly na system TF-ATMON wykonujący pomiary atmosferyczne in-situ. Z kolei IV lokata przypadła hiszpańskiemu zespołowi Raytrack za pomysł 5GBeamCheck, który wykorzystuje drony w testach anten 5G.

Konkurs MyGalileoSolution rozstrzygnięto z kolei w dwóch ścieżkach – „od idei do prototypu” oraz „od prototypu do produktu”. W pierwszej zwyciężyła słoweńska drużyna VisionAnchor za system wideo do monitorowania kotwicy. Zwycięzcą drugiej ścieżki okazała się estońska drużyna 10Lines, która wymyśliła autonomiczny system oznaczania miejsc parkingowych.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

komentarze news_pl
Brawo nasi!!! !!!
odpowiedz zgłośzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Wypis lub wyrys przez ePUAP
czy wiesz, że...
© 2005-2021 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS