Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-03-10| GNSS, Sprzęt

Galileo skutecznie chroni przez spoofingiem

Nowa funkcja europejskiego systemu nawigacji Galileo mająca zabezpieczać odbiorniki GNSS przed celowym zakłócaniem pozytywnie przeszła właśnie pierwsze testy.


Galileo skutecznie chroni przez spoofingiem <br />
fot. ESA
fot. ESA

Chodzi o OSNMA (Open Service Navigation Message Authentication) – mechanizm uwierzytelniania, który pozwoli kompatybilnym odbiornikom GNSS zweryfikować, czy odbierana przez nie wiadomość nawigacyjna faktycznie pochodzi z satelitów tego systemu. Ułatwi to walkę ze zjawiskiem spoofingu, czyli nadawaniem fałszywych sygnałów GNSS.

Spośród czterech systemów GNSS jedynie Galileo oferuje takie rozwiązanie, przy czym na razie jest ono dostępne jedynie do celów testowych. Takie testy prowadzi Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) we współpracy m.in. z firmą Septentrio – belgijskim producentem odbiorników GNSS. W wydanym właśnie komunikacie prasowym spółka chwali się, że odbiornik jej marki jako pierwszy na świecie z powodzeniem uwierzytelnił wiadomość nawigacyjną Galileo z wykorzystaniem funkcji OSNMA.

– Uwierzytelnianie sygnału Galileo przy użyciu technologii OSNMA to kolejna rzecz, którą wspólnie z ESA robimy jako pierwsi. Firma Septentrio jest dumna i wdzięczna, że może przyczynić się do realizacji jednego z kluczowych wyróżników Galileo – komentuje Bruno Bougard, dyrektor ds. badań i rozwoju w Septentrio.

– To kolejny przykład, gdy Septentrio demonstruje swoją wiodącą rolę w zakresie bezpieczeństwa użytkowania odbiorników GNSS dzięki swojej przełomowej technologii walki z zakłóceniami i spoofingiem – powiedział François Freulon, szef zarządzania produktem w Septentrio. – Funkcję OSNMA planujemy wprowadzić do naszych przyszłych produktów, gdy tylko stanie się dostępna. To jeszcze bardziej zwiększy bezpieczeństwo użytkowania naszych instrumentów, zapewniając solidne, godne zaufania i niezawodne działanie nawet w najtrudniejszych warunkach – dodaje.

Źródło: Septentrio, JK


«« powrót

Udostępnij:    

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Kolorowe wideo z orbity
czy wiesz, że...
© 2023 - 2024 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS