wiadomościMiesięcznik GEODETAprenumeratareklamaksięgarniakontaktRODOpolityka prywatnościnewsletter
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
blog
|2021-02-16| GNSS

Sygnał Galileo zapewni bezpieczniejszą nawigację

W europejskim systemie nawigacji satelitarnej rozpoczęto testowanie unikatowego rozwiązania OSNMA, które pozwoli zapewnić wszystkim użytkownikom lepszą wiarygodność wyznaczania pozycji.


Sygnał Galileo zapewni bezpieczniejszą nawigację
Sygnał Galileo zapewni bezpieczniejszą nawigację <br />
Schemat działania funkcji
Schemat działania funkcji

Testowanie funkcji Open Service Navigation Message Authentication (OSNMA) rozpoczęto już 18 listopada ubiegłego roku, jednak dopiero teraz Europejska Agencja ds. GNSS (GSA) wydała oficjalny komunikat w tej sprawie. Jak wyjaśnia GSA, Galileo OSNMA to mechanizm uwierzytelniania, który pozwoli odbiornikom GNSS zweryfikować, czy odbierana przez nie wiadomość nawigacyjna faktycznie pochodzi z satelitów tego systemu. Ułatwi to walkę ze zjawiskiem spoofingu, czyli nadawaniem fałszywych sygnałów GNSS. Jak już kilkakrotnie informowaliśmy na Geoforum.pl, jest to broń elektroniczna coraz chętniej stosowana chociażby przez rosyjską armię. Pozwala ona nadawać takie podrabiane sygnały, które odbiornik GNSS interpretuje np. jako pozycję oddaloną nawet o setki kilometrów od faktycznej lokalizacji użytkownika.

GSA podkreśla, że Galileo będzie pierwszym na świecie systemem GNSS, który zaoferuje taką funkcję w ramach otwartej i ogólnodostępnej usługi. Nim to jednak nastąpi, OSNMA musi pozytywnie przejść kilkumiesięczne testy. ESA zapewnia jednocześnie, że testowe nadawanie tych komunikatów obok standardowych wiadomości nawigacyjnych w żaden sposób nie wpłynie na działanie odbiorników korzystających z Galileo. GSA zapowiada jednocześnie opublikowanie dokumentacji, która pozwoli producentom projektować odbiorniki GNSS kompatybilne z OSNMA.

– Uwierzytelnianie wiadomości nawigacyjnych w ramach usługi otwartej Galileo jest jednym z głównych wyróżników tego systemu. Ta dodatkowa funkcja, jaką zapewni sygnał Galileo, będzie krytyczna w wielu zastosowaniach, szczególnie tych, w których bezpieczeństwo i wiarygodność są priorytetami, czyniąc OSNMA kluczowym elementem wiarygodnego rozwiązania nawigacyjnego – mówi Rodrigo da Costa, dyrektor wykonawczy GSA.

– Aż do teraz nie istniała możliwość potwierdzenia, że dane nawigacyjne i czasowe pochodzą rzeczywiście z właściwego źródła. W rezultacie nie ma pewności, że nie zostały one sfałszowane, a wyznaczona pozycja jest poprawna – zauważa Paul Verhoef, dyrektor nawigacji w Europejskiej Agencji Kosmicznej.

– Zapewnienie jakości współrzędnych wyznaczonych przez GNSS jest jednym z głównych wyzwań, jakim trzeba sprostać, by zacząć rozwijać całkowicie nowy zestaw zastosowań nawigacji satelitarnej wymagających niezawodności i solidności. Galileo jest teraz na dobrej drodze do dostarczenia tej długo oczekiwanej funkcji, a w nadchodzących latach także wielu innych nowatorskich rozwiązań – mówi Matthias Petschke, dyrektor ds. przestrzeni kosmicznej w Komisji Europejskiej.

JK


«« powrót

dodaj komentarz

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzyzobacz też:wiadomości

słowo kluczowe
kategoria
rok
archiwum
Symulacja przerwania wału powodziowego
czy wiesz, że...
© 2005-2022 Geodeta Sp. z o.o.
created by BRTSOFT

O nas

  • Właścicielem portalu Geoforum.pl jest Geodeta Sp. z o.o., wydawca miesięcznika GEODETA oraz serwisu egeodeta24.pl
  • Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp. Od 2005 roku na bieżąco dostarcza informacji z powyższych dziedzin i umożliwia ich komentowanie.
  • GEODETA (Magazyn Geoinformacyjny) ukazuje się od czerwca 1995 roku i jest największym oraz najbardziej popularnym polskim miesięcznikiem prezentującym aktualne zagadnienia z zakresu: geodezji, kartografii, katastru, GIS-u, fotogrametrii i teledetekcji, nawigacji satelitarnej itp.
  • GEODETA cyfrowy to elektroniczna wersja tradycyjnego wydania miesięcznika. W serwisie egeodeta24.pl można zamawiać zarówno prenumeratę, jak i pojedynczne wydania

Zespół redakcyjny

  • Katarzyna Pakuła-Kwiecińska (redaktor naczelny)
  • Anna Wardziak (sekretarz redakcji)
  • Jerzy Przywara
  • Jerzy Królikowski (redaktor prowadzący Geoforum.pl)
  • Damian Czekaj
  • Bogdan Grzechnik

Kontakt

Geodeta Sp. z o.o.
02-541 Warszawa,
ul. Narbutta 40/20
tel. (22) 849-41-63, 646-87-44
redakcja@geoforum.pl
prześlij newsa

Prenumerata
prenumerata@geoforum.pl
egeodeta24@geoforum.pl
Reklama
k.kwiecinska@geoforum.pl

facebook twitter linkedIn Instagram RSS